Війна Люди Соціум Статті Фото

Каналізація терпить не все: що знаходять аварійні бригади франківського водоканалу (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Часто у мережі Facebook на сторінці КП «Івано-Франківськводоекотехпром» викладають світлини зі сміттям, що витягують із каналізації.

Різне лахміття, пластик, одяг, банки, багато всього. До водоканалу щодня приходить десятки заявок, вчасно встигають не до всіх, а якщо встигли – подяки вже й не чекають, пише Репортер.

Приберіть своє сміття

«Найбільш навантажені дні у нас після вихідних, але тут впливає багато чинників, – розповідає прессекретар «Водоекотех­прому» Володимир Шпег. – Усе залежить від опадів, кількості води, що зливається у каналізацію, ну і, звичайно, від самої поведінки франківців. Усе це призводить до засмічення не лише одного люку, а й цілої мережі. Аварійна бригада працює за певною системою. Спочатку обслуговує колодязі, що стоять найближче до будинку, тобто дворову каналізацію. Там найбільше роботи, бо це по суті перший «приймач» сміття. Люди пхають туди все, що тільки можна спустити в унітаз».

За словами Шпега, найскандальніша адреса, звідки ледь не щодня надходять заявки – Целевича, 1А. Туди аварійна бригада виїжджає по 2-3 рази на тиждень.

Читайте: Незручний кандидат. Чому облрада не хоче призначати керівником ОДКЛ Тараса Мельника

«Особливо добре видно культуру наших людей після інтенсивних опадів, як зараз, – каже Володимир. – Буває, що каналізаційні люки просто вибухають. У нашому місті 86% каналізаційних мереж об’єднані – дощові й загального користування. Тому все потрапляє в один колектор».

Аварійні бригади працюють практично цілодобово, як і диспетчери. Бригади по каналізаційних мережах їздять по місту з 8.00 до 20.00, без вихідних. Одна група працює три дні, потім заступає наступна. В кожній по п’ять людей.

«Направду, вони працюють в посиленому режимі завжди, бо заявок дуже багато, – скаржиться Володимир Шпег. – З ранку вже було три листи по каналізації і ще вісім по інших проблемах. В ідеалі, якби люди не спускали в унітаз усе, що є, було б легше. Наприклад, вчора була заява – бригада працювала понад три години. Можна уявити, що там творилося всередині люку. При тому, що все робиться лише за допомогою металічного дроту – все вручну».

Каже, в каналізації можна знайти просто все. Найдивніша знахідка цього року була на вулиці Бандери. Дістали телевізор, якісь запчастини й старе радіо.

«Під час карантину виникло ноу-хау– банки від дезінфікуючих засобів. А за стандартом – одяг, ганчір’я, штори, закрутки, банки, куртки. Все, що зливається і проходить по трубах, можна побачити в Ямниці, бо там «кінцева зупинка» – очисні споруди, – говорить Шпег. – А щоб було зрозуміло, каналізацію може забити навіть паличка для вух».

Габаритні речі, одяг злити в унітаз, звісно, неможливо. Тож їх свідомо викидають просто в люк. Іноді аварійні бригади витягують непотріб, але не можуть забрати з собою все. Тоді мешканці виходять з претензіями: «Приберіть своє сміття!».

Якби не ми..

«Вчора вся територія позаду дитячо-юнацької спортивної школи «Олімп» була повністю залита водою і відходами, з усіма майданчиками й кортами, – каже начальник аварійної служби Микола Єгупов. – Працювали майже чотири години, всю воду спустили. А сьогодні з самого ранку чистили колодязь. Витягли понад 30 відер бруду, різного лахміття. Добре, що прибиральники все почистили, бо тут були просто гори того всього».

За його словами, якось на Хіміків вони ніяк не могли пробити колектор. Довелося свердлити. Всередині виявили п’ятилітрову каністру від молока. Люди засунули її в трубу так, що просто витягти було неможливо.

«Якось витягли норкову шубу. Після такого хлопці перестають дивуватися знахідкам, бо сподіватися можна на все, – скаржиться Єгупов. – Деякі люки легко відкрити й без спеціального інструменту. Нас би вже не здивував навіть ще один телевізор. Гадаю, що там у мережі на Бандери хтось хотів сховати своє вкрадене «добро», бо поруч смітник. Каналізація – це агресивне середовище і зрозуміло, що навіть пару днів буде достатньо, щоб техніка почала гнити».

Начальник бригади розповідає, що говорити про очисні споруди, які знаходяться в Ямниці, можна годинами. Система там автоматизована, але багато непотребу таки треба вибирати вручну.

До теми: Ситуація з аварійними вимкненнями світла на Прикарпатті стабілізувалась, – обленерго

«Один день паузи – місто потоне у фекаліях. Не знаю, як зараз, але пару років тому звідти кожного дня вивозили по 10-15 тонн сміття, – говорить Микола Єгупов. – Це ж усе мало бути у смітнику! Декілька разів було й таке, що через «граблі», які виштовхують сміття, вилізали людські тіла. Далі я не вникав у деталі справи. Я б радив міській владі закупити в Китаї найдешевші друшляки і кожному забити ними унітаз. Люди не мають совісті, звісно, не всі. Але на цілу багатоповерхівку досить одного такого».

* * *

Станом на вечір вівторка, 23 червня, водоканал працював у надзвичайному режимі. В місті були задіяні три аварійні бригади. Більшість працювали у Пасічній та Опришівцях.

Як повідомили у КП «Івано-Франківськ­водоекотехпром», наразі всі каналізаційні колектори переповнені. Дощоприймальні мережі також не справляються з навантаженням. Найгірша ситуація в місті – на вулиці Хіміків і в районі тролейбусного депо. Також вода підтопила ліцей № 6. На очисних спорудах у Ямниці також ввели надзвичайний стан.

Запевняють, що подача чистої води буде відбуватися у звичному режимі.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.