Соціум Статті Фото

Гори живуть ідеями. Як у Білоберізку туристів заманюють (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Білоберізька громада на Івано-Франківщині об’єдналася першою із нинішніх 33. При цьому вона – найменша за кількістю мешканців, лише 2763 людини. А створили її ще в березні 2016 року, об’єднавши чотири села – Білоберізку, Барвінків, Хороцеве та Устеріки.

Ще одна особливість цієї ОТГ в тому, що вона розташована високо в горах. І за 60 км від Білоберізки – румунський кордон. То з чого мала розвиватися громада, не з контрабанди ж чи браконьєрства?

Як кажуть місцеві, сам Бог велів займатися тут зеленим туризмом. Тим більше, показати гостям направду є що. На території ОТГ є природна пам’ятка Писаний камінь, яку оточують мальовничі гірські хребти, столітні смереки та просторі поляни із запашними травами. Та, на жаль, через відсутність туристичної інфраструктури, надовго там досі ніхто не затримується.

До теми: Карпати живуть гостями. Куди поїхати та скільки коштує відпочинок в горах

Вирішити проблему має інформаційно-туристичний центр, який матиме назву «Під Писаним каменем». Його вирішили облаш­тувати на базі сільського клубу в присілку Пасічне. Вартість проекту 840 000 грн.

«Наразі проводимо капітальний ремонт приміщення, – розповідає голова Білоберізької ОТГ Дмитро Іванюк. – Будівля велика, але поки що вона не відповідає ані потребам місцевих мешканців, ані, тим більше, вимогам туристів. Тож ми вирішили написати проект і подати його на обласний конкурс програм розвитку місцевого самоврядування. Очікуємо фінансування в 500 тисяч грн. Ще 340 тисяч виділили з бюджету ОТГ. 299 405 грн вже витратили – добудували мансарду, замінили дах і закупили сайдинг для зовнішнього облицювання стін».

У присілку Пасічне сільський клуб перетворюють в інформаційно-туристичний центр

Перш за все, у цьому центрі можна буде отримати інформацію про туристичні маршрути. Також на його базі працюватиме виставково-експозиційний зал та сувенірна лавка. А головне – там будуть кімнати відпочинку, де можна буде заночувати. Планують облаштувати чотири номери, в яких зможуть розміститися 8-10 людей.

Ще одна місцева туристична принада – річка Черемош. У 2017 році молодіжна рада Білоберізької ОТГ отримала 576396 грн на «створення умов для занять рафтингом». За ці гроші купили три рафти – два на десять місць і один на вісім. Крім того, є чотири байдарки: три двомісні, одна тримісна.

«Наразі є два маршрути для сплаву – від села Білоберізка до села Розтоки, та від села Устеріки до Білоберізки, – розповідає член молодіжної ради ОТГ Леонід Тинкалюк. – Аби взяти участь у сплаві, потрібно назбирати щонайменше п’ятеро людей. Кожну групу супроводжує інструктор. Перед сплавом люди ще мусять пройти спеціальний інструктаж. А на байдарки ми пускаємо лише тих, хто вже сплавлявся на рафті. По-перше, це більш небезпечно, а по-друге, поставити інструктора на кожну байдарку ми просто не зможемо».

До теми: Гори чекають туристів. Де і за скільки можна відпочити в Карпатах влітку

Сплав триває до двох годин, а вартує таке екстремальне задоволення 250 грн з людини. Цими грошима розпоряджається сама молодіжна рада. Їх планують витрачати на реалізацію інших проектів. Правда, заробили ще не так багато.

«З червня минулого року на наших рафтах сплавилися десь 200 людей, – каже Тинкалюк. – Але спершу про нас просто мало хто знав. Цьогоріч охочих, звісно, побільшало, але ми не можемо організовувати сплави, поки дощить – це великий ризик».

Сплав Черемошем триває до двох годин і коштує 250 грн з людини

Садиб сільського зеленого туризму в Білоберізькій ОТГ на сьогодні шість, але вони не лише надають нічліг. Так, у садибі «Хата різьбяра» для гостей проводять майстер-класи з художньої різьби по дереву. Торік там організували фестиваль дерев’яних скульптур, тепер хочуть зробити його щорічним. Автор ідеї – власник садиби Олег Пилип’юк. Він займається дерев’яною скульптурою майже 10 років і добре відомий у Верховинському районі.

«Олег ще раніше хотів створити у селі такий парк, – розповідає дружина майстра Галина. – Він професійно займається різьбою по дереву й усі думки в нього лише про те, як то зробити, щоб було гарно й цікаво. Але потрібно було з чогось починати, тож запросили до роботи друзів і знайомих».

За п’ять днів 10 майстрів з України та Білорусі вирізьбили 14 фігур. Одну з них, яку створили за мотивами мультфільму «Льодовиковий період», презентували місцевому дитячому садочку. Решту розмістили на території садиби та назвали «Гуцульським парком дерев’яної скульптури». Вхід до парку – вільний.

А от садиба «Лісовий закуток» уже славиться смачною фореллю. На території є два невеличкі басейни з рибою – власники займаються її вирощуванням…

Для туристів у Білоберізці навіть створили карту садиб

Але, на жаль, там де є туристи – там є сміття. Вирішувати цю проблему взялися спільно з сусідами – Усть-Путильською ОТГ Чернівецької області. В рамках міжмуніципального співробітництва готують проект «Міжрегіональний кластер поводження з ТПВ на межі Івано-Франківської і Чернівецької областей «Чистий Черемош». Задум планують реалізувати за кошти Євросоюзу.

До теми: Сміття шукає полігон. Як у тергромадах Прикарпаття наводять порядок з відходами

Суть проекту полягає у створенні спільного комунального підприємства, яке сортуватиме сміття. Облаштують на вантажівці міні-сортувальну лінію й вона буде збирати сміття по селах. Відсортовану сировину збираються продавати, а решту відходів відправлятимуть на полігон.

«Не гроші роблять успіх, а люди та ідеї. І приклад Білоберізької громади це підтверджує, – каже директор Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк. – Розуміння своїх переваг і нестандартна, як для гірської місцевості ідея, трохи зусиль – і є родзинка, яка веде у громаду туристів. А значить, дає місцевим мешканцям можливість заробляти».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.