Люди

“Як на війні”. Наталя Чаплинська про те, як пережити карантин і не посваритися з домашніми

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В Івано-Франківську працює штаб волонтерів для допомоги самотнім, стареньким та немічним людям впродовж оголошеного карантину. До нього долучилась і психологиня Наталя Чаплинська. Вона у телефонному режимі надає психологічні консультації тим, кому важко встояти перед панікою через коронавірус.

Наталя Чаплинська — керівниця центру психологічної допомоги учасникам АТО. Крім того, вона депутат обласної ради та голова комісії з питань учасників АТО, пише “Репортер“.

Пані Наталю, розкажіть чому вирішили приєднатися до штабу волонтерів?

Я завжди надавала психологічні консультації. В часи Революції Гідності психологічно підтримувала майданівців, а потім і переселенців та учасників АТО.

Через карантин люди більше часу проводять вдома і для них це новий стан. Навіть в тих, хто любить бути на самоті, рано чи пізно ситуація з коронавірусом може викликати напругу і тривогу. Зараз виникла потреба допомогти людям подолати паніку.

Інтроверти граються самі. Як допомогти тихій дитині поладнати з іншими

Скільки дзвінків буває на день?

Я приєдналася до штабу волонтерів 19 березня. В перший день був тільки один дзвінок. Тепер щодня розмовляю у середньому з трьома жителями Івано-Франківська. Телефонують і чоловіки, і жінки різного віку. Ім’я кажуть за бажанням, я не наполягаю. Розмова приблизно триває до двох годин.

З якими проблемами до вас звертаються?

З різними. В основному це особисті питання чи питання страхів смерті, невідомості. Є панічні тенденції. Звертаються з проблемами у сімейних стосунках. У родинах міняються цінності. Сім’ї не звикли бути разом тижнями в одному приміщенні: дорослі цілий день на роботі, діти в садочку чи в школі, тобто всі чимось зайняті. А тепер, коли цілодобово треба бути разом, у родинах виникають конфлікті ситуації та напруга.

Що їм рекомендуєте?

Найперше кажу людям, що потрібно згадати сімейні цінності та вчитися чути один одного. Це складно, але дуже важливо. Друге — це навчитися спільно виконувати домашні справи. Не ділити їх на жіночі і чоловічі, а спільно робити. Якщо чистять картоплю — то всі разом. Якщо миють посуд, то один миє, а другий витирає та складає. Дітям запропонуйте приготували легку страву, наприклад, салат. Тобто долучатися до побутових занять усім членам сім’ї.

Позитивною вправою для родини є перегляд сімейних альбомів. Це допоможе згадати якими були раніше, з’являться і теми для бесіди. Можна також спільно молитися чи займатися медитацією. Та всі справи потрібно виконувати з добрими думками.

Обов’язково треба звернути увагу на сон і відпочинок. Крім того, зараз на це є час. Сон сприяє відновленню організму. Якщо є порушення сну, виконуйте вправи для дихання. Вони розвивають легені та діють як заспокійливе. Вправ є багато, можна знайти в інтернеті.

Наталія Чаплинська: «Війна зачіпає всіх»

А що робити, тим, хто живе сам?

Для них взагалі є цей стан більш звичним. Звісно, потреба у спілкуванні є у всіх. Добре, що у наш час є телефони, інтернет. Вони можуть зідзвонюватися з родичами і друзями. Також можна подивитися фільми, які раніше не бачили, чи згадати своє хобі. Є час вдома зробити ті справи, які раніше постійно відкладали.

Як самоізоляція впливає на психологічний стан людини?

 Це випробування, і досить складне. Люди конфліктують між собою. Але конфлікт — це не є погано.  Все залежить від його розвитку. Суперечка дає можливість людям усвідомити що подобається, а що ні, що б хотіли змінити у житті, а що залишити.

Якщо сісти після конфлікту за стіл переговорів і почати чути один одного, погоджуватися на пропозиції один одного, знаходити компроміс — то це зміцнить сім’ю. А коли ставати в позу, казати буде тільки по-моєму, — тоді звичайно суперечки ні до чого хорошого не призведуть.

Світ на карантині. Як сьогодні рятуються франківці у Польщі (ФОТО)

Конфлікту не треба боятися. Суперечливі ситуації дозволять вивчити свої емоційні стани, дізнатися як ви реагуєте на ті чи інші конфлікти, та і загалом  пізнати себе.

Як заспокоїти людей, які скуповують велику кількість продуктів чи постійно шукають симптоми коронавірусу і приміряють їх на себе?

Харчування — це один з елементів заспокоєння, тому люди і скуповуються. Коли ми ситі, то ми задоволені, а значить і спокійні.

Так, люди навіють собі симптоми вірусу. В мене були дзвінки з такою проблемою. Я пропонувала людям проаналізувати з ким вони спілкувалися чи могли від них заразитися. Запитувала людей, чи знають вони, що робити та куди звертатися, якщо в них справді є симптоми. Через паніку людина забуває як діяти далі. В процесі аналізу, людина заспокоюється і починає розуміти, що потрібно консультуватися з лікарем,а самолікування є шкідливим.

Чи з’явиться у людей страх спілкування з іншими?

Думаю, цей страх уже є. І це добре, бо страх — це та риса характеру, що рятує. Ті люди, які починають «мудро» боятися, стають обережними і роблять, усе необхідне для того, щоб себе убезпечити. Це так як на війні. Воїн, який не боїться, наражає себе на небезпеку. Воїн, який боїться, — це добрий воїн.

Проводити психологічні консультації будете до кінця карантину?

Так. При необхідності буду продовжувати працювати і після карантину. Знаю, що у Китаї, після карантину багато сімей подають на розлучення. Цілодобове перебування разом змінює стосунки. Будемо допомагати заново їх відновлювати та налагоджувати.

Додам, що зараз до штабу волонтерів долучиться ще троє психологів. Будемо разом допомагати людям.

Якщо ви панікуєте через коронавірус або у вашому близькому оточенні хтось не може встояти психологічно — телефонуйте за номером 0966640216.

А охочі долучитися до штабу волонтерів, можуть заповнити анкету онлайн за посиланням або зателефонувати за номерами: 15-80, (з мобільного 050-01-01-580 та 067-01-01-580).

Авторка: Тетяна Куліковська
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.