Війна Соціум Статті

Терміново! Просили передати! Як не повестися на фейк про коронавірус (ФОТО, ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Від початку поширення коронавірусу побільшало й фейків про нього.

Іноді геть абсурдних, а іноді таких, що одразу й не розпізнаєш. Тож звідки вони беруться та як їх визначити? Розкаже Репортер.

Найбільше неправдивої інформації з’являється під час резонансних подій. Напевно, кожен стикався з повідомленнями, які починаються з галасливих звернень: «Увага!!! Це видаляють із мережі!!! Прошу поширення!!! Влада про це мовчить!!!». Можуть бути й шість знаків оклику, всі літери великі тощо. Варіан­тів багато, а мета одна – вразити. Далі зазвичай йдеться про родичку / знайомого з Італії / Китаю, СБУ, міністерства чи лікарні, який пошепки видав справжню страшну сенсацію. І далі найчастіше все погано, бо страх чи обурення працюють краще, ніж позитив.

Зазвичай фейкові сенсації публікують анонімні джерела, які посилаються на невідомих експертів (лікарів, учених, соціологів), подають статистику чи опитування, які не мають жодних підтверд­жень, а перевірити їх неможливо. Бувають навіть посилання на авторитетні західні ЗМІ, бо ж лише одиниці візьмуться перевіряти. На жаль, найчастіше люди читають лише заголовки…

Краще не кашляти

«У Львові пасажири побили та викинули з автобуса чоловіка, який закашлявся. Так навіть тварини не вчиняють», – такі галасливі заголовки розхитували Facebook 22 березня.

Новину навіть встигли опублі­кувати деякі українські видання. До фейку додавалося відео, де якогось молодика справді викидали з салону автобуса.

Читайте: Проєкти є – грошей нема. У Франківську визначили переможців Бюджету участі (ФОТО)

Але потім його побили в Києві. Пізніше таке саме сталось у Вінниці. Тобто, одного й того ж чоловіка гамселили тричі на день у різних містах. І, звісно, всюди було однакове відео.

ПОБИЛИ В АВТОБУСІ ЗА ТЕ ЩО КАШЛЯВ.

Posted by Паша Ткаченко on 2020 m. kovo 21 d., šeštadienis

 

Та насправді інцидент стався значно раніше і з вірусом аж ніяк не пов’язаний. У тих же соцмережах люди писали, що молодик, якого викинули з автобуса, був крадієм.

Пізніше СБУ спростувало інформацію про побиття через коронавірус, а чоловіка, який запустив цей фейк, взяли… у Дніпропетровській області.

«Першоджерелами розміщення цього відео стали боти, зокрема, й проросійського спрямування. Згодом ці матеріали стали активно поширювати на сепаратистських та проросійських ресурсах. Аномальне «вірусне» поширення матеріа­лу вказує на залучення ботоферм для дестабілізації ситуації», – заявили в СБУ.

З хати не виходь

«В умовах карантину діти сидять вдома!!! Згідно зі ст. 184, передбачено штраф 1700-5100 грн, або ст.166 – позбав­лення волі строком на 2-5 років. Патрульна поліція перевірятиме виконання наказу. Бережіть себе та дітей!!!». Таке повідом­лення спамом пролетіло по месенджерах і Facebook 18 березня.

Тобто батьків будуть штрафувати і навіть саджати за те, що їхні діти не дотримуються ізоляції та гуляють. Звісно, це неправда, бо на вулицях у нас нікого не виловлюють і тим більше не саджають. Головне – пам’ятати та дотримуватися норм і правил – носити маски (бо в разі чого просто не пустять в аптеку чи в магазин), мити руки, користуватися антисептиками.

До речі, цей фейк міг би бути навіть корисним, аби люди дотримувалися карантину, але правдивою інформацією він від того не став.

17 березня Верховна Рада проголосувала законопроєкти щодо боротьби з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 на території України. В них жодним чином не згадувалося окремо за дітей. Так, вказано, що вводиться адміністра­тивна та кримінальна відповідальність за порушення правил карантину. Наприклад, якщо людина, яка потенційно інфікована коронавірусом і перебуває у місці обсервації, вирішить самовільно його покинути, то їй доведеться заплатити штраф від 17 до 32 тис грн. А якщо від того хтось захворіє чи помре – тоді цілком може бути кримінальна відповідальність.

Відкривайте вікна

«Терміново! З 23:00 до 05:00 ранку з неба гелікоптери розпилюватимуть ліки від коронавірусу» або «Увага! Сьогод­ні з 23:00 до 05:00 з супутника лазером будуть вимірювати температуру населення. Прохання по можливості стояти біля відкритого вікна, чолом у напрямку до зірок. З космодрому дзвонили», – такі повідомлення також проскочили не лише по Facebook сторінках, а й в інших соцмережах та месенджерах.

Смішно? Звісно, але купа люду повірила. Чи відкривали вони, чи закривали вікна, ніхто не знає, але поширювали ці дурниці активно й не писали, що воно жарт…

За інформацією СБУ та відомого в Украї­ні та світі порталу StopFake, багато з таких повідомлень роблять не прос­то любителі посміятися, а «люди на роботі». І хвіст найчастіше тягнеться до Росії. Мета – дестабілізувати ситуацію в країні й не лише в нашій.

Читайте також: Чернівецьку область закрили через коронавірус: майже повністю обмежили в’їзд та виїзд (ВІДЕО)

Наприклад, у Британії створили штаб реагування на фейки та дезінформацію. У нас цим займається СБУ, яке обіцяє розбиратися зі усіма жартівниками, але на всіх у них навряд чи вистачить рук. Тому краще самим думати головою, зберігати спокій, брати інформацію з перевірених джерел і мити руки не лише під краном, а й у соцмережах.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.