Війна

Здавати чи не здавати. Як реагувати на побори в школах

Google+PinterestLinkedInTumblr
На що законно здавати гроші, а на що — ні, та куди звертатися, якщо вас або вашу дитину цькують через ваше небажання скидатися «на подарунок вчительці» або «на нові штори в клас».

У середу, 1 вересня, розпочинається новий навчальний рік. А це означає, що у батьків школярів з’являється нова стаття витрат. Разом із купівлею канцтоварів та шкільної форми мамам і татам в Україні щороку доводиться здавати гроші «на ремонт», на подарунки вчителям та на організацію свят для учнів класу, пише НВ.

Альона Парфьонова, співзасновниця ГО ​​Батьки SOS, відповідає на запитання щодо «поборів» у школах та пояснює, як діяти, якщо з вас незаконно збирають гроші.

На що законно збирати гроші з батьків у школі?

Забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов, зобов’язаний саме засновник цього закладу. Такі норми визначає ч. 6 ст. 25 Закону України Про освіту.

Це означає, що законним є збирання коштів лише для забезпечення власної дитини особистими речами. А все інше, як-от збори грошей на ремонт школи, на мийні засоби, крейду, дошку, парти, збір коштів на підручники, додаткові друковані зошити тощо — це речі протизаконні.

Часто в контексті збору коштів у школі говорять про благодійність. Та насправді ж благодійність — безготівкові платежі в будь-якій сумі, яку благодійник особисто, через банківську установу перераховує на рахунок благодійного фонду. Або ж на спеціальний рахунок школи з відповідним цільовим призначенням. Такі рахунки має кожна школа в Україні.

Проте повідомлення на зразок «ви маєте борг за оплату благодійного внеску на фонд класу» не мають нічого спільного із благодійністю. Я скептично ставлюся до благодійних фондів та громадських організацій при школах, оскільки це — не що інше, як тіньова форма вимагання грошей з батьків у комунальних школах.

Як має виглядати справжня благодійність?

Хочеться квіти подарувати вчительці — пішли у квіткову крамницю, за власні кошти купили букет та подарували. Є поклик серця бути благодійником — взяли свої власні гроші, пішли в банківську установу і перерахували на спецрахунок закладу стільки, скільки хочеться.

В українських школах спотворене уявлення благодійності, яка стала обов’язком. А ще — причиною булінгу і цькування тих, хто не хоче бути благодійником школи.

Як перевірити цільове використання коштів школою?

Якщо ви особисто сплатили кошти на рахунок БФ і маєте відповідну квитанцію, у вас є право звернутися до фонду із питанням про витрати коштів. Та якщо це буде так званий «скарбник» класу, то тільки він має право звернутись до БФ з вимогою надати звітність. Отже, право на ознайомлення зі звітністю є в людини, яка особисто сплачує кошти. На практиці, до 20% від надходжень фонд може залишати для утримання своєї діяльності. І це абсолютно законно.

Відповідно до ст. 30 ЗУ Про освіту, керівник навчального закладу має звітувати по всіх бюджетах забезпечення школи. Це означає, що він приймає будь-яку благодійність відповідно до певної процедури. Керівники прекрасно розуміють, що не обліковані речі у школі, які виявлять під час інвентаризації — значно гірше, ніж нестача чогось. Тому для них важливо отримувати всі розрахункові документи. Тож тут є відповідальність.

Якщо ж ви сплачуєте благодійний внесок на рахунок ГО, варто знати про таке. ГО створюється для захисту членів організації й розвивається через надходження членських внесків. Отже, якщо керівництво ГО визначить, що потрібно збільшити членські внески, то члени організації змушені будуть їх сплачувати. До того ж у ГО немає обов’язку звітувати перед громадськістю.

Громадські, благодійні та інші організації після включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій не є платниками податку — тобто не нараховують та не сплачують податок від будь-яких доходів від своєї діяльності у разі, якщо не порушуються вимоги, передбачені п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.

Неприбуткові організації зобов’язані подавати податкову звітність до органів ДФС, фінансову звітність та статистичну звітність. А звітувати перед батьками — це дуже сумнівна перспектива. Зазвичай це відбувається у форматі «дякуємо, ми витратили кошти, все добре», обов’язково — з фотографіями щасливих дітей. Такі звіти у кінці чи на початку навчального року — «прекрасне» явище в українських школах.

Якщо ж йдеться про бюджетні кошти через субвенції, то в такому випадку розпорядники коштів не дуже люблять запити батьків, але зобов’язані надавати їм інформацію.

Якщо мене змушують здавати гроші, що я маю робити?

Як-то кажуть: «Денег нет, но вы держитесь, хорошего вам настроения».

Реагувати треба спокійно. Скажіть, що ви просто не хочете здавати гроші. На цю тему є два хороших меми. Перший — це коли в батька, прокурора району, запитують, чим він може допомогти школі, а він відповідає: «Прокурорською перевіркою». І другий — а чому депутати ВР щороку не скидаються на ремонт парламенту?

Що ж до практичних порад, то через відповідну заяву варто попередити керівництво закладу та класного керівника, що подібні вимоги — це економічний булінг та побори. А тому прохання не турбувати вас із такими питаннями задля уникнення відповідного реагування з боку поліції або суду.

Подарунки вчителям — чи може це розцінюватися як хабар або підкуп?

Може. За рік працівник може отримати подарунків не більше, аніж на 3 тис. 842 гривні. Цей момент регулює ст. 23 Обмеження щодо одержання подарунків ЗУ Про запобігання корупції.

Проте є тут ще й інше питання — чи залежатимуть результати дитини від так званої лояльності батьків до вчителя, яка нібито проявляється через подарунки.

Більше читайте за посиланням.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.