Чотири гірські села – Спас, Погорілець, Підсухи і Луги мали типові для української сільської території проблеми.
Після початку реформи децентралізації села вирішили об’єднатись і самостійно вирішувати проблеми, не залучаючи більші міста та великих платників податків, пише “Репортер“.
Ризикованне об’єднання
До впровадження реформи децентралізації громада мала зношену транспортну інфраструктуру, енергонеефективні будівлі громадського призначення, низьку якість надання адміністративних, медичних та освітніх послуг для населення. Гірське розташування створювало додаткові ризики підтоплення гірськими річками.
Створення ОТГ розв’язало руки для вирішенням цих проблем. Перед людьми стояв вибір: долучитися до об’єднання з районним центром – Рожнятовом чи йти на ризик і створювати об’єднання без наявних великих підприємств і організацій. Громада вирішила об’єднуватися на місцевому рівні та самостійно братися за пошук фінансових надходжень.
У 2018 році Спаську ОТГ створили об’єднанням чотирьох гірських сіл – Спас, Погорілець, Підсухи і Луги. Команда місцевої влади активно взялася готувати проекти на розвиток громади. Та лише 5% поданих заявок отримали позитивний результат. Разом із тим об’єднання дало можливість залучати кошти інфраструктурної субвенції. Завдяки програмі ULEAD цьогоріч закінчують будівництво ЦНАПу, що вплине на якість надання адміністративних послуг.
У Спаській ОТГ вкладають кошти до співфінансування Нової української школи та в ремонти закладів освіти. Триває у громаді й співпраця з місцевим бізнесом для створення нових робочих місць. Так, завдяки Брошнівському лісгоспу до кінця 2019 року буде зданий в експлуатацію цех первинної обробки деревини з 70 новими робочими місцями.
У 2019 році дохідна частина бюджету ОТГ за рахунок об’єднання збільшилася на 11%, що дозволяє залучати співфінансування для участі в різних проектах.
Доходи і можливості
Завдяки об’єднанню Спаська ОТГ отримала додаткові фінансові ресурси. По-перше, від земель, які були розташовані за межами населених пунктів і якими до цього часу громади не могли розпоряджатися. Згідно з постановою Кабміну це 414 га земель, частина з яких готується до електронних торгів і виставлення в оренду.
Ще одне джерело фінансів – податкові надходження від нафтогазової галузі. На території громади розміщено найбільше свердловин в області – 52 нафтогазові свердловини, які використовують 29,5 га землі. Третій фінансовий ресурс – плата за лісові землі.
За рахунок рентної плати від видобування нафти і газу громада отримала 2,2 млн грн фінансових надходжень від нафти і 650 тис грн від газу. 180 тис грн надійшло від лісової галузі.
Це дало змогу розвивати якість послуг, що надаються населенню. Так, до децентралізації коштів вистачало лише на заробітню плату і першочергові статті видатків. До прикладу, канцелярський папір працівники держустанов купували за свої гроші. Зараз кошти залишаються.
Треба закочувати рукави
Наразі в заклади освіти громади вкладено понад два мільйони. За рахунок інфраструктурної субвенції, коштів обласної адміністрації, меценатів у 2018 році виконано кілька проектів. Зокрема, впроваджено енергоефективні заходів в навчальних закладах: оновлено фасад, відремонтовано навчальні класи, встановлено енергоефективні вікна та двері в місцевому ліцеї.
Також здійснено реконструкцію старої лікарні – тут облаштували дитячий садок на 40 дітей та амбулаторію. А в утепленій та відремонтованій будівлі старої пекарні облаштували клуб та бібліотеку.
Нову українську школу забезпечили роздатковими, ігровими матеріалами, ноутбуками для вчителів. Також вирішується питання шкільного транспорту.
В 2019 році в громаді планується закінчити ще три проекти.
Громада виграла обласний конкурс «Чисте довкілля», завдяки якому буде встановлено майданчики для сортованого сміття – скла і пластику. На це залучили 118 тис грн з рівноцінним співфінансуванням. Наразі кожне подвір’я самостійно сортує сміття і щотижня у них вивозять відходи.
Наступного року в Спаській ОТГ планують відкрити Центр надання адміністративних послуг за кошти інфраструктурної субвенції – 858 тис грн. Під нього створено три робочі місця у селах Спас та Луги.
Значна віддаленість від міст та чудова природа дає перспективи розвитку зеленого туризму. Першою перепоною цьому стає неналежний стан доріг. 2020 року громада планує виділити кошти для їх ремонту. На всю протяжність шляхів бюджету не вистачить, тому громада вже веде переговори щодо співфінансування з ОДА.
Від проблем до перемог. Як Брошнів-Осадська ОТГ стала зразковим прикладом об’єднання
«Об’єднання показує, що немає на кого спиратися – треба закочувати рукави і працювати самому, аби не було соромно перед дітьми і онуками. Це здружує народ і люди бачать спільну свою потребу, проблему і шляхи її вирішення» – говорить Микола Медвідь, сільський голова Спаської ОТГ.
Газета «Репортер» з 1 липня по 20 грудня 2019 року бере участь у проєкті «Просування реформ в регіони» за сприяння Європейського Союзу, який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та «Європейською правдою». Окремі думки, висловлені у статтях, підготовлених в рамках проєкту, є особистою позицією авторів газети і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу.
Comments are closed.