Війна Статті Фото

Дієвий метод? Цьогоріч на Прикарпатті вже 12 разів блокували дороги

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Останнім часом в Україні, й на Прикарпатті зокрема, мешканці все частіше перекривають дороги.

Лише від початку року в області – більше десяти разів. В основному людям не подобається стан доріг та оплата праці. Також серед причин – забудови, вирубки тощо.

Учасники подібних страйків кажуть, що це з відчаю, мовляв, – останній метод впливу на чиновників.

Кричи – почують

Від початку року на Прикарпатті перекривали дороги вже 12 разів. Останні гучні страйки відбулися минулого тижня. Люди на кілька годин перекривали:

  • дорогу Снятин-Городенка, що проходить селом Стецева, – через її поганий стан;
  • вулиці Целевича й Галицьку в Івано-Франківську – через забудову «зеленої зони» в районі вулиці Тролейбусної на Пасічній.

Обидва ці випадки хоча й почалися ще кілька тижнів тому, однак зараз вони перебувають в активній стадії конфлікту.

Читайте: 11 мільйонів проти 400 тисяч: де і за скільки ремонтували цього року дороги на Прикарпатті (Документ)

Коли мешканці Пасічної перекрили проїзд на Целевича, то до них приїхали представники влади, аби з’ясувати суть конфлікту. Виявилося, що будівельна фірма взялася зачищати територію. Тоді з мешканцями домовилися, що всі сторони зустрінуться у міськраді. Але й після тої зустрічі громада з забудовниками не дійшли компромісу, однак відклали підготовчі роботи до 16 липня. Натомість, скоро будівельники знову з’явилися на майданчику, тож обурені люди перекрили вже Галицьку…

«Ми розуміємо, що це приносить незручності іншим, але це крайній метод впливу. В іншому разі нас просто не чують. Тому ми будемо робити все можливе, – каже Тетяна Башурина, одна з активісток. – Будемо стояти до кінця».

Те саме говорили і селяни зі Стецевої, коли їм пообіцяли, що техніка приїде. Люди таки перекрили дорогу і дочекалися представників служби автомобільних доріг та дорожньої експлуатаційної дільниці. Техніка приїхала після того, як люди кілька годин ходили переходом, і лиш тоді розпочався ямковий ремонт. Надовго? Вже через пару днів, за словами селян, робочих уже не було. Дорогу так і не зробили.

Трохи грошей

Дві третини бойкотів з початку року були через якість доріг, деякі з них вже не вперше. Наприклад, мешканці сіл Гриньків, Кузьминець і Осмолода Рожнятівського району, окрім червня цього року, вже виходили на дорогу восени 2016-го. Тоді домоглися того, що шлях закидали шутром, який навесні «зійшов» разом зі снігом.

За словами голови ОДА Олега Гончарука, цього року на дороги області передбачено 278 млн грн. 78 млн планували залишити на обслуговування та експлуатацію дороги. Ще 40 млн заборгували перед підрядниками за вже зроблені дороги. Зі 160 млн грн, які залишилися, 80 млн попередньо вирішили дати на «середній» ремонт магістральних доріг і 80 млн – на дрібний поточний.

Читайте: Прикарпатські школи отримали 17 шкільних автобусів, на них витратили понад 31 мільйон

Та тепер до запланованих для ремонту доріг додадуть Городенківський, Калуський, Рожнятівський, Тисменицький, Болехівський райони, а також село Угорники.

У плани довелося вносити корективи. Зокрема, мешканці Косівського та Надвірнянського районів 1 червня перекрили дорогу Яблунів-Делятин й запевнили, що нікуди не підуть, поки не приїде техніка. Тоді вони добилися, що з дорожнього фонду області запланували витратити на роботи 40 млн. Однак для повноцінного ремонту цього замало і на зустрічі із головою ОДА громада домоглася збільшення суми до 80 млн. Тоді почався ремонт.

У відповідь на такі радикальні дії Гончарук опублікував звернення, нагадав, що ремонт доріг проходить через публічні тендери.

«На жаль, події останніх днів засвідчують початок передвиборчої кампанії. Політичні амбіції і меркантильні інтереси виходять на перше місце, втрачаються здоровий глузд і порозуміння, – написав голова ОДА на своїй офіційній сторінці в мережі. – Стаємо свідками того, як замість вирішення питань вивіреним шляхом перемовин, дискусії і спільних напрацювань, проявляються спроби чинити тиск. Створюється нездорова ситуація, коли окремі члени громад кількох населених пунктів вимагають вирішення своїх проблем за рахунок інтересів інших громад Прикарпаття».

Читайте: У Поляниці за 50 мільйонів збудують сучасний біатлонний комплекс

Голова бюджетної комісії облради Микола Палійчук на бюджетній комісії сказав, що 278 млн грн, які є в дорожньому фонді облради, не вистачить і на 3 % запланованих ремонтів.

Окрім самих доріг, прикарпатці перекривали їх через надмірну вирубку лісів у Надвірнянському районі. Скаржилися, що у лісгоспі через «чистки» вирубують дерева, а нові не садять. Місцеві тоді навіть створювали спеціальні дружини для охорони. Керівник лісгоспу тоді сказав, що все законно. А вже за кілька тижнів виявилося, що т.в.о. директора ДП «Надвір­нянський лісгосп» затримали за вимагання хабарів…

Також причинами заторів на дорогах ставали страйки проти підвищення тарифів на воду або невиплати зарплати. Однак, як і в попередніх випадках, за кілька годин до людей підходили чиновники і питання, хоч і не повністю, проте вирішували.

Чого досягли?

Ну, трохи є. Адже ті умови, які виставляли мешканці, в більшості починали виконувати: дороги ремонтувати, зарплату частково виплачувати, шукали рішення земельних проблем…

Однак усе це тільки частково. Фінансування на повноцінне виконання вимог прикарпатців наразі немає. І, як сказав Олег Гончарук, маємо враховувати наші реалії та фінансові можливості держави та краю.

Про вибори чули, про політичні замовлення також, щодо відсутності грошей – годі й казати. Бажано, щоб «наші реалії» враховували всі – і знизу, і зверху. Тоді й легше буде всім.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.