Авто Статті Фото

Коли зникнуть «бляхи» або Що чекає на франківські автівки з єврономерами (Інфографіка)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нещодавно власники автівок на єврономерах (у народі – євроблях) вчергове зібралися на акцію протесту та заблокували рух під Верховною Радою. Вимагали змінити умови розмитнення автівок. Мітингували три дні.

Верховна Рада таки ухвалила зміни до митного і податкового кодексів у першому читанні. Депутати пішли на канікули, активісти-бляхарі розблокували вулицю, але пообіцяли повернутися восени. І що змінилось?

Дорожче-дешевше, чемні-нечемні

Схем ввезення «блях» в Україну чимало. У мережі радять дві найпоширеніші – ввезти у форматі транзиту, за допомогою довіреності від липової закордонної фірми, або ж узяти автомобіль за довіреністю в іноземця, насправді ж – купити, при цьому раз на рік катати автівку туди-назад за кордон.

Куплене таким чином авто обходиться дешево – без податків, мита, акцизу.

Відтак у 2017 році в Україну завезли понад 958 тис «блях»: 748,9 тис потрапили до країни в режимі тимчасового ввезення, а майже 210 тис – у форматі транзиту. За даними Державної фіскальної служби, станом на 31 січня 2018 року в Україні перебувало понад 425 тис авто з іноземною реєстрацією, з них 246 тис – незаконно.

Читайте: “Електроавтотранс” пропонує франківцям орендувати тролейбуси для вечірок

Водії, що їздять на чемно оформлених автівках, до «блях» найчастіше ставляться негативно, бо вважають їхніх власників, м’яко кажучи, хитрунами. Крім того, побутує думка, що водії з іноземною реєстрацією на дорозі поводяться нахабно, порушують правила, а як щось накоять – просто тікають, кидаючи автівку, бо ж знайти винного важко.

Але за словами прес-секретаря пат­рульної поліції області Миколи Гурака, якщо порівнювати перше півріччя цього року та минулого, то загальна кількість ДТП на Прикарпатті зросла, але частка авто на іноземній реєстрації тут як була, так і є – невелика. Так у перші шість місяців 2017 року трапилось 104 ДТП з потерпілими і лише у шести випадках були авто з єврономерами. А у 2018-му зі 122 ДТП з потерпілими – 17 «блях».

Голова ГО «Західноукраїнський рух автомобілістів», ведучий програми «Наш Гараж» на радіо «Західний Полюс» Руслан Ілюк вважає, що таке ставлення до «блях» – суто меркантильне. Мовляв, хтось заплатив більше і розмитнив, а хтось – ні, і заплатив менше. Втім, важлива причина розмитнювати автівки – ідентифікація автомобіля. Просто щоб вони робили страховку в Україні і щоб у разі нещастя винного можна було знайти.

Що змінилося в законах

Отже, в останній день роботи перед канікулами парламент ухвалив у першому читанні два законопроекти: № 8487 і № 8488.

У першому йдеться про суттєве зниження акцизного податку на розмитнення автомобілів. Для його обчислення навіть створили нову формулу. За основу береться базова ставка: 50 євро для авто на бензині та 75 євро – на дизелі. Ця сума множиться на кількість років автівки (рахують з наступного року після виробництва) і на коефіцієнт об’єму двигуна (об’єм двигуна в кубічних сантиметрах, що ділиться на 1000). До кінцевої вартості машини також додають 10 % мита і 20 % ПДВ.

Крім того, можна буде розмитнювати автівки, яким понад 10 років, але ціна розмитнення буде чи не в кілька разів більшою, ніж середня ціна такого автомобіля.

Читайте: Коломия запрошує на фестиваль автомотоавіатехніки “Drive for life fest”, 18-19 серпня

Водночас зі зниженням акцизу запровадять жорсткі покарання для порушників. Так, за другим законопроектом, якщо хтось порушить термін реєстрації для транзитних авто на понад 20 діб – заплатить 85 тис грн (замість 8,5 тис), понад місяць – 170 тис грн.

За порушення режиму тимчасового користування автівкою понад 10 діб – 85 тис грн (замість 17 тис), понад місяць – 170 тис грн.

«Нас кинули»

«Колись Скрябін випустив пісню «Нас кинули», то так, як він співав – нас кинули давно і дотепер продовжують кидати, – каже Руслан Ілюк. – Рік тому ми з активістами збиралися у Франківську, коли змінився керівник на митниці. Тоді підрахували: якщо розмитнити ті автівки, що є нині в країні, сплативши податок 300-500 євро за кожну, то отримаємо 29 млрд грн надходжень до бюджету. На той період така сума – майже цілий бюджет, який виділявся на дороги. За новими законами цих надходжень просто не буде, бо мито – завелике. Вони скоріше вивезуть ті машини, віддадуть на шрот або навіть спалять».

Читайте: Невмируще залізо. У Франківську пройшла виставка автомобільного ретро (ВІДЕО)

А голова ГО «Автоєвросила» у Франківську Мирослав Куриляк сподівається, що закон приймуть і в другому читанні, але їхня організація та інші вимагатимуть нижчих ставок акцизу. За його словами, зараз активісти працюють з юристами над правками до закону, бо максимальна вартість розмитнення має бути 1200-1300 доларів, а не стільки, скільки пропонується в законопроекті. А от високих штрафів на порушення терміну перебування автомобіля в Україні, на думку Куриляка, не буде. Бо всі «бляхи», які є в Україні зараз, мають бути обов’язково розмитнені за три місяці після прийняття законів. І це стосується не лише автівок на єврономерах, а й кожного громадянина, бо закон про розмитнення діятиме на постійній основі – всі зможуть дешево купити авто за кордоном і дешево розмитнити тут.

«Влада не прислухається до людей, тому ми будемо стимулювати прийняття рішень, які стосуються розмитнення, – говорить Мирослав Куриляк. – Обов’язково будемо їхати до Києва, бо «Автоєвросила» як почала працювати над розмитненням, так і закінчить, доведе справу до кінця».

Читайте: Старенькі байки та авто, – Василь Курищук з Косова відкрив ретро-мотоклуб серед гір (ФОТО, ВІДЕО)

Тож, виходить, якщо законопроект приймуть – штрафувати буде нікого, з наступного року всі вже розмитнять свої машини, а термін «бляха» мав би зникнути з водійського лексикону. Аби лиш кордон витримав таку кількість охочих.

Тим часом на онлайн автобазарі Auto Ria найдешевша автівка, яку можна купити у Франківську – Opel Corsa 1995 року за 513 євро, власник обіцяє – на ходу, їздить нею щодня. От тільки нерозмитнена, але в Україні вона лише півроку – до змін у законі ще їздити і їздити.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.