Соціум Статті Фото

У Павлівці гавкати можна. Яким є новий собачий притулок (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Про те, що Івано-Франківську потрібен комунальний притулок для тварин, говорили давно. Нарешті у січні він запрацював, розташований у Павлівці, керує там КП «Полігон ТПВ», яке й раніше займалося безпритульними тваринами.

Втім, місцеві волонтери сприйняли відкриття пункту перетримки з обуренням, пише “Репортер“.

Господарство Юрія Чорного

Територія пункту перетримки собак обгороджена парканом, ще здалеку чути гавкіт, але сусідів, які могли б бути невдоволені, навколо немає. Назустріч виходить Юрій Чорний, власник попереднього притулку, керівник громадської організації «Івано-Франківське обласне товариство захисту тварин». Розповідає, що займається собаками ще з 2007 року, але раніше це було власним коштом і за допомогою інших волонтерів.

Жінка з нашої планети. Навіщо франківчанці притулок з 70 чотирилапими (ФОТО)

Собаки, побачивши відвідувачів, голос­но гавкають, але без злоби, ніби вітаються. Пан Юрій показує відро з кашею, якою збирається їх годувати. Крім цього, каже, їм дають собачий корм і субпродукти. Поки що тут 15 псів, у кожного свій вольєр, але деяких, зазвичай молодих і менших, ще випускають із кліток і вони бігають за окремою огорожею.

Частина вольєрів була в Чорного й раніше. Тепер їх підремонтували, ще три купило комунальне підприємство. За словами директора «Полігону» Юрія Мороза, вартість одного – 8000 грн. Десь до весни мають привезти ще десять. Тоді очікують, що собак буде десь 50, а до кінця року – 100.

«Ми ловимо нестерилізованих і невакцинованих псів, а також забираємо тих, на яких скаржитимуться мешканці, – говорить Юрій Мороз. – Веземо у комплекс «Віварій», там їх стерилізують, вакцинують і чіпують, і там же вони проходять карантин. Потім – сюди. Фото тварин викладатимемо на сайті підприємства й на сторінці у Facebook. Хто зацікавиться – телефонує до нас, і ми веземо у притулок».

Домашні мають жити вдома

Поки що притулок має невелику територію, з часом його можуть розширити.

«Ми у Чорного взяли в оренду землю, яка є його власністю. Вона має відповідне цільове призначення – там дозволено утримувати тварин, – говорить Юрій Мороз. – У нього у власності 62 сотих, ми взяли в оренду 14,5. Ми її облаштували, облагородили, завезли щебінь, насипали доріжки – за місяць більше не встигли. Якщо все вдасться – орендуємо й решту землі».

За словами Мороза, з волонтерами вони теж співпрацюють: наприклад, минулого тижня Наталія Сербин привезла десять будок. Але тут теж непросто, бо комунальне підприємство не може брати допомогу від мешканців. Гроші на притулок виділяють з бюджету «Полігону». За підрахунком Юрія Мороза, на одну собаку в місяць треба 700-800 грн – в суму закладені харчування, лікування, зарплата працівників і транспортні послуги.

«Мене можна перевірити, бо ми – муніципальна організація, а волонтерів ніхто не перевіряє, – каже Мороз. – Волонтери пишуть, що притулок поганий, бо біля собак ходять двоє пенсіонерів. Але це люди, які займаються цією справою десяток років. До того ж, вони там живуть. Також, за потреби, до тварин буде приїжджати наш ветеринар».

У пункт перетримки привозитимуть тварин лише з вулиць Івано-Франківська, домашніх не братимуть, обіцяють поставити відеоспостереження, щоб не підкидали. Коли собаку віддаватимуть охочим, то одразу реєструватимуть. Тоді, якщо пса знову викинуть на вулицю, то можна буде визначити, хто саме це зробив.

Кому лишити рідний хвіст. Аби відпустка вдалась, де франківцям прилаштувати чотирилапих улюбленців (ФОТО)

Охочих взяти собаку просять звертатися в «Полігон ТПВ» на Військових ветеранів, 10а (третій поверх). Телефон – 0342 50 73 88.

Аби не концтабір

Одразу після відкриття пункт перетримки отримав багато критики від франківських волонтерів. Зокрема, активістка Наталія Сербин обурилася умовами у притулку.

«У нас міська рада добу піариться, що в Павлівці створили перетримку для собак. І в цьому році – це найбезвідповідальніше рішення, бо там уже десятки псів, які голодні й без належного догляду, – пише Сербин. – Два пенсіонери ледь ходять за псами. Це не притулок, притон, який було б доцільно закрити, реформувати й зробити нормально».

Керівниця благодійної організації «Дім Сірка» Наталія Когут розповідає, що вона з волонтерами колись допомагала Юрію Чорному з притулком у Павлівці, бо він не справлявся.

«Притулок створили у 2007 році, щоб з усієї області звозити псів, – говорить Когут. – У той час була масова евтаназія тварин, кожну другу вбивали. Тому лише деяких довозили до притулку, а інших везли на завод у Коломию, на утилізацію. І лише десята частина доїжджала до стерилізаційного пункту. Там колись було 200 тварин, а зараз 60. Не тому, що їх роздали, а тому що вони повмирали від інфекцій, загризали одне одного».

За словами Наталії Когут, територія притулку заражена, бо там закопували собак, які померли від інфекційних хвороб. А вольєри у притулку – літнього варіанту і взимку собаки там мерзнуть.

«Загалом, притулок потрібен, це вирішить питання, куди подіти агресивних псів з вулиці. Та, якщо там будуть нормальні умови, і буде відповідальна людина дивитися за тваринами. Якщо це буде концтабір, то треба відкривати кримінальну справу за жорстоке поводження», – обурюється волонтерка.

Зараз «Дім Сірка» має два притулки – один у Микитинцях, під Франківськом, інший – у Калуші. Також є земельна ділянка у Хриплині. За словами Когут, вона вже кілька років ходить до мера і просить допомоги.

«Утримання притулку обходиться приблизно 1 млн грн на рік, – Наталія Когут. – Ті умови, які зараз є, не ідеальні, але тварини нагодовані, вакциновані й здорові, мають, де побігати. Минулого року на благодійному вечорі презентували план європейського притулку, пан мер сказав, що вирішить це питання. Планували побудувати його на земельній ділянці 10 сотих у Хриплині – з ветеринарним кабінетом і карантинною зоною. Ми приїхали до сільського голови Хриплина, а він дав нам зрозуміти, що будувати там не можна, бо буде елеватор. Але ж ми купили цю ділянку! До того ж, там немає житлових будинків, це промзона».

Руслан Марцінків пояснює, що комунальний притулок не робили на базі «Дому Сірка», бо немає згоди з місцевими мешканцями. А у Павлівці – і люди не проти, і місце є.

«Ми «Дому Сірка» допомагаємо, але в межах можливого, – говорить Марцінків. – Якби ми зробили цей притулок у Микитинцях чи в Хриплині, то був би конфлікт з місцевою громадою. А в Павлівці не було претензій, Ямницька місцева влада не заперечувала, і, до того ж, ця територія має відповідне цільове призначення, а до собачого притулку ж є певні вимоги».

Тому наразі тварин з міста везтимуть у Павлівку. За словами Марцінківа, якщо все піде добре, у майбутньому зможуть організувати й перетримку котів.

Хто живе в домі Сірка. Сім історій про собак і людей (ФОТО)

У середу, 15 січня, відбулася зустріч з волонтерами, владою і “Полігоном”. Вирішили створити робочу групу та разом працювати над новим притулком.

Авторка: Ольга Романська
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.