Війна

Волонтерив? Контрабандист! Авто, які калушанин Степан Курник привіз бійцям АТО, вважають нелегальними

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Калушанин Степан Курник вже багато років живе та працює в Іспанії. Відколи в Україні почалася війна, чоловік пригнав з-за кордону для бійців АТО два позашляховики й реанімобіль. Та на власному авто Степан в’їхати в Україну не зміг. Виявилося, що тут він тепер контрабандист.

kontrab (3)
Артемівськ, 2015 рік. Степан Курник біля «контрабандних» автомобілів

Допомога вже нелегальна

Калушанин Степан Курник почав працювати в Іспанії у 2002 році. Коли почалася Революція Гідності, чоловік став містком між іспанськими українцями та прикарпатськими волонтерами. Гроші для допомоги — спочатку майданівцям, а потім і бійцям АТО — збирали громади Барселони, Севільї, Лейди, Гіссони, Тарреги, Сервери, Олоту, Фігуереса. Діти українських емігрантів навіть вивчили вертеп каталонською мовою — наколядували на реанімобіль. Завдяки зусиллям благодійників вдалося придбати й передати на фронт шість автівок. А ще харчі, білизна, медикаменти — ці автомобілі ніколи не їхали порожніми.

Три з шести автівок Степан в України ввіз сам. Волонтери громадського координаційного центру Калущини спілкувалися з бійцями, розпитували про їх потреби. Потім готували супровідний лист на митницю — мовляв, так і так, буде їхати машина на АТО, пропустіть, будь ласка. І митники пропускали.

«Я медик, тому автомобілі — не моя специфіка, — розповідає Степан Курник. — Їхав в Україну, запитали, чи не можу сісти за кермо. І так тричі, проблем жодних не було. Уже в Калуші волонтери ті авто ремонтували, малювали й гнали на передову. Маємо акти прийому-передачі, усі довідки свідчать, що авто зараз в зоні АТО».

kontrab (2)

Але тоді були інші часи. Недавно, повертаючись додому на своїй власній автівці, чоловік дізнався від прикордонників, що автомобілі, які він ввозив на територію України, вже давно мали виїхати, тому це — контрабанда. А відтак штраф — 8,5-17 тис. грн за кожен.

Степана з автівкою через кордон так і не пустили — зараз машина у Польщі на платній стоянці. А чоловік приїхав шукати правди.

Буква закону

Volkswagen Transporter, Opel Frontera і Nissan Terrano Степан Курник ввіз на територію України у 2015 році. Каже, тоді митники розповідали, що мають усну вказівку від керівництва пропускати автівки для АТО без перешкод. А за хабар у 200 доларів машини навіть не реєстрували. І тепер чоловік вважає, що йому «шиють» контрабанду через те, що він принципово відмовився дати хабар для «безперешкодного в’їзду».

«Офіційних звинувачень мені ще не висунули, — каже Степан. — Думаю, мені просто пощастило, бо місце мого постійного проживання — Королівство Іспанія, тому, певно, нічого й не присилали. Але образливо. Зараз держава відмовляється від волонтерів, а коли починалася війна, то «треба-треба» і «давайте-давайте». До слова, реанімобіль Volkswagen Transporter вивіз десятки поранених бійців. А вони кажуть, контрабанда… Звісно, що «під шумок» везли авто й на продаж, але я за руку нікого не спіймав».

Показує документи. Серед них — довідка від керівника Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Пирогова про те, що вони прийняли в якості безповоротної благодійної допомоги авто Opel Frontera. І так — на кожен автомобіль. І, каже, проблеми, як у нього, — нині в кожного, хто ввозив авто з-за кордону.

kontrab (1)

Бюрократи рулять

Василь Сайда, в.о. начальника Івано-Франківської митниці ДФС запевняє, що знає проблему волонтерів. Але допомогти не може, бо ввозили автівки через Закарпаття, Волинь, Львівщину…

«Ми не є митниця на кордоні, — каже Сайда. — Розуміємо, що були форс-мажорні обставини, втрачені машини включали в режим знищення. Але біда в тому, що на кордоні автомобілі вносять у систему реєстрації, яка вираховує, хто і скільки ввіз».

За словами митника, коли на Донбасі почалась війна, прикарпатські волонтери масово везли авто з-за кордону. Багато приходили консультуватися й до нього.

«Вони мали жагу допомагати і допомагали. Але за цим стоїть купа аферистів. Дехто ввозив як допомогу для АТО дорогі BMW X5 і Audi Q7. Пройшов час і все має стати на свої місця, але питань без відповідей є багато», — говорить начальник митниці.

Тепер єдиний вихід — протокол про адміністративне правопорушення і його розгляд у суді, який визначить розмір штрафу або скасує протокол.

«Митник — це державний функціонер і мусить робити так, як каже закон, — пояснює Василь Сайда. — Що робити? Та, напевно, просити волонтерів, щоб збирали гроші на штрафи, бо випадок зі Степаном Курником — не єдиний».

Аби підтримати калушанина та його побратимів, ГО «Автомайдан Прикарпаття» вирішив протестувати — 8 липня активісти заблокують роботу митниці. Правда, якщо 7 липня комісія з гуманітарних питань при Мінсоцполіки не визнає ввезені Курником автомобілі гуманітарною допомогою.

«Механізм вирішення проблеми є, але бюрократи, які засіли в міністерстві, вже вкотре блокують це питання, незважаючи на надані документи, що підтверджують наявність транспортних засобів у Зборйних силах, — каже очільник автомайданців Володимир Павлів. — Вирішення цієї проблеми може стати прецедентом для сотень волонтерів».

Виглядає, ніби держава щось там, як завжди, не додумала, а тепер спам’яталася. І як завжди, взялася за тих, хто щиро їй допомагав.

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.