Поки що у нас жовта зона епідеміологічної небезпеки. Втім, збільшення кількості хворих по всій Україні, та й на Прикарпатті зокрема, показує: посилення карантину цієї осені не уникнути.
Тепер уряд ввів нові правила для червоної зони: ніби й полегшення, але не для всіх. “Репортер” розбирався, чи готові заклади Івано-Франківська виживати в нових умовах карантину.
Невакциновані – за бортом
Зараз Прикарпаття належить до жовтої зони. Це означає, що проведення масових заходів дозволене, якщо в них беруть участь не більше однієї людини на 4 м кв. Кінозали, театри можуть працювати при наповненості 50 % місць, а спортзали й фітнес-центри – не більше, ніж одна людина на 10 м кв.
Наступний рівень – помаранчевий, це попередження, як жовтий на світлофорі. Нових обмежень від уряду тут нема, хіба місцеві комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) можуть вводити свої обмеження.
При переході області в червону зону буде заборонена робота закладів харчування, окрім доставки й самовиносу, розважальних закладів, закладів освіти, непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і т. д. Проводити масові заходи можна лише без глядачів, а із закладів культури можуть працювати лише історико-культурні заповідники.
Втім, на ці вимоги заклади можуть не зважати, якщо 100 % їхніх працівників щеплені двома дозами вакцини. Але тоді й відвідувачі також мусять мати зелений паспорт. Йдеться про сертифікат вакцинації, негативний тест на коронавірус (дійсний 72 години) або довідку про перенесений Covid-19 (дійсна пів року). Всіх інших обслуговувати не можна.
Ці правила стосуються і масових заходів, зокрема, релігійних.
Люди стали уважні
Поки що в жовтій зоні ресторани та кафе працюють так, як і раніше, лише зважають на заповнюваність залів. Але готуються й до найважчого сценарію.
За словами HR-директорки франківської мережі «23 ресторани» Діани Книшук, вони планують працювати навіть за червоної зони. У мережу входять: Fabbrica, Delicacia, Urban Space 100, Manufactura, Prombar і Promfood.
«Ми плануємо працювати так, як пише в постановах, – каже Діана Книшук. – Зараз важко сказати точно, скільки у нас вакцинованих, бо у ресторанній сфері завжди є плинність кадрів – близько 80 %. Але плануємо провакцинувати 100 % і працювати. Сподіваємося, що все більше людей провакцинуються і будуть відвідувати ресторани, бо, за правилами, впускати можна буде лише з довідками та сертифікатами».
У мережі Pizza Plus Group, до якої належать Pizza Plus, Peperoncino й Poverh, поки не знають, як працюватимуть під час локдауну. За словами власниці мережі Світлани Брікнер, поки що у них теж є близько 80 % вакцинованих працівників.
«Ми чекаємо роз’яснень, поки не зрозуміло, як можна буде працювати. Яка кількість антитіл прийматиметься за норму? Хто буде перевіряти наявність сертифікату у відвідувачів? Хто буде нести відповідальність за невакцинованих відвідувачів? Зараз є багато питань, на які немає відповіді», – говорить Світлана Брікнер.
А от за словами директора «Сімейної ресторації Мулярових» Віталія Качкана, зараз у них є десь 60 % вакцинованих. Решту намагаються переконати.
Читайте: Хвиля вже на порозі. Реанімації прикарпатських лікарень переповнені хворими на COVID-19
«Питання не в тому, чи ми будемо працювати, а в тому, що людей не буде, – говорить Качкан. – Відвідувачів уже менше, святкування відміняють. Люди стали уважні. Тут залежить від цільової аудиторії. У нас вона – 35 і старші. Ця категорія дуже чутлива на такі речі. Якщо заклад працює для молодих, то їм це менш відчутно. У нас люди свідоміші, обережні».
За його словами, зараз ресторацію оновлюють: ремонтують фасад, далі візьмуться за інтер’єр. Тож, якщо зовсім не буде шансу працювати під час карантину, можуть тимчасово закритись і закінчити ремонт.
«Ми хочемо звузити приміщення і повністю перейти на магазин і ресторацію, яка буде використовувати продукти тільки з цього магазину. В ньому будуть продукти місцевих виробників, – говорить власник закладу. – Приміщення внизу вже майже готові. Тоді ми будемо працювати як крамниця з одним залом. Це дозволить легше перебути карантин і видавати запаковані страви на самовиніс чи доставку Glovo. Бо з площею, яка є зараз, не працювати дуже важко, особливо взимку: холодні приміщення будуть руйнуватися».
Це вже не перше зменшення розмірів ресторану: минулорічний карантин «забрав» другий поверх. Втім, доводиться пристосовуватись.
«Поведінка людей змінилася, – говорить Віталій Качкан. – Колись, коли вони мали вільний час, то ходили в ресторани чи кафе. А зараз навчилися гуляти, відпочивати на природі. Багато хто бере їжу та напої з собою. Міняється споживча культура. Треба розуміти, що великі заклади залишаться хіба під святкування, весілля. Це не наш випадок, бо ми розташовані близько до будівель і не можемо перевищувати рівень шуму».
З дітьми легше
Під час минулих локдаунів кінотеатри й театри не працювали взагалі. Для них суворий карантин став особливо серйозним випробуванням.
Теперішня можливість пускати в зал лише вакцинованих, на думку директорки кінотеатру «Люм’єр» Лідії Шкрібляк, також не дозволить працювати нормально.
«Такий варіант неможливий, тому що затримує процес запуску в кінозал. Працівники мають стояти і перевіряти Covid-паспорти. Хоч, може, з часом якийсь механізм виробиться, – говорить Шкрібляк.
За її словами, зараз у кінотеатрі вакциновані лише 50 % працівників, тож це в першу чергу унеможливлює варіант роботи, який пропонують у МОЗ. Та й глядачів, які відповідатимуть вимогам карантину, буде не так багато.
«Якщо робити навіть три сеанси на день, взимку треба гріти приміщення, а це великі витрати, – говорить Шкрібляк. – Зараз ми компенсуємо вечірніми сеансами незаповнені денні та ранкові. А вихідні компенсують напівпорожні зали будніх днів. Тому, якщо ми будемо працювати тільки для обмеженої кількості людей – а персоналу треба буде вводити більше, це буде абсолютно збитково. Плюс у нас і так додаткові витрати на дотримання санітарних норм, закупівлю санітайзерів».
Зараз у жовтій зоні в кінотеатрі розсаджують глядачів, згідно з вимогами: два місця вільні, два зайняті, або два ряди заповнені, один вільний.
Читайте: Правильно крутити головою. Як у Франківську отримати паперовий і цифровий сертифікати про вакцинацію
«Також у нас збільшилися продажі квитків через сайт, – каже Лідія Шкрібляк. – Хоч і в кінотеатрі касир за склом. І доступ в кінозал також відбувається через сканер. Вручну квитки уже не переривають».
У кінотеатрі «Космос» зараз також продають лише половину квитків на сеанси. Як повідомила директорка Людмила Казмерчук, якщо Франківськ потрапить у червону зону, кінотеатр буде працювати, згідно з вимогами. У них вакциновані 100 % працівників, тож зможуть не закриватися.
Франківський драмтеатр успішно розпочав черговий сезон. Але при посиленні карантину, скоріш за все, театр просто закриють.
«Ми можемо грати у червоній зоні, тільки якщо буде 100 % вакцинації працівників. Але розуміємо, що ми такої цифри не досягнемо, – говорить комерційна директорка театру Леся Білан. – Зараз дві дози мають близько 50 %. Ще є працівники, які недавно перехворіли, і ті, хто має лише першу дозу. Акторський склад вакцинований краще, але є ще техпідтримка, цехи».
У жовтій зоні театр має право працювати при посадці глядачів два ряди через один або за шаховим порядком.
Читайте: Пора вакцинуватися. Які привілеї отримають щеплені від COVID-19 прикарпатці
А от в обласному театрі ляльок до червоної зони готові. Вакциновані всі працівники. До того ж, на дітей – основних глядачів театру – не поширюється вимога бути вакцинованими або мати негативний тест.
«Тож ми будемо показувати вистави навіть у червоній зоні, – каже заступниця директора театру Тетяна Стефінів. – Щоправда, плануємо робити посадку глядачів з обмеженнями. Скоріш за все, у шаховому порядку. І все згідно з нормами: відстань, антисептики, маски».
Зараз у театрі також розсаджують глядачів у шаховому порядку.
Готуються до посилення карантину і спортивні заклади. Втім, тут легше, бо можна проводити індивідуальні заняття для тих, хто має необхідні Covid-документи. Наприклад засновниця франківської «Студії розвитку тіла та почуттів», де начають fly-йозі, Ольга Демиденко каже, що вакцинована, тож зможе працювати з клієнтами, які також зробили щеплення.
«У мене багато індивідуальних клієнтів провакциновані. Та й на групових заняттях багато хто зробив щеплення, – каже Ольга Демиденко. – Зараз ми теж дотримуємось усіх заходів, ще до карантину я завжди після кожної людини дезінфікувала інвентар».
Поки жовті
Станом на середу, 6 жовтня, за показниками МОЗ Івано-Франківська область належить до жовтої зони. Коефіцієнт виявлення випадків коронавірусу у нас – більше 13%, а норма не має перевищувати 20%. Рівень госпіталізацій – 49%, при нормі – не більше 60%. Динаміка госпіталізацій – в межах 40-45%, перевищеною вона буде, коли зросте на 50%. Завантаженість ліжок з киснем – 59%, при нормі не більше 65%. Показники охоплення тестуванням теж більше, ніж достатні.
Втім, перевищений рівень захворюваності: 226 випадків на 100 тис населення. Це при тому, коли норма – не більше 74 випадків.
Якщо показник рівня госпіталізацій буде перевищений більше, як сім днів поспіль, або коли завантаженість ліжок з киснем перевищить норму, регіон визначають помаранчевим. Але й тоді перехід на нову зону має затвердити комісія ТЕБ та НС.
Не міняє й не вбиває. Все, що ви досі не знали про вакцинацію від Covid-19
Якщо показники й далі не знижуються, область переходить у червону зону.
Поки що в Нацполіції заявили, що, разом з міністерством цифрової політики, розробили спеціальне програмне забезпечення, щоб швидко перевіряти Covid-сертифікати під час можливого локдауну. За словами голови поліції Ігоря Клименка, це буде схожим до перевірки водійських посвідчень.
А представники бізнесу тим часом надіються, що локдауну все ж вдасться уникнути. Бо, навіть з новими правила, це – чергове випробування.
Comments are closed.