Люди Статті

Менше мито, більші штрафи. Чому бунтують водії «євроблях»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У понеділок, 12 листопада, біля франківської митниці зібралось кілька десятків водіїв. Запалили три шини й вимагали зустрічі з керівником структури.

Причина – необґрунтовані, на їхню думку, тарифи на розмитнення автівок. І справа аж ніяк не в законі щодо так званих «євроблях», які парламент ухвалив минулого тижня. Але про них теж розкажемо.

Коли зникнуть «бляхи» або Що чекає на франківські автівки з єврономерами (Інфографіка)
євробляхи
Горіла шина…

В Україні водії вживаних авто, привезених з-за кордону, діляться на дві категорії. Одні купили, ввезли, але чемно заплатили мито та їздять легально, а інші – імпортували у режимі «транзит» або «тимчасовий ввіз» і нічого не платять. В обох категорій є свої проблеми, але біля митниці шини палили ті, хто хотів розмитнити авто. Чому?

Вони скаржаться, що місцева митниця самовільно встановлює тарифи при розмитненні та не враховує вік і пошкодження автівки.

«Ми беремо розбиті автомобілі з великими пробігами. А нам тут кажуть, що машина як нова – й виставляють захмарні суми. Чому не враховують пробіг і стан машини, як це було впродовж року? Чому не враховують експертизу?», – обурювались водії та вимагали пояснень від начальника митниці Василя Ватаманюка.

12 листопада, біля франківської митниці зібралось кілька десятків водіїв. Запалили три шини й вимагали зустрічі з керівником структури

Як розповів калушанин Іван Барнич, своє авто для розмитнення він привіз у п’ятницю. На кордоні, як того вимагає процедура, заплатив за оформлення поперед­ньої декларації громадян (ПДГ). Однак, на франківській митниці чоловіку сказали, що потрібно доплатити, але не пояснили чому.

«Також, усім людям, які чекають на розмитнення від п’ятниці, сказали, що за кожну машину треба доплачувати. Бо поки вони переглядають тарифи, наші авто стоять на платній стоянці, яка вартує 200 грн в день», – каже Барнич.

Після того, як близько 50 людей заблокували митницю та запалили шини, до них вийшов її керівник Василь Ватаманюк. Він пояснив, що ПДГ – це сума платежів, яку проплачують у вигляді застави, аби автівку пропустили на митну територію України. А вже процес митного оформлення відбувається на внутрішній митниці.

«Коли вам визначили митну вартість автівки, то та сума була меншою за ту, яку потрібно сплатити до бюджету. У кожної машини окремий випадок, з яким треба розбиратися», – сказав Ватаманюк і пообіцяв особисто розглянути всі документи, що надійшли до митниці.

На момент здачі номера, тобто у вівторок, конфлікт ще тривав.

То скільки платити?

У четвер, 8 листопада, Верхов­на Рада України ухвалила законопроект № 8487, який передбачає зменшення вартості розмитнення в Україні автомобілів на європейсь­кій реєстрації. Зміни запрацюють після президентського підпису й публікації в газеті «Урядовий кур’єр».

Як було. Досі, аби розмитнити автомобіль, треба було сплатити акцизний збір (залежить від віку, типу палива, об’єму двигуна), ПДВ (20 % митної вартості), ввізне мито (в середньому 10 %), збір до Пенсійного фонду (3-5 % митної вартості) та транспортний податок (лише, якщо авто з двигуном понад 3 л і не старше 5 років).

Крім того, з 1 січня 2016-го в Україні діяв стандарт екологічної безпеки Євро-5, який передбачав, що авто має бути не старше 2010 року. Тож привезти собі будь-що не виходило.

До теми: Коли зникнуть «євробляхи» або Що чекає на франківські автівки з єврономерами (Інфографіка)

Як стало. Вікове обмеження скасували. І за новим законом потрібно буде сплатити акциз, ввізне мито (до 10 %), податок до Пенсійного фонду (3-5 %) та ПДВ (20 % від суми вартості авто, акцизу та ввізного мита).

Найбільше грошей зазвичай «тягнув» акциз. Тож, аби зменшити витрати на розмитнення, Верховна Рада вирішила змінити формулу його обрахунку: сума акцизного податку = базова ставка × коефіцієнт двигуна × коефіцієнт віку.

Коефіцієнт віку – це кількість повних років. Однак максимальний показник встановили на рівні 15. Тобто, якщо авто має навіть 20 років – коефіцієнт все одно 15.

Щоб визначити коефіцієнт двигуна, слід поділити його об’єм на тисячу.

З базовою ставкою трохи складніше. Вона залежатиме від типу двигуна: якщо бензиновий – 50 євро, якщо дизельний – 75.

Та якщо автівка має бензиновий двигун понад 3000 см3, базова ставка буде 100 євро, а не 50. Відповідна градація передбачена і для дизелів: до 3500-75 євро, понад 3500-150.

євробляхи

Наприклад, за бензинове авто віком 15 років та об’ємом двигуна 1600 доведеться заплатити: 50 євро × 1,6 × 15 років = 1200 євро акцизу.

З дизельною та сама формула, але 75 євро, тому – 1800, тобто на 600 євро більше.

Окрім того, депутати надали пільговий коефіцієнт 0,5 для автомобілів, які будуть розмитнені протягом 90 днів після набуття чинності закону. Це означає, що протягом перших трьох місяців водії зможуть зекономити половину від суми акцизу.

Якщо брати нинішні розрахунки, то лише акцизний збір обійшовся б у 4-5 тис євро.

0.267 (ставка акцизного збору для автомобілів з бензиновим двигуном об’ємом 1500-2200) × 15 = 4005 євро.

0.327 (ставка для дизельних) × 15 = 4905 євро.

Порушників чекають штрафи

Ще один законопроект – № 8488, який Верховна Рада ухвалила 8 листопада, стосується штрафів за нерозмитнені автівки.

Досі оштрафувати власників «євроблях» можна було лише за порушення термінів перебування автомобіля на території України. Однак зробити це практично не можливо, адже митники не мають права зупиняти і перевіряти ті «бляхи» за межами митниці або прикордонної зони. А поліція не може вимагати для перевірки якісь інші документи, крім техпаспорта, посвідчення водія і страховки. То як буде зараз?

По-перше, закон дозволяє ввозити в Україну лише одне авто в режимі «транзит» або «тимчасовий ввіз». Аби ввезти більше, потрібні гарантії. Наприклад, за власника автівки може поручитися установа, яка візьме на себе зобов’язання сплатити суму всіх митних платежів, якщо авто не буде вивезено.

По-друге, тимчасово ввезене авто не можна передавати іншим особам. Тим, хто привіз в Украї­ну автомобіль на єврономерах і передав його у треті руки або на запчастини, загрожує штраф – 17 тис грн.

До речі, ті люди, яким це авто передали у користування, теж платитимуть. Наприклад, якщо вас спіймають за кермом автівки на єврономерах один раз, то ви заплатите 8,5 тис грн штрафу. Попадетесь повторно – 17 тис, позбавлення права керування на 1 рік і вилучення машини.

По-третє, тимчасово ввезені на територію України автівки заборонено використовувати у підприємницькій діяльності чи для отримання доходу. Наприклад, для роботи в таксі. За порушення – штраф 34 тис грн.

Також збільшуються штрафи за порушення термінів «переміщення транспортних засобів особистого користування в митному режимі і режимі транзиту».

За перевищення терміну від 10 до 20 діб штраф 8,5 тис грн, від 20 до 30 діб – 85 тис, понад 30 діб (а також за втрату або розкомплектування транспортного засобу) – 170 тис грн або його конфіскація за рішенням суду.

Щоб розмитнити машину, яка вже перебуває на території України, власникам дається 180 днів. Той, хто заїде після ухвалення закону, матиме на розмитнення 30 днів.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.