Індивідуальне опалення сьогодні – задоволення не для кожного.
Ще далеко не всі мешканці Івано-Франківська мають таке щастя, у більшості від цифр у платіжках взимку очі лізуть на чоло. Деякі франківці готові йти на все, щоб за останні або кредитні гроші здобути омріяну автономність. Бо паперова процедура не така вже й складна, хоч і відносно довга. Та основне – бажання економити в майбутньому та конкретна сума просто вже, пише Репортер.
Папери забирають час
«Почнемо з того, що зараз відключитись від централізованого опалення окремо квартирою можна тільки у тому випадку, якщо в цілому будинку вже є 50 % відключень, – каже директор міського департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак. – Якщо немає 50 %, то є інший вихід – цілим будинком. Закон України «Про житлово-комунальні послуги», який фактично почав діяти з 1 вересня 2019 року, говорить, аби відключитись цілим будинком, потрібно зібрати 75 % підписів власників квартир. Але тут є момент – йдеться не про кількість помешкань, а про загальну площу приміщення. В цю згоду включаються навіть люди, які ще раніше відключились від центральної мережі. Бо до цього закону люди могли відключитись від централізованого опалення навіть одним стояком».
А далі все ніби просто. З усіма зібраними підписами мешканці будинку звертаються до оператора теплопостачання – «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ТКЕ) або СТЕК. Ті, у свою чергу, подають заяву на відключення до міськради. Там оформляють відповідний протокол, який проходить підписи у ЦНАПі. Далі комісія при виконавчому комітеті розглядає заяву і, якщо все без порушень, дає дозвіл на відключення. Не дати дозвіл практично неможливо – хіба мешканці неправильно вказали загальну площу приміщення чи підробили підпис за сусіда.
«Колись процедура відключення була трохи неправильною, а іноді й просто неможливою, – сміється Смушак. – Вона потребувала згоди або усіх мешканців будинку, або окремо мешканців квартир по одному стояку. Якщо, допустимо, 99 квартир давали згоду, а одна була проти – заяву навіть не було сенсу писати і відключитись ніяк не виходило. Тепер ця процедура спрощена. Наведу трохи статистики. У період з 2000 по 2020 рік від централізованого опалення по місту відключились 107 будинків. З них 72 – це будинки ТКЕ, решта 35 від СТЕКу. Наприклад, у 2000 році в нас було 7443 абоненти, які відключились від центральної мережі. Станом на 2020 рік – їх уже 38 966. Лише минулоріч дозвіл на відключення отримали 75 будинків. Зараз на розгляді у міськраді перебуває ще 10 заявок. Якщо порівнювати, наприклад, вартість однокімнатної, дво- та трикімнатної квартир з централізованим опаленням та індивідуальним в зимовий період – в середньому виходить економія на 40-50 %, може бути й більше».
За словами Смушака, процедура відключення може затягнутися, якщо у квартирі немає капремонту, бо в старих будинках понад 70 % мереж потребують оновлення. У когось труби вже поміняні, в когось ні. Тому, щоб переробити однокімнатну квартиру під автономне опалення, доведеться викласти близько 26-27 тис грн, двокімнатну – 30-31 тис, трикімнатну – 35-40 тис грн.
Читайте: Футбольний арбітр Іван Бондар насудив на рубрику “людина тижня”
«Знову ж таки, це з нашої практики, і все залежить від якості труб будинку. Може бути дорожче, а може й дешевше, – каже головний комунальник міста. – Але треба розуміти, що люди понесуть не лише ці витрати. Також дуже часто потрібно міняти в будинку фасадний газопровід. Ціна оновлення – десь в районі 80 тис грн. Умовно, якщо в будинку є 100 квартир, то з кожної ще по 800 грн. Це обов’язкова заміна, бо всі старі мережі не мають потужності на велику кількість котлів. Окрім цього, по кожному стояку доведеться пробивати стелі й стіни, аби провести мережі до цих же котлів – ще плюс-мінус 2000-2500 грн на цілий поверх. До цього новий лічильник – 5000 грн, і то вже на кожну квартиру».
Отже, сума виходить кругленька. І є ще одна складність – часто теплові мережі з’єднують кілька будинків. Тому, щоб не відрубати сусідній від тепла, потрібно замовляти проєкт відключення у газопостачальної компанії. Він може коштувати від 10 тис до 100 тис грн, залежно від технічних умов компанії та робіт, які треба виконати. Сюди ж входить і проєкт облаштування індивідуального опалення.
Якщо з паперами після отримання дозволів з міськради не затягувати, то відключитися й отримати дозвіл на автономне опалення можна за 2-3 місяці. Запит краще робити після кінця опалювального сезону. До речі, в інтернеті є багато шахраїв. Якщо бачите оголошення – «не дозволяють відключитися від автономного опалення поквартирно?» чи «з нами відключитися можна дешевше та швидше» – тут коментарі зайві.
Але я щасливий
«Я відключав свою квартиру від централізованого опалення на вулиці Довгій десь років сім тому, – розповідає франківець Роман Тихий. – В нас будинок обслуговує теплокомуненерго. А відрізалися ми стояком – лише чотири квартири. Ще тоді так можна було. Не пам’ятаю, який був курс долара, здається по вісім, може й менше, але з кожної квартири вийшло десь по 2500-3000 грн. Це суто за дозвіл на відключення. Далі нам робили проєкт з усіма технічними нюансами. Це коштувало так само. Загалом обійшлося понад 1000 доларів. Труби ми не чіпали, нічого не оновлювали. Думаю, то дорого б не коштувало, бо будинок буквально за 100 метрів від котельні. Але ще не треба забувати, що кожен купував собі котел, а це також недешево».
А ще був суд з тепловиками. Роман каже, саме він був ініціатором відключення і проблем з підписами в нього не виникало. Усі сусіди були «за» двома руками. Адже вже на той час їм приходили платіжки по 250-300 грн. А знайомим на індивідуалці опалення взимку обходилось щонайбільше 100 грн за місяць – гора.
«Хоч у мене квартира добре утеплена, іноді все одно притискав мороз, а батареї постійно холодні. Для чого це мені? – говорить Тихий. – Сусіди також недурні, тож від моєї пропозиції не відмовились. Я рахував, що принаймні за три-чотири роки з автономним опаленням вийду в плюс, жодних переплат. Але от у ТКЕ в нас вийшли якісь ніби й особисті непорозуміння. Ми прийшли з усіма підписами до їхнього офісу, а там нас взяли за дурнів – сказали, що міськрада заборонила відключатися стояками. Ну, ми й подали на них до суду. Перше ж слухання виграли, нам дали дозвіл».
За його словами, весь процес міг тривати і пів року, але вони з сусідами зробили все за місяць.
«Нас мало, труби не міняли, котли купили – і готово, – каже Роман Тихий. – В нас була ще й мотивація робити все швидко, бо то був жовтень. Починався холод. Наскільки знаю, наші чотири квартири і нині – єдині, що мають автономне на цілий будинок, бо ніхто більше жодних підписів не збирав і нічого не робилось. Але я щасливий, що відрубався від мережі. Ніхто тепер не мерзне, у квартирі тепло й не за всі гроші».
Comments are closed.