Гості закладу “Ресторація Пан Банош” попросили адміністрацію закладу, щоб музиканти не виконували російську пісню “Офіцери”, в якій прославляють Росію. Втім адміністрація не звернула увагу на це увагу. Ба більше, прохання гостей під час спілкування з ними перейти на українську мову проігнорували.
Про це “Еспресо.Захід” розповіли гості закладу.
Про інцидент в одному з ресторанів стало відомо з допису у фейсбук. Серед гостей, які просили вимкнути російську музику, був Олег Грай. У коментарі “Еспресо.Захід” він докладно розповів про вечір суботи, 5 лютого.
“У мого брата у суботу був день народження, – розповідає Олег. – Він запросив нас у ресторацію. Ми прийшли компанією: шестеро дорослих і троє дітей. Перші холодні закуски нам принесли о 21:38, я ще фото зробив, бо було дуже красиво і все сподобалося. Офіціанти у вишиванках, грала українська музика. Втім о 22:30 ми почули, що грає російська пісня. На першу ми ніяк не зреагували, хоча й здивувалися, що в такому закладі звучить музика окупантів. Але після неї була ще одна”.
Олег Грай каже, що пропустити її вже не могли, оскільки це була пісня “Офіцери, офіцери”, в якій прославляють Росію та російську армію.
“Мій брат одразу покликав бармена і вимагав припинити російську музику. Ба більше, ми підійшли до музиканта з такою ж вимогою, а він лише опустив голову і продовжив співати, – каже гість закладу. – Моя дівчина підійшла до адміністраторки, яка виявилася ще й власницею ресторану, з вимогою негайно припинити, але жінка сказала, мовляв, йому ж гроші заплатили, доспіває і більше співати російською не буде”.
За словами Олега, адміністраторка ресторану спілкувалася з відвідувачами російською. На прохання перейти на українську, сказала “ваше українське мені не потрібне, я румунка”.
“У підсумку поліцію викликали і працівники ресторану, і ми. Втім у ресторані намагалися подати ситуацію, буцімто дві п’яні компанії хотіли влаштувати скандал і бійку, – підсумовує Олег. – Та я недаремно наголосив, що перші холодні закуски нам принесли о 21:38, а російську музику почали грати о 22:30. Поліція склала протокол на музиканта”.
Після інциденту Олег Грай спробував зв’язатися з ресторацією. Усі його звинувачення в закладі відкидають, кажуть, що це неправда і він усе перекрутив. Утім на своє підтвердження чоловік має записане відео, тож упевнений у своїй правоті.
“Еспресо.Захід” поспілкувалося з Уповноваженим із захисту української мови Тарасом Кременем щодо мовного скандалу в ресторані.
“У цій ситуації я вбачаю порушення 30 статті мовного закону, яка передбачає за замовчуванням спілкування українською мовою у сфері обслуговування, – пояснює Тарас Кремінь. – Коли гості закладу вбачають порушення своїх прав, нехай вони обов’язково звертаються до нас, пишуть на нашу скриньку про факт порушення. Ми повинні мати підтвердження, щоб оперативно реагувати”.
Тарас Кремінь зазначив, що торік на електронну скриньку Уповноваженого із захисту української мови було понад три тисячі звернень. Більшість із них стосувалися саме сфери обслуговування.
“Ми наполегливо просимо звертатися про порушення прав українців, – наголошує Тарас Кремінь. – Адже можемо реагувати лише тоді, коли до нас звертаються. Хочу зазначити, що до нас є високий рівень довіри, оскільки в усіх закладах, куди ми зверталися, ситуація змінювалася. Крім того зазначу, в разі повторного звернення на порушників чекає штраф – від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів, тобто від 5 100 до 6 800 грн”.
Він пояснив, що наразі максимально реагувати на такі порушення може лише Уповноважений із захисту української мови. Втім нині тривають перемовини з Міністерством внутрішніх справ, де готують спільний алгоритм дій, аби співробітники поліції також могли реагувати на цей вид порушень. Наразі є попередні домовленості, але ще чекають на кінцеву зустріч.
Comments are closed.