Війна

Квадратні метри війни. У Франківську власне житло зможуть отримати сотні атовців

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Коли на Донбасі починалася війна, всім учасникам АТО обіцяли землю для будівництва власного житла. Та з часом стало зрозуміло, що землі всім не вистачить. Бійці взялися протестувати. Влада запропонувала квартири. Але теж — тільки для сімей загиблих або інвалідам. Нині в Івано-Франківську стартує новий проект — якщо все вдасться, то власне житло зможуть отримати сотні атовців.

2

А за паперами — палац

Зважаючи на те, що з виконанням обіцянок не склалося, у 2015 році Кабмін видав постанову, яка «регулює умови надання субвенції з держбюджету на будівництво чи придбання житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів I-II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов». Все ніби просто: воював — зібрав папери, подав їх на реєстрацію, отримав квартиру. Але грошей, як то є завжди, не вистачає. Та й бюрократія затягує це все на місяці.

У департаменті соцполітики Івано-Франківської ОДА пояснюють: аби отримати житло, бійці мають стояти на квартирній черзі. А туди заносять не всіх, кому треба квартиру. За державні гроші, відповідно до постанови Кабміну, оселю купують лише для окремих категорій громадян. І обов’язкова умова — перебування на квартирному обліку. А для цього учаснику АТО ще треба отримати акт обстеження житлових умов, який видає виконком місцевої ради. Щоб рішення було позитивним, житлова площа на одного члена сім’ї має бути меншою, ніж шість квадратних метрів. У селах із цим взагалі проблеми — хати убогі, але просторі. Та й голови сільрад у паніці — як робити в селі квартирну чергу, якщо там ніхто нічого не будує?

«Ми шукаємо житло для учасника АТО тільки при виконанні всіх умов, — розповідає Галина Стельмах, начальник відділу сім’ї та програм соціального розвитку департамету соцполітики ОДА. — Минулого року за бюджетні кошти вдалося купити 20 квартир. 15 із них віддали членам сімей загиблих учасників АТО та п’ять — для інвалідів АТО першої та другої груп. На це витратили 9 млн 310 тис. 227 грн 50 копійок».

Скільки квартир департамент зможе придбати цьогоріч — невідомо, бо ще не було розподілу коштів. Але грошей проситимуть стільки, щоб вистачило на квартири для 16 сімей. Більше купити не можуть — лише у цих 16 всі документи відповідають вимогам законодавства.

«Яскравий прояв бюрократії — випадок Руслана Зварича з Калуського району, — пояснює керівник обласного центру допомоги учасникам АТО Наталія Сербин. — Він живе у поганих умовах, але за паперами все гаразд — житлової площі має вдосталь, тож на квартирну чергу стати не може. А відтак — не має права на квартиру».

«Є й такі випадки, — погоджується Галина Стельмах. — Та дуже часто до нас приходять люди й жаліються, що ходять-ходять, просять-просять, а ніхто їм хату не дає. Пробуємо з’ясувати ситуацію в райдержадміністраціях, а там кажуть, що деякі скаржники мають двоповерхові хати. Воно й зрозуміло — квартиру хочуть усі».

1

Багатоповерхівки замість особняків

Ще 10 травня під стіни Івано-Франківської міської ради атошники притягнули сміттєві баки і шини, погрожуючи владі народною люстрацією. Під тиском бійців міський голова Руслан Марцінків виправдовувався, що сім’ї учасників АТО пільги отримують, та ще й матеріальну допомогу їм виплачують з міського бюджету. Результатом зустрічі мера з бійцями стало підписання меморандуму між владою міста й головами громадських організацій атовців про співпрацю.

«За два роки війни в Івано-Франківську для учасників АТО не зроблено майже нічого! Землі нема, квартир нема, — обурюється Андрій Долик, голова ГО «Обласна спілка учасників АТО». — Проте на сесії міська рада виділяє 1,5 гектари під забудову. Круто, правда? Учасникам АТО землі нема, а своєму брату, свободівцю — є».

Щоб зрушити процес з мертвого місця, франківські атошники домовилися з владою міста про резервування на території Івано-Франківська п’яти земельних ділянок для бійців.

«Це новий проект, який зможе повністю вирішити питання забезпечення квартирами наших хлопців, — говорить Василь Андріїв, голова правління Івано-Франківської міської асоціації учасників АТО. — Ситуація така: є в місті 50 сотих землі. Цього вистачить для п’яти бійців. А ми пропонуємо варіант: віддаємо ці землі під багатоповерхову забудову, натомість отримуємо готові квартири».

Пілотний проект хочуть реалізувати на вулиці Стуса, позаду «Епіцентру». Будуватиме багатоповерхівки компанія «Ярковиця», вона й має виділити для бійців 25-30 квартир (10% від загальної житлової площі). Крім того, забудовник, відповідно до умов пайової участі, має віддати 4% площі у власність міста. Зараз тривають переговори, щоб і ці 4% також віддали учасникам АТО. Згідно з домовленостями, після підписання договору між забудовником і спілкою учасників та інвалідів АТО, фірма має одразу передати бійцям до 10 квартир в інших, вже збудованих будинках. Орієнтовно, це станеться вже у серпні-вересні цього року.

«Плюс цього проекту в тому, що це не державна програма, тож кому виділяти квартири, наші хлопці вирішуватимуть самі, — додає Андріїв. — У пріоритеті — багатодітні та малозабезпечені учасники АТО, бо їм держава не купить нічого. Відчуваєте різницю? Земля для п’ятьох хлопців, а квартири — для 30 сімей».

Станом на 5 липня в Івано-Франківську на квартирному обліку стоять 267 учасників АТО, які потребують покращення житлових умов.

«Є ті, хто в черзі, а є ті, кому треба першочергово, — каже Василь Андріїв. — За нашою програмою, стояти на обліку не обов’язково, у нас свої списки. Мене в них не буде. А може й буду, але не в перших. Бо я також хочу квартиру. Але спочатку най отримають ті, хто потребує більше».

Підводні течії

Усе ніби вже склалося, але тепер активісти побоюються, що міська влада проект «завалить», хоч і домовлялися про співпрацю. Каменем спотикання стала земельна ділянка на перехресті вулиць Пасічна-Целевича, площею майже два гектари. Колись її орендувало підприємство «Екстім» і навіть розпочало там будівництво багатоповерхівок. Тепер цю землю хочуть атошники, а виконком вирішив віддати її в оренду підприємству, яке є наступником попереднього орендаря.

Справа у тому, що у 2013 році ТзОВ «Екстім», яке, згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області, мало борги, реорганізували у ТзОВ «Передмістя 2000». Назва нова, але борги залишилися. Як вважає Тарас Кузь, секретар Івано-Франківської міської асоціації учасників АТО, вирішення цієї ситуації покаже справжнє лице міських очільників.

«Олексій Кайда, заступник міського голови, обіцяв нам, що зарезервує цю ділянку для учасників АТО, — говорить Кузь. — А через кілька днів виконком приймає рішення про пролонгацію договору оренди для «Передмістя 2000». Зверніть увагу, договір продовжують для фірми, яка має борги, та ще й ніколи ту землю не орендувала. Так не може бути!».

Тепер своє слово мають сказати депутати на сесії міської ради. Заступник мера Олексій Кайда запевнив, що влада дотримується підписаного меморандуму та сприятиме вирішенню квартирного питання для учасників АТО. Крім того, він нагадав, що за 5 млн грн з міського бюджету влада доведе до пуття довгобуд на Софіївці, який повністю віддадуть бійцям.

«Та коли то буде?! — обурюється Василь Андріїв. — Та Софіївка не вирішить квартирне питання. Ще подивимось, що робитимуть депутати на сесії. Якщо влада казала одне, а робитиме інше — ми терпіти не будемо. Наше спілкування перейде в іншу площину, і це точно не буде дипломатія. Ми пропонуємо реальний вихід із ситуації. Тут місто жодної копійки не витрачає на квартири для бійців АТО, а питання зможемо закрити повністю».

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.