Війна

Десять мільйонів на чотири роки. Куди «Просвіта» діває бюджетні гроші?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наприкінці минулого року Івано-Франківська обласна рада затвердила бюджет регіональної цільової програми «Просвіта: ХХІ століття» на 2017-2021 роки. Сума на чотири роки — 9 млн 795 тис грн. Цими грошима буде розпоряджатися Івано-Франківське обласне об’єднання всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Шевченка. Тож куди їх витратять і що робили до того?

Позитив нікого не цікавить

У звіті про діяльність обласної «Просвіти» за минулий рік написано, що у 2016-му працівники організації провели більше 100 різноманітних заходів. Є там і тематичні вечори, і круглі столи, концерти, майстер-класи, лекції, фестивалі тощо. Але чомусь про ці заходи особливо ніхто й не чув, хіба самі просвітяни.

За словами заступника голови обласної «Просвіти» Михайла Січки, біля Народного дому (Грушевського, 18) завжди висять афіші з анонсами майбутніх подій.

«Заходи проводяться постійно, але більшість нашої аудиторії не дуже слідкує за публікаціями у ЗМІ, — каже Січка. — Раніше ми виставляли анонси на нашому сайті, але це не ефективно. Як правило, якщо запрошувати людей через такі анонси, то ніхто не приходить».

Натомість, на переконання голови обласної організації Степана Волковецького, місцеві медійники не хочуть висвітлювати роботу «Просвіти», бо їм потрібні лише «гострі» теми.

«Позитиви, як правило, нікого не цікавлять, тому про них ніхто не пише, — говорить Волковецький. — Наші заходи ми висвітлюємо у газеті «Галицька Просвіта», але вона йде малим тиражом».

В управлінні культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА вважають, що «Просвіта» мусить іти в ногу з часом та якомога більше залучати до роботи молодь.

«Це одна з тих організацій, які завжди відстоювали позиції українства, виступали за збереження української мови, традицій та культурної спадщини, — каже начальник управління Володимир Федорак. — Але, звісно, хочеться бачити якусь живинку. Добрим моментом є те, що зараз працює «Молода Просвіта», яка має нові ідеї. Вони вже організовували фестиваль документального кіно та фестиваль українських проектів. Звичайно, хочеться бачити більше потужних молодіжних акції та нові форми роботи».

За словами керівника обласної організації «Молода Просвіта» Євгенії Бардяк, вони — окрема організація.

«Нещодавно виповнилося 20 років з часу нашої офіційної реєстрації як самостійної юридичної структури, — каже Бардяк. — Правда, кілька місяців тому ми отримали приміщення для офісу в народному домі «Просвіта». І дуже радіємо, бо без цього важко будувати функціональну організацію. Оскільки наше фінансування залежить від того, чи маємо ми підтримку проектів від донорів, то вдячні «Просвіті» за допомогу апаратурою під час проведення заходів».

Та якщо вірити звіту самої «Просвіти» за минулий рік, у них і так не бракує молодіжних заходів. Наприклад, там щодня молодь займається східними єдиноборствами, є танцювальні заняття для неповносправних і навіть працює студія звукозапису.

Натомість, наразі студія працює на добровільних засадах, тож відкривається за потреби. Танців теж нема, бо в залі холодно і там ремонт. Але це не заважає провізорам одної з фармацевтичних фірм продавати там же медикаменти.

На зарплату і ремонт

Якщо всі аматорські колективи, які діють при «Просвіті», гуртки (їх є не менше восьми) й та сама студія звукозапису працюють на громадських засадах, то куди ж ідуть бюджетні гроші? А відповідь доволі проста і навіть очевидна, принаймні так вважає Степан Волковецький.

«Понад 90% бюджетних коштів іде на фінансування Народного дому, бо його треба опалювати та прибирати. Крім того, треба платити зарплату працівникам», — каже він.

Так у 2016 році на бюджетний рахунок організації перерахували 745 тис 400 грн. Ще 106 тис 551 грн надійшло на благодійний рахунок. Більше половини загальної суми — 460 тис 777 грн — пішло на зарплату самих «просвітян». Згідно зі штатним розписом, їх є 17 людей. Але Степан Волковецький наголошує — зайвих нема — а сам він уже сім років працює без зарплати, виключно на громадських засадах.

«Сьогодні не так багато людей, які хочуть щось робити на безоплатній основі. Я собі можу це дозволити, бо вже на пенсії. І я вважаю своїм обов’язком вести просвітянську роботу», — каже він.

Окрім зарплати, потрібно ще сплачувати комунальні послуги — майже 100 тис грн. Ще 42 659 пішло на поточний ремонт.

Окремо з обласного бюджету на УКБ ОДА виділено 170 тис грн для ремонту актової зали. 78 800 — надійшло з міського бюджету Івано-Франківська на розпис стелі й декор стін.

«Що стосується модернізації залу, то зараз ми дійсно бачимо покращення, бо в свій час він був просто в жахливому стані. Останні два роки обласна рада виділяла гроші на ремонтні роботи і зараз усе це видно», — каже начальник управління культури ОДА Володимир Федорак.

Бюджети скинуться

Отже, депутати облради вирішили дати 9 млн 795 тис грн на реалізацію цільової програми «Просвіта: ХХІ століття» на 2017-2021 роки.

Як йдеться у пояснювальній записці, ці кошти виділятимуть поступово, щороку по кілька мільйонів. Наприклад на цей рік з обласного бюджету «Просвіта» отримає 1 млн 745 тис грн, ще 510 тис на розвиток «Просвіти» виділили міські та районні бюджети, ще 137 тис мають надійти з інших джерел — з оренди приміщень у Народному домі та благодійних внесків. Таким чином річний бюджет організації становить 2 млн 392 тис грн. Знову ж таки більшість цих грошей піде на зарплату «просвітян», а решта — на утримання Народного дому та проведення заходів, які не дуже видно.

«Насправді, те що обласна рада планує профінансувати програму, не означає, що ці гроші дійсно будуть виділені, — каже Володимир Федорак. — Адже дуже часто подібні програми фінансуються лише на 50%. Тож думаю, гроші виділятимуться відповідно до можливостей обласного бюджету. Однак на сесії облради, коли приймалося рішення про фінансування «Просвіти», абсолютна більшість депутатів проголосувала за підтримку цієї програми».

А от звідки візьмуться благодійні внески, ще не відомо. Та й не завжди благодійна допомога позитивно впливає на репутацію організації. Наприклад, у 2014 році, під час Революції гідності, місцеві «регіонали» пожертвували 14 860 грн на музей народної шани Тараса Шевченка, облаштований у «Просвіті». Тоді майданівці домоглися від Степана Волковецького повернути ці гроші…

Отже, основним досягненням обласної «Просвіти» можна назвати те, що вона за гроші обласного бюджету утримує пам’ятку архітектури — Народний дім. Крім того, у 16 людей є робота з невеликою зарплатою, а в кількох організацій — приміщення, які вони можуть орендувати. Але від того назва регіональної цільової програми звучить трохи знущально. Бо хочеться спитати, коли ж настане ХХІ століття.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.