У неділю, 12 грудня, Укрзалізниця запускає напрям на гірськолижний курорт «Буковель». Сім потягів із різних міст повезуть гостей до станції у Татарові. Далі – ще 20 хвилин автобусом.
А за рік планують ще й прокласти до курорту залізничну колію, пише Репортер.
Найближча до лиж
Залізнична станція у Татарові збудована у 1894 році і є пам’яткою архітектури. Тут свого часу працював один із перших телеграфів Гуцульщини. Втім, після того, як цей залізничний вузол закрили, будівля почала занепадати, зокрема, там протікав дах. Місцева громада неодноразово писала звернення, аби її врятували, але в АТ «Укрзалізниця» руки до Татарова не доходили.
Щороку Татарів відвідують понад 200 тисяч туристів. Утім, деякі потяги там не зупинялись і просто проїжджали станцію. Наприклад, киянам, аби потрапити до Татарова, треба було сходити з поїзда в Яремче або Ворохті, а то й узагалі їхати автобусом із Франківська.
Восени 2014 року «Укрзалізниця» таки перекрила дах і замінила вікна та двері. Через діряву покрівлю довелося міняти майже 95 % дерев’яних балок. Приміщення та підвали були захаращені сміттям – залізничники вивезли звідти два вагони непотребу. Тоді йшлося і про облаштування самої станції, благоустрій, відновлення ще однієї колії та парковку поруч. Як розповідали працівники львівської фірми-підрядника «Граніт», проєкт був готовий. Але далі все заглохло аж на три роки.
«У нас є дуже серйозна тема вокзалу в Татарові, ми розраховуємо там за 12 млн грн побудувати сучасний пасажирський комплекс, який дозволить покращити ситуацію для туристів, оскільки це один із вузлів турпотоку. Ми бачимо тут велику перспективу і хочемо розвивати цей напрямок, – розповів директор з пасажирських перевезень і сервісу ПАТ «Укрзалізниця» Ігор Романків агентству «Інтерфакс-Україна» у 2017 році.
Однак і тоді все знову закінчилось розмовами. Станція донедавна продовжувала стояти пусткою.
12 листопада на сайті Укрзалізниці анонсували її ремонт. Нині все виглядає серйозніше. До відновлення роботи станції залишається кілька днів. Кардинальні зміни за цей час не відбудуться, але, може, нове життя дасть і подальші зміни.
За інформацією залізничників, тут ведуться ремонтно-реставраційні роботи станційної будівлі, облаштовують прилеглу територію, проводять реконструкцію пасажирської платформи.
Читайте також:
Допомога прийде згори. Коли на Прикарпатті запрацює повітряна швидка
В першу чергу взялися за ремонт зали очікування та квиткової каси, модернізацію електромережі, систем гучномовного зв’язку, освітлення перону та прилеглої території. Триває реконструкція пасажирської платформи, яку подовжать до 325 метрів і замостять бруківкою. Також у планах встановлення металевої огорожі, облаштування громадських туалетів, автостоянки.
Капітальну реконструкцію будівлі вокзалу в Татарові мають виконати за два роки.
«Реновація станції Татарів пов’язана з тим, що станція є географічно найближчою – 15 км або від 20 хвилин у дорозі – до популярного серед туристів урочища Буковель та однойменного лижного курорту», – йдеться в офіційному повідомленні Укрзалізниці.
Правда, шкода, що архітектурна пам’ятка їх зацікавила лише як найближча споруда до модного курорту. Але добре, що хоч так.
Станція міняє назву
Також серед планів Укрзалізниці – перейменування станції на «Татарів-Буковель». Наразі депутати Ворохтянської громади цю ідею не підтримали. Хоча при купівлі квитків на сайті Укрзалізниці вже сьогодні читаємо – «Татарів (Буковель)».
Недавно у Татарові провели громадські слухання, аби погодити з мешканцями доповнення до назви залізничної станції «Татарів». На зібрання прийшли 58 місцевих. З них 53 проголосували за доповнення назви станції на фасаді написом «Буковель». Тепер черга за депутатами – питання знову винесуть на розгляд сесії, яка відбудеться 9 грудня.
Вже цієї неділі, 12 грудня, Укрзалізниця запускає сім поїздів до гірськолижного курорту «Буковель» – з Маріуполя, Харкова, Києва, Одеси, Миколаєва та Кременчука. Поїзд їхатиме до станції Татарів. А звідти для зручності пасажирів організували автобусні трансфери до курорту. Хоч їх і назвали трансфером, по факту це окремі автобусні рейси № 526 Татарів-Буковель і № 525 Буковель-Татарів, графік яких підлаштований під розклад руху поїздів. Зупинки автобусів: залізнична станція Татарів, село Поляниця, курорт «Буковель». За квиток з Татарова до кінцевої треба доплатити ще 50 грн.
З Маріуполя до Татарова поїзд буде в дорозі майже 26 годин. Люкс коштуватиме 2550-3325,84 грн, купе – 1031-1331,40 грн, плацкартне місце – 382,81-479,55 грн. Втім, на 12 грудня квитків уже нема, як і з 28 грудня та до Нового року.
З Харкова у потягу Харків-Рахів люкс обійдеться у 2771,54 грн купе – 1115,92 грн. Плацкартних місць на це число немає. А з 27 грудня вже розкуплені просто всі квитки. У дорозі доведеться провести майже 19 годин.
До теми:
Карпати чекають грошовитих. Скільки коштує відпочинок в горах на свята (ФОТО)
12 грудня ще можна за 16 годин і 24 хвилини дістатися сюди з Одеси за 648,42-828,63 грн в купе та за 255,45-312,14 грн у плацкарті. З 28 грудня місць наразі немає.
З Миколаєва за трохи більше як 27 годин дороги в купе коштує 742,65 грн. Плацкарт – 303,90 грн. Цей напрям має ще повно вільних місць навіть на 12 грудня. Втім, з 28 грудня – жодного вільного.
Аби дістатися з Кременчука до Татарова у потягу доведеться провести 20 годин і 20 хвилин. Квиток у люкс коштує 1801,56-1992,29 грн, купе – 738,56-812,28 грн, плацкарт – 284,60-307,89 грн. На 12 грудня та з 28 грудня місць немає.
Аж у двох потягах Київ-Рахів на 12 грудня ще є місця. Один виїжджає о 15:02 та прибуває о 05:29. Купе коштує 480,13 грн. Плацкарт – 210,36. Інший відправляється о 19:48, прибуває до Татарова в 08:08. Люкс – 1618,09-1733,48 грн, купе – 666,68 грн, плацкарт – 360,47 грн. З 29 грудня місць уже нема.
Втім, на усі вже викуплені напрями з Франківська до Татарова місця є. Тут одне з двох: або такий ажіотаж на квитки радше не так у напрямку «Буковеля», як до Львова, або ж люди купують квитки лише до Франківська. Більшість туристів навчені, що дістатися в будь-яку точку Карпат звідси легше, ніж з того ж Татарова, де вибір рейсових автобусів, як і кількість вільних місць, буде значно меншим.
Нові можливості та великі секрети
«Це важливий момент для Татарова. Новий вокзал – це нові можливості. Якщо станція відновить роботу, будуть і нові робочі місця. Це також можливість приїхати не лише в Буковель, а й до Татарова. І коли в нас буде зупинятися сім потягів з найбільших міст України, це ще й імпульс для розвитку місцевого бізнесу, – говорить голова Ворохтянської громади Олег Дзем’юк. – Автомобілем їхати – це одна річ. Але коли є потяг з трансфером, то це ще й може бути дешевше для сімейного бюджету. Ще одна важлива складова – взимку у нас проблема з автомобільними заторами. Сподіваємося, це теж мало б частково вирівняти ситуацію. Але зараз прогнозувати складно».
Який стан готовності станції у Татарові до візиту туристів, Олег Дзем’юк не каже. Мовляв, то не його об’єкт і за Укрзалізницю він відповідати не може. А в пресслужбі самої Укрзалізниці від 29 листопада змогли лише передати запит, відправлений електронною поштою, з приймальні в роботу. Далі кажуть, треба чекати ще. Напевно, 10 днів на відповідь буває замало. Як діждемо, розкажемо обов’яково.
На відновленні роботи станції в Татарові «Укрзалізниця» зупинятися не планує. До гірськолижного курорту «Буковель» з Татарова планують прокласти окрему залізничну гілку довжиною в 20 км.
Зокрема на ресурсі «Центр транспортних стратегій» 7 жовтня з’явився коментар директора філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» Олександра Перцовського:
«Поки що це на рівні попереднього технічного обґрунтування. Йде вивчення, які траси можна прокласти, тому що там непростий рельєф – вздовж річки. Точно доведеться будувати тунелі. Тобто ми говоримо про суттєві інвестиції. До речі, є зацікавлені в цьому приватні інвестори».
Читайте також:
Неофіційно залізничники підтверджують, що наразі триває опрацювання матеріалів для розробки проєктно-кошторисної документації на будівництво залізничної колії Татарів-Буковель. Тобто нова залізнична лінія таки має бути. А офіційно – знову ж таки чекаємо відповідь на запит.
І якщо представники Укрзалізниці озвучували суми на будівництво лінії в один, а потім і в три мільярди гривень, то інвестора вперто не називають. У пресслужбі «Буковелю» від коментарів взагалі відмовляються. Мовляв, з усіма запитаннями – до залізниці.
Про плани на нову колію поки не знають нічого конкретного і в Татарові. Олег Дзем’юк каже, ні з ним, ні з мешканцями поки що нічого не обговорювали. Ймовірно, що нова лінія може посунути людські угіддя. Втім, як ми вже бачимо на прикладі курорту «Буковель», якщо є ціль і гроші, то перешкоди на шляху – тимчасові.
Авторка: Ольга Суровська
Відповідь на запит від 29 листопада надійшла “Репортеру” 8 грудня, коли черговий номер вже був надрукований. На п‘ять основних запитань та ще кілька уточнюючих щодо реконструкції залізничної станції у Татарові та будівництва нової залізничної лінії до “Буковеля” редакція отримала таку відповідь:
“Акціонерним товариством «Українська залізниця» розглянуто Ваш запит на отримання інформації від 29.11.2021 № 29/11/21 щодо реконструкції залізничної станції Татарів та будівництва нової залізничної лінії до Буковеля та повідомляється, що станом на сьогодні проводяться відповідні підготовчі роботи. Інформація про хід робіт буде оприлюднюватися на офіційному сайті АТ «Укрзалізниця» https://www.uz.gov.ua/”.
Comments are closed.