Соціум Статті

Злодії у відпустки не ходять. На які квартири у Франківську найчастіше зазіхають домушники

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З початку року на Прикарпатті зареєстрували 320 крадіжок із квартир і будинків. У поліції кажуть, злодії особливо активізуються у період літніх відпусток.

«Репортер» вирішив дізнатися, як захистити своє житло, коли тебе там нема, і не тільки.

Статки визначають по фіранках

Насправді, щоб вашу квартиру пограбували, не обов’язково їхати у відпустку. Для цього достатньо вийти в магазин на 15 хвилин. За хвилину «профі» зламає ваш замок, а за п’ять – знайде гроші й будь-що цінне. При цьому йому навіть не доведеться робити в хаті розгардіяш.

«Як правило, злодії працюють парами або невеликими групами, – розповідає заступник начальника управління карного розшуку Володимир Цибульський. – Один відкриває замок, інший спостерігає за сходами, а ще один – за входом у під’їзд. Перед цим замазують або заклеюють дверні вічка у сусідів, аби ті не бачили, що відбувається на сходовій».

 

Та спершу злодії обирають жертву – вивчають район, оглядають балкони, вікна. Дорогі штори – перший сигнал для домушників. Далі дивляться на двері й замок, аби знати, яким інструментом їх відчинити.

«Найчастіше злочинці проникають у квартири, підбираючи ключ до замка, або використовують відмички, – каже майор Цибульський. – Чим дешевший замок, тим швидше його відкриють. У нашій практиці були випадки, коли злодії купували аналогічний замок і на ньому тренувалися».

Наступний крок – так звані мітки. Аби перевірити, чи в квартирі хтось живе, злодії можуть залишати непомітні для вас підказки.

«У більшості випадків на верхню частину дверей ставлять зламаний сірник, – пояснює Цибульський. – Коли відчиняють двері, сірник падає – знак для крадіїв, що вдома хтось є. А якщо він залишається на місці – вхід вільний. Також можуть використовувати папір, навіть рекламні оголошення, які залишають біля замка. Дехто кладе печиво під дверний килимок».

Вивідати інформацію про потенційних жертв можуть і в сусідів. Буває, злодії представляються працівниками комунальних служб або ж під приводом соцопитування заводять розмову з «бабусями на лавці біля під’їзду». Так дізнаються, коли хто приходить з роботи, на якій машині їздить, коли востаннє був у відпустці та чи поїде на дачу у вихідні.

«Минулого року в нас був випадок, коли обікрали квартиру на Симоненка у Франківську, – розповідає Володимир Цибульський. – Чоловік працював в Анг­лії, передавав додому фунти, а жінка усі гроші ладувала в сейф. Злодії навіть нічого не шукали, просто виламали сейф – і 30 тисяч фунтів нема. Питаємо: хто приходив, кому показували, де лежать гроші? Виявляється, в тої жінки – мільйон подружок, які все знали. Комусь зичила, комусь за роботу платила, комусь за кавою похвалилася. В результаті винесли все. Тому, коли мова йде про гроші, треба тримати язика за зубами».

Крім того, домушники можуть просто стежити за квартирою. Тому, якщо їдете навіть у нетривале відрядження, то варто попросити людей, яким ви довіряєте, аби наглянули за житлом. Щоб час від часу заходили, вмикали світло – це буде своєрідним сигналом, що всередині хтось є.

Втім, за словами майора Цибульського, на Франківщині найчастіше «працюють» так звані гастролери й часу на спостереження у них немає.

«За останні два роки усі, кого нам вдалося спіймати, були заїжджими, – розповідає Цибульський. – Зокрема, львів’яни та грузини. Вони не затримуються в місті більше, ніж на два дні. Наприклад, живуть у Києві, їдуть через Житомир, Рівне, Луцьк, Львів, Франківськ, Чернівці, Хмельницький і вертаються назад до столиці. Це тиждень їхньої роботи».

За пів року на Прикарпатті зареєстрували 320 крадіжок із квартир та будинків. Поліція розкрила лише половину злочинів – встановила особи крадіїв та оголосила їм про підозру. Решту шукають.

Датчик спати не вміє

Часом, аби вберегти своє помешкання від злодіїв, треба лише дотримуватись елементарних правил. Перше – зачиняти вікна й двері, навіть коли збираєтесь в магазин. Друге – не показувати стороннім, де лежать гроші. Третє – пильні сусіди, які викличуть поліцію, якщо помітять когось підозрілого в під’їзді. Та якщо працюють «профі», то цього замало – потрібна сигналізація. На сьогодні під наглядом поліції охорони в Івано-Франківську перебувають 7130 квартир і будинків.

«Буває охоронна сигналізація – коли всередині приміщення стоять датчики руху, датчики розбиття та відкриття вікон, датчики відкриття дверей, – розповідає заступник начальника управління поліції охорони в Івано-Франківській області Андрій Мерінов. – Буває сигналізація тривожна. Наприклад, люди сидять вдома і бачать, що по сходовій клітці ходять невідомі особи. Тоді вони натискають тривожну кнопку, і поліція охорони виїжджає для з’ясування обставин. Також є новинка, яка в основ­ному використовується у приватних будинках, – діаметральна охорона. На подвір’ї в стоять датчики, які спрацьовують, якщо туди хтось залазить. Тобто людина перед сном здає своє подвір’я під охорону, і коли хтось надумає провести розвідку, то приїде наряд».

Встановлення сигналізації коштує від 6500 грн. Усе залежить від типу охорони та кількості датчиків. Щомісячна абонплата – 200 грн для квартир і 300 грн для будинків. При цьому ви укладаєте договір, де вказуєте цінні речі та гроші, які зберігаєте вдома.

«Якщо наряд не встигає приїхати на виклик до того, як житло пограбували, то власник має право на відшкодування, – каже Андрій Мерінов. – Компенсація залежить від вартості вкраденого. Тобто при укладанні договору ми описуємо всі цінні речі, цінні папери та суму грошей, які є в квартирі та мають зберігатися у сейфі – обов’язково. Та якщо людина заявить, що в неї вкрали 150 тисяч доларів, які лежали на кухонному столі, то вона не зможе довести, що такі гроші взагалі були у квартирі».

У договорі також прописується час прибуття на місце виклику. За словами Мерінова, для міста це зазвичай 3-7 хвилин а от, наприклад, у Драгомирчани чи Лисець охорона має їхати не більше 12 хвилин.

«Наша перевага, як державної структури, в тому, що нам на допомогу може приїжджати група швидкого реагування – як патрульної поліції, так і оперативна група, – каже Андрій Мерінов. – Крім того, наші працівники проходять спеціальні навчання. Вони мають право використовувати табельну зброю, можуть їхати з увімкненими проблисковими маячками й мигалками, відповідно мають перевагу в русі».

Якщо грошей на повноцінну сигналізацію немає, можна придбати її муляж. Наприклад, так званий «ревун», який після відкриття дверей, починає миготіти і видає різкий звук. Можна також наклеїти на вхідні двері наліпку-обманку «Ведеться відеонагляд» чи «Об’єкт під охороною». Недосвідчений злодій перевіряти не стане, але «професіонала» наклейка не зупинить.

«Досвідченні домушники візуально визначають, чи є на об’єкті сигналізація чи ні, – говорить Андрій Мерінов. – Наприклад, дивляться, чи горить у коридорі світлодіодна лампочка. Хоча зараз є пристрої, які ззовні непомітні. Але вони дорогі і їх наразі дуже мало».

У будь-якому разі, якщо ви помітили в під’їзді чи біля будинку невідомих осіб – телефонуйте на 102. А якщо, не дай Бог, стали жертвою квартирних крадіїв, то не заходьте в помешкання до приїзду поліції. По-перше, ви можете знищити докази, а по-друге, злодії ще можуть бути всередині – тоді ви наражаєтесь на небезпеку.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.