Політика

Іноземні ЗМІ: у Криму починається націоналізація і чому Росія воює

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Націоналізація приватних компаній у Криму, зростання цін на продукти у Росії та причини войовничості Володимира Путіна – в огляді закордонної преси, повідомляє BBC.

преса

Націоналізація у Криму

Великий український агрохолдинг “Авангард” став першою приватною акціонерною компанією, підприємство якої хоче націоналізувати уряд Криму, пише британська Financial Times.

У відповідь компанія погрожує подати до суду, який минулого місяця вже присудив Росії виплатити 50 млрд доларів колишнім акціонерам Російської нафтової компанії ЮКОС.

“Ми плануємо апелювати проти таких нецивілізованих дій у суді”, – сказав вчора основний акціонер компанії Олег Бахматюк.

Кримський уряд за останні декілька місяців вже взяв під свій контроль кілька українських державних нафтодобувних компаній на півострові. А минулої п’ятниці кримські посадовці оголосили план примусово викупити кримську птахофабрику “Авангарду”.

Влада Криму виправдовує такі кроки намаганнями забезпечити півострів продовольством, кажуть вони.

Посилаючись на новий закон про стратегічні підприємства, міністр сільського господарства Криму Микола Полюшкін заявив, що якщо реакція “Авангарду на викуп місцевої птахофабрики буде “неадекватною”, він буде намагатись “вирішити це питання з іншого боку”.

Олег Бахматюк каже, що він не отримував ніяких пропозицій щодо птахофабрики і не має планів продавати активи компанії у Криму, вартість яких він оцінює у 200 млн доларів.

“Цей прецедент показує дійсне обличчя керівництва Криму і те, як вони готові розтоптати цивілізовані ринкові правила”, – цитує видання Олега Бахматюка.

Їжа в Росії дорожчає

 Ціни на продовольчі продукти почали зростати у регіонах Росії після введення санкцій західними країнами, пише російське видання “Коммерсантъ”.

Незважаючи на запевнення федеральної влади, що санкції проти продукції з ЄС і США навряд чи негативно відіб’ються на споживачах, в Москві та регіонах почали зростати оптові ціни на деякі товари.

У столиці РФ свинина для м’ясопереробних комбінатів подорожчала на 6%. У Примор’ї ціни змінилися більш відчутно. Деякі види риби там подорожчали на 40%, м’ясо – на 26%, а китайські яблука – майже на третину.

Рекорд побила Сахалінська область, де зростання вартості курячих стегенець досягло 60%. Сир там подорожчав на 10%, а м’ясо – на 15%, кажуть місцеві чиновники.

У Москві аналіз цін проводиться щоденно. Відчутного зростання цін на продукти харчування не спостерігається, запевняє керівник московського Департаменту торгівлі і послуг Олексій Немерюк.

Він все ж додає, що до зими може подорожчати молоко, яке використовується також і на виробництві сирів. Охолоджена риба, що постачається у Москву з Норвегії та ЄС, закінчується, але уряд розраховує на майбутні партії з Аргентини та Чилі.

Ознаки примирення

 Поки конфлікт у східній Україні входить у нову стадію, а кількість жертв серед цивільних зростає кожного дня, журналіст британської Guardian бачить ознаки того, що і Київ, і Москва шукають вихід із ситуації.

“Незважаючи на події на місцях, є безпомилкове відчуття, що щось відбувається за лаштунками. Кількох лідерів повстанців, у тому числі головнокомандувача Ігор Стрєлков, “витягнули” звідти, можливо, назад до Росії. Стрєлков “зібрався у відпустку”, кажуть у повстанському русі, в той час як інші лідери просто зникли”, – пише видання.

Решта лідерів, за враженнями Guardian, увійшли “у сюрреалістичний режим апокаліпсису”.

Зараз стає зрозуміло, що проросійські сепаратисти не можуть перемогти без прямого втручання Росії.

“Для Росії є два непривабливих варіанти: відмовитися від повстання або надіслати сили для відкритого вторгнення “, – вважає видання.

“За свистом шабель, росіяни, схоже, активізували свої зусилля для досягнення дипломатичного рішення”, – каже Марк Галеотті, аналітик у Нью-Йоркському університеті.

“Замість того, щоб готуватися до вторгнення, Москва сподівається на дипломатичне вирішення питання та хоче досягти певного компромісу для того, щоб зберегти обличчя. Це дозволило б Володимиру Путіну уникнути дорогої політичної відповідальності за проект повстання, і в той же час оголосити його успішним” – каже експерт.

Чому Росія воює

 Ще на початку минулого століття економісти довели, що для великих розвинутих країн війни несуть лише збитки. Але війни все одно починаються.

Причини конфлікту в Україні полягають у погіршенні ситуації у російській економіці, цитує американська Washington Post Джастіна Фокса з Harvard Business Review. Правління Путіна супроводжувалось довгим періодом швидкого економічним зростанням. Але воно зупинилось, і можна стверджувати, що режиму Путіна необхідно було відволікти увагу людей.

Народи майже завжди гуртуються навколо своїх лідерів під час війни, незалежно від того, яка б безглузда не була війна, або які б жахливі лідери не були, пише видання.

Хунта в Аргентині швидко стала надзвичайно популярною під час війни за Фолклендські острови. Протягом деякого часу, “війна з тероризмом” підняла рейтинги президента Джорджа Буша до захмарних висот.

Рейтинги Путіна злетіли вгору після початку кризи в Україні.

Тотальна війна може надзвичайно зашкодити інтересам Росії. Але Володимир Путін може вважати, що дозволити повстанцям програти буде неприйнятною втратою, припускає видання.

У перспективі, варто подумати і про спокусу війн для правителів Китаю у період, коли його економічне диво закінчиться. Це на думку багатьох економістів, відбудеться найближчим часом.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.