Війна Статті

Забагато питань. У Франківську досі шукають винних у загибелі сімох людей

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Напередодні нового року у двоповерховому житловому будинку на вулиці Січових Стрільців, 16в в Івано-Франківську загинули сім людей, серед них чотири дитини. Попередня причина – отруєння чадним газом. Зараз триває слідство.

Смерть перед святом

Невидимий вбивця

Трагедія трапилася 30 січня. До поліції зателефонував чоловік, який прийшов в гості до своїх друзів і знайшов їх мертвими. Вони мешкали на першому поверсі, двері були незамкнені. Патрульні, які першими прибули на місце події, одразу ж повідомили рятувальників і медиків. Що саме трапилося, достеменно ніхто розповісти не міг. Уже згодом з’явилася інформація, що померла відома в місті поетеса, психолог Оксана (Русана) Гордієнко. Разом із жінкою загинула вся її сім’я – чоловік Сергій і четверо дітей. Наймолодшій малечі не було й року.

«Найстарша дівчинка лежала прямо в коридорі, – розповідає командир роти патрульної поліції Назар Ярема. – У кімнаті ліворуч було двоє дітей: одне в ліжечку, а інше біля ліжка лежало на животі… Я наказав усім одіти маски, бо не знали, що могло статися. У квартирі просто було шість тіл, без ознак насильницької смерті. Світло увімкнене, горіла декоративна свічка».

Смерть перед святом
Сім’я Гордієнків. Фото з соцмережі Facebook

Містом почали ширитись чутки, бо ж офіційні структури з коментарями не поспішали. До того ж, вранці того самого дня, у сусідній квартирі знайшли тіло 23-річної Людмили Когут.

«Марійка, мама Люди, недавно лежала у лікарні і має проблеми зі здоров’ям, – говорить знайома сім’ї загиблої дівчини Ольга Попова. – Їй тої ночі стало зле, викликали швидку, і вони разом з Михайлом (батьком) поїхали в лікарню. Марійку госпіталізували, поставили діагноз – гайморит, а Михайло поїхав додому».

Саме батько і знайшов дівчину мертвою, каже Назар Ярема. Скоріш за все, смерть настала, коли вона заснула, бо ж лише вдосвіта повернулася з новорічного корпоративу, а працювала в Ощадбанку.

За попередніми даними, в обох випадках причина смерті – отруєння чадним газом. Та остаточні дані будуть лише після судово-медичної експертизи, яка триватиме близько місяця.

Смерть перед святом
Людмила Когут. Фото з соцмережі Facebook
Висновкам потрібен час

Наразі поліція відкрила кримінальне провадження за частиною 1 статті 115 Кримінального кодексу – умисне вбивство. На місці події працювало чимало експертів: слідчі криміналісти, експерт-біолог, фахівці ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр», спеціалісти «Івано-Франківськгазу», судмедексперти.

І хоча попередньо з’явилася інформація, що трагедія трапилась через новий газовий котел у квартирі загиблої дівчини, в поліції цю версію поки що не підтверджують. Та й узагалі, як чадний газ потрапив до помешкань, ніхто зараз не каже, чекають результатів експертиз.

«Створена окрема слідча група, яка займається розслідуванням, – говорить речниця обласного управління поліції Мирослава Белдик. – Призначені експертизи, різні дослідження, під час яких буде встановлено причину витоку газу та причетних до цього осіб. Поки що в нас нема офіційних доказів того, що саме несправний газовий котел став причиною цих смертей. Тож ані підтвердити цю інформацію, ані спростувати її ми не можемо. Сьогодні ми навіть не можемо говорити про остаточну причину смерті: чадний газ чи інші отруйні хімікати. Потрібно дочекатися всіх висновків експертів, які покажуть, чи це нещасний випадок, чи службова недбалість».

Газовики теж зараз небагатослівні. У прес-службі ПАТ «Івано-Франківськгаз» лише сказали, що не відповідають за димові та вентиляційні канали, через які б мали виводитись отруйні речовини. З їхніх слів, чисткою димоходів і вентиляції має займатися балансоутримувач будинку. Натомість газовики лише планово перевіряють системи газопостачання.

«Введення в експлуатацію газових приладів здійснює винятково ПАТ «Івано-Франківськгаз», – каже прес-секретар компанії Галина Цап. – Та перед встановленням нового обладнання спершу потрібно звернутися до газового господарства, щоб отримати технічні умови. І лише після цього спеціалізована організація, яка має відповідні документи на виконання робіт, здійснює монтаж газового приладу. Важливо, що усі газові прилади, незалежно – чи це котел, чи плита – повинні бути сертифіковані в Україні. В іншому випадку вони не будуть введені в експлуатацію».

Також відомо, що у 2017 році мешканці другого поверху (саме там жила Людмила Когут) зверталися до «Івано-Франківськгазу» щодо видачі технічних умов на заміну котла.

Смерть перед святом

Симптоми мусять бути

Чадний газ небезпечний тим, що його неможливо відчути. Він не має ні кольору, ні запаху, а його концентрація в повітрі всього в 0,1 % стає смертельною. Медики кажуть, що найчастіше люди помирають від отруєння чадним газом уві сні. Бо ж якщо людина при свідомості, то вона обов’язково має відчути симптоми: головний біль, слабкість, запаморочення, нудоту.

«Особливість чадного газу – це те, що він важчий за повітря і опускається низом, – пояснює завідувач відділенням анестезіології та інтенсивної терапії міської лікарні № 1 Любомир Боднарук. – Тобто верхній шар повітря може бути нормальний, а на рівні людини, яка сидить або лежить на ліжку, – вже отруйним. Але померти моментально практично неможливо, бо ж концентрація чадного газу збільшується поступово. Потрапляючи у кров, він сполучається з гемоглобіном і робить його нездатним розносити кисень. А вивести чадний газ з організму можна лише шляхом переливання крові».

Лікар припускає, що коли батько загиблої дівчини та товариш сім’ї Гордієнків відкрили двері квартири, то впустили в помешкання кисень. Відповідно концентрація чадного газу знизилась і вони дію отрути на собі не відчули.

«У 2017 році до нашої лікарні з отруєнням чадним газом поступило приблизно 110 людей, – говорить Любомир Боднарук. – Пригадую, була навіть старша сімейна пара, яка звернулася по допомогу через погане самопочуття. Звісно, загибель всієї сім’ї видається дивною, але судово-медична експертиза обов’язково встановить час смерті та яка саме концентрація чадного газу була в їхній крові».

Нещастя можна уникнути

Поки слідчі з’ясовують обставини трагедії, фахівці переконують, що такому лиху можна було б запобігти, дотримуючись простих правил. Допомогти могло навіть привідкрите вікно, тоді б у квартирі циркулювало свіже повітря.

Звісно, потрібно слідкувати, аби в димоходах і вентиляційних каналах була тяга. Вони мають бути цілими і незасміченими. Не рекомендується користуватися газовими приладами при сильних поривах вітру, адже тоді може утворитися зворотна тяга. Колір полум’я на пальниках має бути синім або фіолетовим. Жовте полум’я – поганий знак. Також не варто використовувати газову плиту для обігріву приміщення.

Окрім того, при встановленні димохідних газових приладів варто ставити сигналізатор загазованості із клапаном-відсікачем. Якщо в помешканні рівень загазованості перевищить норму, людина отримає звуко-світловий сигнал, водночас електромагнітний клапан-відсікач перекриє надходження газу.

Мабуть, про правила безпеки говорити ніколи не пізно. Та, на жаль, ніхто не зміг врятувати сім молодих життів. У цій історії залишається багато питань. Відповіді на них мусить знайти слідство.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.