Війна Статті

Кір не обирає. Як у Франківську борються зі спалахом інфекції

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
За 15 днів нового року в Івано-Франківську на кір захворіло 49 людей. Лише 3-4 січня виявили 8 випадків, а 11 січня – ще 13. Через спалах захворюваності учням продовжили канікули. Дитсадки поки працюють.

Офіційно епідемію не оголошували – говорять лише про спалахи. У міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) кажуть, такі спалахи в Україні фіксують кожні 5-6 років. Минулоріч в Україні зареєстрували 4782 випадки захворювання на кір – у 46,7 рази більше, ніж 2016-го. Серед хворих 73 % дітей.

Прикарпаття – серед лідерів, поряд з Одеською та Закарпатською областями. В Одеській області від кору померло п’ятеро. У нас одна дитина померла від ускладнення – менінгоенцифаліту – ще у 2006 році.

Про продовження карантину наразі не йдеться. Всі підуть до школи з понеділка, 22 січня. Лише учні школи № 6 ще на тиждень залишаться на канікулах. Там хворих найбільше – 17.

Марія Бойко, очільниця управління охорони здоров’я Івано-Франківської міськради каже, що ніякої закономірності серед хворих на кір немає – хворіють діти з різних шкіл і класів: «Ми припускаємо, що основне інфікування відбулося на новорічні свята під час ранків. Про спалахи в школах поки говорити не доводиться. Діти хворіють з різних класів і різних вулиць».

Як відпрацьовувати, вирішить кожна школа окремо. Скоріш за все, ущільнюватимуть програму – за один урок даватимуть кілька тем. Садки працюють у звичному режимі. Коли у школярів закінчаться канікули, в садках особливо пильно стежитимуть за відвідуваністю, перевірятимуть вакцинальний статус дітей і нещепленим рекомендуватимуть пройти процедуру.

За словами Марії Бойко, минулого року 10 тис дітей щепили планово і ще 3800 – позапланово за останні три місяці. Вакцинують нині комплексною бельгійською вакциною «Пріорикс» – від кору, краснухи і паротиту.

Під наглядом лікарів залишаються 87 хворих, з них 17 дорослих. До обласної лікарні госпіталізували шестеро дітей і трьох дорослих. Бойко каже, частина батьків із дітьми при перших ознаках хвороби йдуть одразу в інфекційну лікарню, що не дає їм повної статистичної картини.

Бойко нагадує, вакцина безкоштовна для дітей до 17 років. Тож батькам наполегливо рекомендують привести дітей на вакцинацію. І виглядає, що частина батьків таки схаменулася – з п’ятниці минулого тижня в кабінетах щеплення дитячої поліклініки розпочався ажіотаж. Приходять не лише за графіком, а ті, хто відтягував вакцинацію чи свідомо уникав її.

За словами Бойко, нині в запасі є ще близько 1000 вакцин. Загалом в області – до 7000 тисяч доз. Днями департамент охорони здоров’я написав лист-прохання на сусідні області, аби перерозподілити їх надлишок вакцин на прикарпатців.

До теми: Кір в Україні: у 43 рази більше хворих і до чого тут цирк

Під час оперативної наради міський голова Руслан Марцінків запропонував для підвищення довіри населення вакцинувати чиновників:

«Я вже кором хворів. Знайдіть когось із заступників і вколіть йому, щоб люди бачили – показово на камеру. Принаймні департамент охорони здоров’я має це зробити».

«У п’ятницю і понеділок в кабінетах щеп­лення був ажіотаж. Можемо ще використати 1100 доз. Якщо є потреба, я на камеру можу щепитися – мені воно не шкодить», – каже Бойко.

Також Марцінків запевнив, що у Франківську не заборонятимуть нещепленим дітям відвідувати школи і садки. Але таки рекомендуватимуть вакцинувати.

Тим часом у соцмережах люди активно обговорюють вакцинацію. Не обходиться і без особистих образ. А лікар-інфекціоніст Євген Щербина з Харкова для збільшення довіри до вакцинації розпочав флеш-моб «Я проти кору». На своїй сторінці у Facebook він виклав фото з власної вакцинації від кору, краснухи і паротиту вакциною Пріорикс, яку отримав цього літа, тому що в його дитячій карті була вказана лише одна доза. Каже, ніякої реакції взагалі не було.

До теми: Кір зупинить вакцина – франківська імунолог розповіла як вберегтися (ІНФОГРАФІКА)

Підтримали Щербину користувачі соц­мереж не лише у Facebook, а й Instagram. Для цього потрібно коротко розповісти про власну вакцинацію чи дітей та самопочуття після неї. При можливості опублікувати фото картки з календарем вакцинації та поставити тег #япротикору #явакцинована (ний) відкору.

Відізвалися на флешмоб і франківські медики. Так, дитяча імунолог-алерголог, доцент кафедри дитячих хвороб післядипломної освіти ІФНМУ Віра Сем’янчук розповіла в мережі, що обох дітей вакцинувала проти кору Пріориксом. А от сама вакцинована не була і у 26 перехворіла з пневмонією, вираженою інтоксикацією, тривалим ураження рогівки.

Тарас Кобрин, доцент кафедри iнфекцiйних хвороб та епідеміології ІФНМУ пояснює, що спалах був прогнозований, бо не було достатньої кількості імунізованих. За рекомендацією ВООЗ, рівень вакцинованих дітей має сягати понад 95 %.

«Щоб дитина не хворіла, потрібно хіба тримати її вдома і нікуди не випускати. У світі кращого виходу як вакцинація не придумали. У США, де утримується 95 %, за 2017 рік не було жодного випадку захворювання на кір. Вакцинація своє дає», – каже Тарас Кобрин.

Люди, які не вакцинувалися і не хворіли на кір, не мають імунітету. А ризик заразитися становить майже 98 % – тобто зі 100 людей, які не вакциновані, 98 захворіє. Тому так інтенсивно поширюється хвороба. Кобрин зазначає, що захворіти може і вакцинована людина, але перебіг хвороби буде значно легшим:

«Завжди є мінімальна ймовірність. Але хвороба протікає легше і ускладнення майже не зустрічаються. При кору є два найбільші ускладнення, від яких можна померти – пневмонія і енцефаліт. Добре, що в нас останнім часом не було таких випадків».

Захворювання починається серед дітей, і від них вже заражаються дорослі. Початок хвороби нагадує ГРВІ – легкий нежить, кашель, підвищення температури, кон’юнктивіт. І лише на другий-третій день, а інколи і на четвертий з’являється висипання. У ці дні людина найбільш заразна.

Специфічного лікування немає. Використовується підтримуюча терапія. Лікування у стаціонарі потрібне при сильній інтоксикації чи ускладненнях.

На все, що викликає резонанс та активні обговорення, можна дивитися з точки зору науки чи емоцій. І часто емоції сильніші, бо вони кричать голосніше і не чують аргументів. Залишається сподіватися, що здоровий глузд таки переможе. Бо змагатися в правоті здоров’ям дітей зовсім несерйозно.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.