Розваги Статті Фото

Кому лишити рідний хвіст. Аби відпустка вдалась, де франківцям прилаштувати чотирилапих улюбленців (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Коли в домі з’являється тварина, уже надовго з дому не поїдеш. Та якщо поїздки не уникнути, допоможуть готелі для тварин.

Один такий нещодавно відкрила франківчанка Галина Шавлай – турбуватися про хвостатих для неї звично, пише Репортер.

І домашні, і сироти

Галина Шавлай 12 років керує крамницею з тканинами на початку вулиці Лепкого у Франківську. Каже, останнім часом такий бізнес не надто вигідний, тож магазин доводиться закривати. Натомість вирішила відкрити там гостел для котів. Тут господарі зможуть залишити пухнастого друга, якщо їм треба кудись поїхати.

«Чотири роки ми з моєю помічницею час від часу в підсобці доглядали покинутих тварин – переважно котів, але були й три собаки, – говорить Галина Шавлай. – Ми їх лікували, доглядали, потім прилаштовували кудись – десь 50 знайшли дім. Тому досвід маємо. Готель саме для котів, бо з собаками важче: вони гавкають, треба вигулювати, а часу не вистачає».

Хоч гостел уже відкрився, вивіски ще немає. Всередині поки ще магазин тканин, але приміщення у підсобці вже частково обладнане під котячий готель. Із «клієнтів» поки що лише двоє кошенят. Їх залишили небайдужі люди, заплатили за тиждень перебування, зараз малим шукають дім.

Ще є три дорослі кішки: їхня старенька господиня померла, а родичі здали сюди. Одній з них 15 років, вона хвора на рак, тихенько спить у куточку і не реагує на людей.

«Крім домашніх котів, тут будуть і «сироти», – розповідає Галина. – Від початку був план, що котики, які мають господарів, допоможуть тим, які їх не мають, тобто виручка від перших допоможе утримувати других. Звісно, небайдужі, які приноситимуть безпритульних, мали б хоч щось заплатити. А ще є карточка, куди можна скидати гроші. Ми самі будемо направляти 5 % від обороту, а також доглядати на волонтерських засадах, шукати їм дім».

Втім, Галина таки з острахом очікує, що будуть і коробки з кошенятами під дверима. Але дуже надіється, що це не буде звичним ділом, тож ретельно продумує вивіску, щоб люди розуміли, що це гостел, а не притулок. Та якщо підкидатимуть, нікуди дітися, доведеться брати.

Гроші на пухнастих безхатьків можна перерахувати на карточку Галини Шавлай: 5168 7427 1596 9568 (з приміткою «Сиротам»).

Звісно, всі коти-сироти проводитимуть не менше тижня у карантині, щоб перевірити, чи вони не хворі. Для цього будуть спеціальні дві клітки. Крім того, спочатку планується вісім звичайних «клітко-номерів», а там подивляться.

«Не всім подобаються клітки. Але це дешевше, ніж прозорі камери зі склопакетів. Не всі зможуть оплатити такий номер своєму улюбленцю. Та з часом, можливо, поставимо і такі, – говорить Галина Шавлай. – Клітки теж не всі підходять: треба, щоб була велика, простора, але якщо в ній широка решітка, як для собак, то кошенята вилізають. Тому взяли такі, де решітка щільніша».

Буде кімнатка, де котів випускатимуть погуляти: кожного окремо, бо не завжди чужі тварини ставляться одне до одного приязно.

Клуб з перекусом

У самої Галини вдома є дві кішки. Одна з них називається пані Коцька, вона й надихнула на назву для закладу.

Щоб віддати тварину на «канікули в гостелі», бажано перед тим відвезти її на огляд до ветеринара. Також, в ідеалі, братимуть лише вакцинованих котів, хоча можливі винятки.

«Вакцинація дуже важлива: раз на рік вколоти кота і знати, що тварина не підчепить інфекцію і не загине, – каже Галина. – Також переважно братимемо кастрованих і стерилізованих тварин. За тих, кому цих операцій не робили, платити треба буде на 25 % дорожче».

Одна доба у гостелі коштуватиме 150 грн. Чим довший термін, тим більша знижка. Місяць коштує 3000. Якщо котів двоє і вони можуть бути в одній клітці, то другого візьмуть за пів ціни.

Харчування оплачується окремо. Можна привезти з дому корм, який любить кіт, або розповісти, що він їсть, і господиня закладу сама його купуватиме, а потім власник оплатить по чеку. Додаткові витрати, наприклад ветеринар, – лише з узгодженням з господарем і теж оплачуються додатково.

«Також добре, щоб люди привозили з собою коцики, іграшки, щоб тварини менше сумували, – додає Галина Шавлай. – А ще бажано привезти лоток, бо тварині дуже нелегко перевчитися ходити на інший».

За всім дивитимуться сама Галина та її помічниця Ірина, яка зараз працює продавчинею в магазині тканин. Якщо буде треба, наймуть когось ще. Бо роботи буде немало: крім, догляду за «гостями», планують і соціальні проекти.

«Буду запрошувати волонтерів, фахівців, щоб проводили лекції для дітей про те, як піклуватися про котів, організуємо дитячі клуби. Може розробимо стислі брошурки для людей, що забиратимуть тварину-сироту», – говорить Галина.

Клуб планують організувати в одній із кімнат: поставити телевізор, де будуть передачі про тварин, кавовий автомат, може якийсь перекус, але такий, щоб котик не запхав туди носа. Звісно, стоятиме дозатор з дезінфікуючим засобом, яким бажано користуватися і до, і після спілкування з тваринами.

Все одно сумують

Зооготель – не новина для Франківська. Наприклад, у ветеринарній аптеці на Бельведерській власниця Марія Гриценко організувала мініготель на чотири клітки. Можна залишити лише котів і гризунів. Доба коштує 100 грн, разом з вигулом і харчуванням, годують переважно натуральними продуктами або лікувальним кормом. Тварин беруть лише за попереднім записом.

«Зараз нікого немає, але одна жінка вже забронювала місце для кішки, – говорить Марія Гриценко. – Є постійні клієнти, які залишають кота на два тижні. А був один випадок: поїхали за кордон на місяць і не приїхали, лишили мені кота, я його каструвала і взяла додому».

У Тисмениці є зооготель «Чемпіон», переважно для собак, але беруть і котів, і пташок, і гризунів. Тварини повинні мати ветеринарний паспорт з усіма вакцинаціями.

Тут можна залишити хвостатого за 120 грн за добу плюс харчування – або своє, або куповане. Заклад вміщує до 60 собак. «Гостям» обіцяють постійний рух, особливо влітку, коли можна бігати по території.

«До собак, які рідко бувають у громадських місцях і погано соціалізовані, потрібен спеціальний підхід. Але це готель сімейного типу, ми тут живемо, тому собаки постійно з людьми. Плюс вони багато бігають і рухаються вдень, тому вночі спокійно сплять, – розповідає власниця закладу Любомира Бажалюк. – Найбільше тварин залишають, коли приходить пора відпусток, але бувають й інші причини. Один собака чекав господиню вісім місяців, бо вона потрапила в аварію. А ще один уже два роки у нас, чекає господаря з війни на сході».

Крім готелів, є звичайні франківці, які готові взяти тварину на перетримку, розповідає Оксана Плахта, директорка франківського кінологічного клубу. Домовитися можна і через клуб. Але, яким би гарним не був заклад, стресу для тварини не уникнути.

«Добре кілька разів привести собаку до готелю або в місце, де буде перетримка, перед тим, як залишити, щоб звикла до умов, – говорить Оксана Плахта. – Бо потім може бути сильний стрес: тварина ж не знає, чи ви просто поїхали на якийсь час, чи зовсім її покинули».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.