Війна

Франківські розробники створили прилад, який вимірює теплотворність газу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Франківські розробники з науково-виробничої фірми «Зонд» створили прилад під назвою GAS-Hі-Q, що визначає теплотворність природного газу і має ряд переваг перед традиційними методами вимірювання.

Люди звикли бачити в платіжках об’єм спожитого природного газу, але обігрів приміщення або швидкість закипання чайника на плиті визначає не кількість спалених кубометрів палива. Основною споживчою характеристикою природного газу як товару є його теплотворна здатність, яка визначається в одиницях енергії, пише Ukraїner.

Фото: ukrainer

Теплота згоряння — кількість тепла, яка міститься в одиниці об’єму газу при його спалюванні. Саме від теплоти згоряння природного газу залежить, скільки його потрібно спалити, щоб задовольнити потреби споживача — закип’ятити чайник чи нагріти кімнату. Або подати тепло в десятки тисяч квартир.

Від Радянського Союзу Україна успадкувала систему обліку природного газу, що вимірює його спожитий чи переданий об’єм в кубічних метрах. Такий спосіб вимірювання є технологічно простим і може працювати за умов відсутності конкурентного ринку газу. Якщо подивитися на облік газу в інших країнах, можна побачити, що багато де для розрахунків і оплат використовується BTU — Британська теплова одиниця, за яку й платить споживач. Підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС зобов’язало втілити низку нормативно-правових актів ЄС у сфері функціонування ринку газу, зокрема, забезпечити права споживачів на отримання інформації про спожиту ними енергію. Щоб зробити це, потрібно запровадити на ринку природного газу України розрахунок за спожитий чи переданий газ в енергетичних одиницях.

Читайте: Бізнес після війни. Як у Франківську атовців навчають вести власну справу

Виміряти теплотворність технологічно складніше через стискуваність природного газу. Розробники з науково-виробничої фірми «Зонд» створили прилад під назвою GAS-Hі-Q, що визначає теплотворність природного газу і має ряд переваг перед традиційними методами вимірювання. Цей дешевший у порівнянні з іншими системами прилад не потребує спалювання проби газу для визначення теплотворності і дозволяє швидко отримувати результати онлайн.

ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» функціонує з 1990 року на базі відділу неруйнівного контролю Національного технічного університету нафти і газу в Івано-Франківську. Спершу вони розробляли діагностичні вимірювальні пристрої для нафтогазової галузі, але в певний момент наситили ринок своїм обладнанням і перепрофілювалися на його обслуговування і технічну діагностику.

Засновником і директором «Зонду» протягом перших десяти років був науковець і викладач університету нафти і газу Олег Карпаш. Нині компанію очолює його син Максим Карпаш, доктор технічних наук і з 2017 року – проректор з науково-педагогічної роботи університету нафти і газу.

Максим Карпаш: Стежки й доріжки

Ідея розробити прилад, який би вимірював теплоту згоряння газу, виникла, коли співзасновники «Зонду» допомагали розробляти мобільні лабораторії оцінки якості палива для нафтогазової галузі.

— Були ідеї поширити досвід на розробку мобільних лабораторій контролю якості автомобільного палива, яке реалізується на АЗС. А тоді ми подумали, що є ж ще природний газ.

Разом із тим підприємства, що мають справу з витратою десятків тисяч або й мільйонів кубометрів газу на місяць, зацікавлені у таких розрахунках, бо для них навіть кількавідсоткове коливання теплотворності – це значні грошові втрати. Тому команда «Зонду» зрозуміла, що треба налагоджувати контакт з підприємствами, і почала співпрацю з облгазами і Укртрансгазом.

Продовження читайте тут.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.