Війна

Решетники серед гір. Як виживає найвіддаленіше село Франківщини (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Якщо побачите десь на базарі людей, які торгують ситами чи решетами⃰, то знайте, то наші — липовецькі», — запевняє сільський голова Віталій Карпінський. Цими виробами Липовиця давно відома навіть за кордоном, бо подібного не робив ніхто. Традиції решетарства тут і нині передаються з діда-прадіда й допомагають селянам виживати.

 dsc_0486

Село хоче туристів

Липовиця розташувалась за 30 кілометрів від Рожнятова. Долаємо їх десь за дві години через страшне бездоріжжя. Звісно, поганими дорогами в Україні важко здивувати, але повірте — тут є чим.

Село — одне з найвіддаленіших у районі. Навколо ліси, гори, за ними Закарпаття.

Перша письмова згадка про Липовицю датується 1592 роком. Назва, кажуть місцеві пішла від лип, які колись росли тут при в’їзді. Цікаво, що нині в селі чомусь — жодної липи.

dsc_0475

Розтягнулось воно уздовж на сім кілометрів. Мешкає тут з 1600 людей. Є сільрада, церква, школа, ФАП, магазини.

«Як вам наші дороги? — найперше питає війт Віталій Карпінський. — Гості у нас нечасті. Ніхто не приїздить. На Осмолоду дороги ще гірші, але там хоч якісь туристи ходять, а про нас не знають. А тут не менш гарно, є де походити».

dsc_0391

До речі, 28-річний Віталій Карпінський — наймолодший сільський голова Рожнятівщини. То його перша каденція. Сміється, що є свої нюанси, але люди слухаються, поважають. Розказує, що село живе з заробітків. Майже в кожній хаті хтось один та й поїхав за кордон — на Чехію, Польщу, Італію. Село не вимирає, хати не порожні. Заробітчани повертаються, вкладають гроші у власні обійстя. Всюди великі будинки, муровані паркани. Кумедно, що майже на кожному — позолочені леви, певно, така сільська мода.

«Кілька років тому в нас хотіли робити гірськолижний курорт, он на тій горі — Бруструватій, — говорить Віталій. — Люди втішились, кинулись землі приватизовувати, аби потім продати якомусь київському бізнесмену, але все заглохло. Щось йому пішло не так, а потім він взагалі повісився».

З краси грошей небагато

Липовицю раніше називали столицею ситарів і решетарів. Тутешні вироби розходились по всій Україні й далеко за її межами. Місцеві кажуть, це ремесло в них започаткували ще італійці на початку ХХ століття. При в’їзді в село навіть була невеличка фабрика.

dsc_0409

«У нас у кожній хаті вміють робити ці сита й решета, — говорить війт. — Старе чи мале, всі. Традиція передається з діда-прадіда. Я от від батька навчився, а він від діда».

Віталій Карпінський веде до себе додому, аби показати майстерню та влаштувати для «Репортера» короткий майстер-клас.

dsc_0388

До Карпінських саме забігла сусідка — Галина Дранчук. Смажить котлети, чогось бракує, то забігла позичити. Вона також із ситарів.

«У мене й син робить, — говорить жінка. — Правда, небагато, бо ще малий. Колись виготовляли масово. У Києві по електричках возили, в Житомир, до Одеси. Я десь 10 років тому всю Білорусь об’їздила з тими ситами. Добре йшло. Зараз вже не вигідно. Приїздить машина в село і оптом беруть по три гривні за штуку. На базарі можна продати за 20. Не дуже багато, але й те добре, бо в селі де заробиш? Що з того, що тут красиво? А їсти треба! Картопля будь-яка родиться, а наробишся лиш на руки».

dsc_0397

«Нині прожити лиш з цього ремесла — не вихід, — підхоплює Микола Карпінський, а сам так, між іншим, ладує рюкзак, бо скоро йде в гори з сусідом заготовляти отаву. — Більше витрат, як прибутку. Та й попиту дуже мало. Одного сита стає на рік-два, а в доброї бережливої ґаздині й до 10 років служить».

Нині то швидше — заняття для душі, в один голос кажуть липівці.

Здорові зуби до роботи

Отже, аби зробити сито, майстрам треба заготувати деревину. Для цього підходить смерека, ялиця, береза чи осика. Головне — аби стовбур був рівний та гладенький, без ґудзів. Спилюють його на півтораметрові поліна, а потім акуратно розколюють на тоненькі дощечки шириною до 10 см. Ті дощини називають «луби». З них і роблять основу для решета чи сита. Але спершу їх треба обробити. Нині ті «луби» потрібної товщини можна легко врізати на електричному станку, а колись робили все вручну.

dsc_0416

Віталій тягне з майстерні спеціальний верстат — почорнілу лавку з якимись педалями, затискачами. Каже, то ще дідів — столітній.

Сідає на ту лавку, ставить необроблену деревину перед собою, закріпляє її педалькою і стесує зайве спеціальним вісним ножем.

dsc_0384

«Далі витесані «луби» прокручуємо на спеціальній машинці по кілька разів, аби ставала гнучка й легко складалась у коло, — коментує війт. — Бачите, як воно легко гнеться? Потім заготовки ставлять у піч, аби висихали. Раніше старожили ще й виварювали ті дощечки в окропі, бо так краще зберігалось».

Коли всі готові заготовки, то приступаємо до сита. Починають з найбільшого – діаметром 24 см і так до найменшого. Загалом робота над одним ситом займає з 15 хвилин.

dsc_0436

На фото – давня “спецтабуретка” для майстра, з дірочками, аби знизу все провітрювалося… 

«Я міг 100 за день зробити, — говорить війт. — А є майстри, що по 500 штук щодня. Дивіться, складаємо «лубу» в коло, скріплюємо степлером, загинаєм молотком цвяхи. Тепер треба зробити обруч по тому ж принципу. Потім берем кусень сітки, натягаємо на основу, закладаєм обручем — готово».

Карпінський переповідає, що нині легше робити, бо все купується готове, а раніше сітку плели із кінського волосу.

Мати війта — пані Галина — виносить із хати столітнє решето, яке зроблене без жодного цвяха, а сітка сплетена з «личє». Так називають тоненькі дерев’яні смужки, якими переплетено днище.

dsc_0463

«Нерідко то «личє» дерли зубами, — говорить жінка. — Так один кінець тоненької дерев’яної смужки міцно тримали в зубах і різко відшарпували від себе. Потім ту смужку так шліфували, аби стала тонка, як папір. Зараз так уже мало хто робить».

1

Ще вона каже, що хліб чи солодкі пляцки навіть смачніші, як просіяти муку на такому ситі — зробленому власноруч, з душею.

⃰ Сито відрізняється від решета дрібнішими вічками. Взагалі у прикарпатських селах часто використовують різні сита й решета саме для різних продуктів — для борошна одне, для кукурудзи — інше, для бобових — своє і т.д.

dsc_0457 dsc_0463 dsc_0451

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.