Війна Світ

Обличчя з відбитком війни. Франківцям показали «Ветеранів» – проект американського фотографа Саші Маслова

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Нас повели на розстріл. У багатьох солдат були фотографії дружин і дітей, вони дивилися на них і молилися…», – це лиш один зі спогадів часів Другої світової. Цілу мозаїку таких історій та облич протягом п’яти років збирав по світу американський фотограф українського походження Саша Маслов. І нині «Ветерани» – у Франківську.

sasha

І стіни говорять

Саша Маслов об’їздив десь 20 країн, зустрівся з понад сотнею ветеранів Другої світової, сфотографував і записав історію кожного. Це й стало його найбільшим документальним проектом, який так і називається – «Ветерани».

Про цю його роботу писали The New Yorker, Guardian та Esquire, фото з проекту були представлені на багатьох виставкових просторах, проте саме в Україні експозицію показують вперше.

mas

За словами самого Маслова, мета проекту – заглянути за емоційну ширму кожного героя, якого він фотографує. На фото не лише військові ветерани, але й люди, яких війна зачепила – медсестри, партизани, полонені, чи ті, хто пройшов Голокост.

«Я хотів показати всі сторони цього величезного конфлікту й розповісти історії з різних боків. Бо залежно від того, де живе людина, так вона й уявляє війну. У Росії думають, що виграли війну виключно росіяни, в Америці – що в основному американці, а правда – десь там посередині. Багато людей уявлення не мають про маленькі рухи, маленькі країні, які були задіяні в цій війні», – ділиться в одному з інтерв’ю фотограф.

Маслов фотографував як зараз виглядають, як живуть ті, про кому пройшлася найстрашніша війна минулого століття. Фотографував у них вдома, бо в цьому випадку і стіни говорять, каже він, а ще записував їхні історії. Таким чином зібрав цілу мозаїку «індивідуальностей за ширмою війни».

Перша зйомка була у Москві, в 2011 році, а завершилося все через чотири роки в Будапешті і Нью-Делі. Розповідає, що шукав ветеранів через організації з опіки, історичні спілки, музеї, через знайомих, а ще через соцмережі – от пише, буду в тому-то місті, шукаю ветеранів для проекту. До речі, саме через соцмережі, каже, знайшов найбільше. Бували такі випадки, що й не знав, хто його направив до того чи іншого ветерана.

ken_smith__portsmouth_england_151-2_0

«Для мене деякі історії були більш болючі, ніж інші. Коли казали, що заходили в українське село і просто розстрілювали, я закривав свого рота і нічого не казав», – говорить Маслов. Так практично кожна історія закінчувалася тим, що війна – найжахливіша подія в житті людини.

Сліди на житті

«Вперше мене поранили через рік після того, як я пішов у підпілля. П’ять куль в ногу. Я жив у лісі разом з іншими, всі малі діти. Нас, п’ятьох хлопців, накрило НКВС – вони стріляли в нас. Тоді й мене поранили у ліву ногу. Я хотів підірватися на гранаті, щоби вони не взяли мене живим. Але щойно я зрозумів, що все ще можу йти, то кинув гранату у напрямку стрілянини і побіг з іншими. Вони ще стріляли, наосліп, але нікого не підстрелили і нам вдалося втекти…», – це уривок з історії, яку Саша Маслов записав від Дмитра Верхоляка.

maslo

Цього бійця УПА з позивним «Дуб» добре знали у нас на Прикарпатті – жив він у Марковій Богородчанського району. У січні цього року Верхоляк помер. Як і чимало інших героїв цієї виставки.

З їхніх історій, їхніх обличь можна побачити – наскільки різною була війна. Одні сюжети ми чули з дитинства, інші – ніби взагалі не з цього розряду. Далі слово за самим героями.

Анна Нох, Алмати, Казахстан: «У 1941 році, коли я була у восьмому класі, почула по радіо, що почалася Велика війна. Я побачила оголошення на дошці у школі, що батьківщині потрібні добровольці. Тож я склала всі іспити за восьмий клас у червні, а в липні записалася добровольцем. Як дочка своєї матері-вітчизни…».

annanho_almatykazakhstan

Хакушу Кікучі, Цукуба, Японія: «Я був юним, хотів допомогти Японії. І я не боявся смерті. Нас учили, що ми пошановані можливістю вмерти за свою країну. Кожному промили мозок. Ми всі думали, що це почесно – безстрашно померти за Японію…».

Константінос Коркас, Афіни, Греція: «Війну оголосили 28 жовт­ня, коли італійські війська вторг­лися в Грецію з боку Албанії. Ми все ще сиділи за партами, але почувалися неймовірно щасливими. Адже ми не мали й гадки про війну, зате підкидали картузи у повітря з вигуками «Війна! Війна!».

Імантс Зелтіс, Бауска, Латвія: «В 1944 році Червона армія тіснила німців і наближалася до Бауски. 28 липня того ж року я записався добровольцем. Мені, нарешті, виповнилося 18. А там були люди віком від 15 до 80, і кожен рвався воювати проти росіян. Ніхто не хотів ще однієї радянської окупації…».

imants_zeltins__bauska_latvia_041-3_0

Кен Сміт, Портсмут, Англія: «За кілька днів мене повернули на передову, на озеро Комаккьо. Якраз на мій день народження. Ми пливли у наших двомісних каное і я почув, як по берегу йшли німці. Кінь тягнув їхню машину, бо в них закінчилося пальне. Я слухав, як співають німці, йдучи дорогою, і не міг у це повірити. Коли вони наблизились, то почали стріляти. Я сказав офіцеру: «Сер, мені сьогодні виповнюється 22 роки». Він відповів: «Кожен гребок за твоє довбане життя».

Олексій Георгієв, Москва, Росія: «Я не відчуваю ненавис­ті ні до українців, ні до німців, бо йшла війна. Мені здавалося, що люди, котрі там воювали, не особливо переймалися за власне життя. Ось до чого все дійшло…».

Шіу Наран Дагар, Нью-Делі, Індія: «Після трьох довгих років у 1947-му ми повернулися до Барейлі. Більше половини нашого взводу полягло від рук афганських вояків. 14 хлопців із мого села записалися до війська зі мною, і я був єдиним, хто вижив. Командування сказало, що ми можемо продовжити службу в армії або звільнитися і йти додому. Я негайно вирішив піти з війська».

Уроки для теперішніх

Виставку «Ветерани» вперше в Україні показали у лютому цього року, в Києві. Пізніше, команда Art Management, яка курує проект, вирішила показати фото і в інших містах України. Для цього почала кампанію зі збору коштів на платформі «Велика ідея».

Завдяки багатьом українцям і фонду культурної дипломатії UART доволі швидко вдалося зібрати майже 32 тис грн – гроші були потрібні на логістику, друк афіш і т. д. Проект уже побував у Львові та Одесі. Зараз він у Франківську, в обласному краєзнавчому музеї, стартував 9 вересня. До речі, в нас він пробуде зовсім не довго – лише 10 днів. Далі – Суми, Полтава, Харків та Маріуполь.

Куратори кажуть, їм було дуже важливо, аби проект «Ветерани» побачили в Україні, бо ж нині теж маємо війну. З кожної з тих історій, яким уже за 70 років, можна зробити дуже багато висновків. Хоча б те, що війна – це завжди страшно, на війні – у кожного своя правда, а ще – всі війни, навіть такі страшні, рано чи пізно закінчуються.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.