Цього тижня Репортер відзначає писанкарку з Космача, яка, попри поважний вік, під час карантину почала навчати світ писанкарству онлайн.
А сама ідея проєкту з’явилась у керівництва однієї з турфірм Прикарпаття – Оксани Архипчук і Володимира Матковського, – коли вони намагалися підлаштувати свій бізнес під умови карантину.
«Наша компанія приймає іноземців, які приїздять в Україну, – розповідає Оксана Архипчук. – Тож, коли почали закривати кордони, ми зрозуміли: аби вижити, потрібно пристосовуватися, інакше бізнес піде в нуль. Вирішили частину своєї роботи проводити віртуально – відзняти онлайн-курс й залити його в мережу. А, оскільки ми працюємо з іноземцями, то зробили це англійською».
Та в умовах карантину відзняти відеокурс виявилось не так просто.
Коли команда вже була готова їхати знімати урок з писанки, в області почали обмежувати рух транспорту, тому терміново шукали оператора з Космача. Знімати взявся родич пані Ганни – Петро Линдюк.
«Наш професійний відеооператор дав кілька порад: як формувати сцени, як виставляти потрібні кадри, з якого ракурсу, – розказує Оксана. – Але нам все одно довелося кілька разів перезнімати, бо працювати дистанційно виявилося значно складніше, ніж ми думали».
Ганна Линдюк – відома народна майстриня. Її сім’я у Космачі – одна з трьох, які пишуть писанки цілий рік. Писанкарством почала займатися ще в 10 років.
«Я вже маю трохи стажу – років 60, – сміється жінка. – Мама побачила, що маю до малювання хист, і казала пробувати. А вчилася я від сусідки Гафії, дивилася, що пишуть інші майстри і намагалася переробляти по-своєму».
Читайте: З роботою буде важче. Що чекає франківців на ринку праці після карантину
Так поступово Ганна і виробила свій унікальний стиль – поєднання жовтогарячого із вкрапленням червоного, білого й чорного кольорів, дикі звірі з давніми гуцульськими символами.
«Я обов’язково люблю написати коника або пташку, оленя, гори, гуцула, що в трембіту грає, – додає пані Ганна. – Коли зачинаю нову писанку, то й сама достеменно не знаю, який малюнок вийде цього разу».
Зі слів Оксани Архипчук, писанкарка майже одразу погодилася на «авантюру» з онлайн версією майстер-класу.
«Звісно, спершу було важко, адже вона звикла працювати з людьми лише вживу, а на камеру працювати – це зовсім інше, – говорить Оксана. – Треба вступну частину зробити інакшою, всі етапи виготовлення повторювати по кілька разів, аби відзняти з кількох ракурсів, але в цілому все вийшло дуже добре».
Ще одна особливість онлайн курсу в тому, що можна придбати пакунок, в якому є все необхідне, аби вдома відтворити побачене. До боксу «зроби сам» організатори вирішили додати зразки авторських писанок пані Ганни. Але і з цим спершу мали проблеми, бо не знали, як передати вироби з Космача для формування пакунків.
Однак, попри всі перепони, курс запустили успішно, а перші пакунки вже поїхали до своїх адресатів у Норвегію, Австрію, США, Швейцарію.
Зі слів організаторів, майстриня отримує дохід від кожного проданого курсу.
Хоч майстер-клас і розрахований на іноземців, українці теж можуть його придбати, адже англійською там лише субтитри.
Читайте також: Фотоісторія однієї вулиці. Франківська стометрівка та другі совіти (ФОТО)
Оксана Архипчук каже, після Великодня в мережі з’являться ще три курси: з виготовлення ляльки-мотанки від Юлії Шкурлатович із Богородчан, ліжникарства від Ганни Копильчук з Яворова та виготовлення керамічного свищика від Василя Івошина з Кутів.
Хоч ініціатива й комерційна, але дуже потрібна, бо презентує у світі Україну та українців. Не все ж війною, Чорнобилем і братами Кличко. Виглядає, нам якраз дуже бракує доброї комерції, ініціативи та промоції.
Фото: Петро Линдюк
Comments are closed.