Про створення картки франківця вперше заговорили ще в лютому цього року. Це була ініціатива міського голови Руслана Марцінківа, який у такий спосіб вирішив допомогти місцевим пенсіонерам. У мерії запевняють – аналогів такої картки в Україні немає. А що ж вона дає?
До крамниці по «Ромашку»
Міський виконавчий комітет затвердив положення про багатофункціональну картку франківця 6 квітня цього року. З її допомогою окремі соціальні верстви населення можуть отримати знижки на продукти місцевого виробника. Однак, уже з 1 серпня нею також можна скористатися в аптеках, кінотеатрі, навіть у ритуальній службі. На цьому в міській раді зупинятися не планують та обіцяють розширювати сфери послуг.
«В інших містах є подібні картки, але в основному вони видаються банками і є розрахунковими. Ощадбанк і Приватбанк свого часу теж пропонували нам свої послуги, – розповідає заступник міського голови Богдан Білик. – Та в нинішніх умовах людям не хочеться залежати від банківських установ. Натомість державного механізму допомоги малозабезпеченим, окрім субсидій, поки що немає. Тому ми вирішили створити міську програму, яка трохи полегшить життя нашим містянам».
Придбати зі знижкою продукцію місцевих виробників власники карток можуть у спеціально створених соціальних магазинах. Наразі в місті таких є три: на Бельведерській, 53, Тролейбусній, 2-б і Симоненка, 6.
«Ми хочемо розширити мережу таких магазинів, адже дуже часто люди просто лінуються їхати в інший кінець міста, щоб отримати знижку в 10-20 %», – говорить Білик.
Система така: виробники дають свої знижки відповідно до договору з магазином. Мерія виступає як посередник, ініціатор проекту, який контролює дотримання домовленостей. Для міського бюджету це нічого не коштує, крім виготовлення самих карток.
За словами Білика, «абсолютно всі продукти, які є на прилавках соціальних магазинів, можна купити зі знижкою». Однак франківці, які вже спробували скористатися карткою, переконують у протилежному.
«Дідусь попросив мене купити цукерок у соціальному магазині, то продавчиня мені сказала, що зі знижкою в них лише «Ромашка», виробником якої є «Ласощі». На решту найменувань карта франківця не діє, – розповідає Леся Стефанів. – Ми не проти підтримувати місцевого виробника, але виходить, що наші пенсіонери можуть їсти лише «Ромашку». Якщо в магазині є 50 видів цукерок, то люди мусять мати хоч якийсь вибір. А у нас виходить, що коли хочеш взяти щось інше, то мусиш заплатити повну вартість».
Від розваг до ритуальних послуг
Та на соціальних магазинах мерія не зупинилась і вирішила розширювати сфери послуг, де можна отримати знижку по спеціальних картках. Нині вони вже домовились з 28 аптеками, які продаватимуть ліки дешевше.
«Малозабезпечені люди не завжди можуть дозволити собі купити ліки, які їм просто необхідні, – каже Богдан Білик. – Ми напрацювали механізм співпраці з аптеками та уклали з ними угоди. Залишилося тільки узгодити список препаратів, на які можна отримати знижку».
Однак очільниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко каже, що знижку можна буде отримати абсолютно на всі групи товарів.
«Наразі ми уклали угоду з мережею аптек «Іва-Фарм», їхній перелік невдовзі буде опубліковано на сайті міськвиконкому, – розповіла Бойко. – Важливо, що знижки будуть стосуватися всього асортименту, наявного в аптеці. В середньому знижка становитиме 3-5 %. Процес тільки починається, ми мусимо подивитися, як цей механізм працюватиме. Надалі плануємо укладати такі ж договори з тими аптеками, які орендують комунальні приміщення. Звісно, якщо вони погодяться».
А від аптек міські посадовці перейшли до ритуальних послух. Приміром, комунальне підприємство «Міська ритуальна служба» теж надаватиме послуги зі знижками.
«Це робиться для того, щоб максимально зменшити затрати, якщо, не дай Боже, в людини хтось помирає, – пояснює Білик. – Дехто з цього насміхається, але таке горе може торкнутися кожного з нас».
«Ну і, звичайно, ми б хотіли, щоб люди також мали можливість приємно провести своє дозвілля, – продовжує заступник міського голови. – Тому ми домовились з кінотеатром «Люм’єр», який з 1 серпня буде давати 50 % знижки власникам карток. Крім того, голова домовився з керівництвом стадіону «Рух» про те, що б франківці могли безкоштовно ходити на футбол. Звісно лише ті, у кого є спеціальні картки».
Аби нікого не образити
Ще хотіли, аби у громадському транспорті безкоштовно їздили лише ті, хто має картку франківця. Однак від цієї ідеї відмовились, бо це не справедливо щодо мешканців приміських сіл.
«Ми подумали, що ці верстви населення все одно їздять у міському транспорті безкоштовно, а якщо ми обмежимось лише франківцями, то в мешканців Ямниці та Угринова можуть виникати конфліктні ситуації з водіями. Тож ми доручили тролейбусному депо протягом серпня напрацювати інший механізм використання карток», – говорить Білик.
Наразі картки отримали 7000 франківців. Серед них інваліди першої групи, пенсіонери, які отримують пенсію нижчу від мінімально доходу, репресовані, ветерани ОУН, УПА та багатодітні сім’ї. Списки формували у департаменті соцполітики на основі власного реєстру та відомостей Пенсійного фонду.
«Спершу ми хотіли зробити такі картки всім пенсіонерам. Але порахували і вийшло 63 тисячі людей, а це дуже великі затрати», – каже Богдан Білик та додає, що на цьому в міській раді зупинятися все одно не збираються і досі шукають механізми, аби хоч якось підтримати містян.
Comments are closed.