Війна

Бойова Красна. Нині на Донбасі воюють майже 30 хлопців з села Красна Надвірнянського району

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Увага НКВС завжди була прикута до невеликого села Красна у Надвірнянському районі. Адже красняни воювали за Україну — в УГА, ОУН, УПА. У радянські часи тутешнім було важко влаштуватися на роботу чи вступити до вишу — через тавро бандерівського села. Звісно, на Прикарпатті воно не одне таке, але це особливе. Наприклад, нині на Донбасі воюють майже 30 місцевих!

Дмитро Данилюк вчить школярів правильної військової справи. Каже, дай Боже, аби не пригодилось.
Дмитро Данилюк вчить школярів правильної військової справи. Каже, дай Боже, аби не пригодилось.

Довгою латаною дорогою, між поля й ліси потрапляємо у Красну, 12 км від Надвірної. При в’їзді стоїть криниця, поруч скульптура Ісуса Христа. Він цього джерельця ніби й пішла назва села. Якийсь старець напився тої води і сказав: «Ой, яка красна»… А на річку, що поруч, місцеві кажуть — Красне. І добра тут не лише вода, а й люди.

 Патріотизм у генах

Чоловікам у військовому на подвір’ї сільської школи учні вже давно не дивуються. Нині школа слугує волонтерським штабом, бо тут збирають допомогу в АТО, а ще вона є місцем, де збираються військові — демобілізовані чи у відпустці. Заходять до побратима — Дмитра Данилюка. Він один із перших добровольців, воював у 5 батальйоні, а потім у 128 бригаді. Зараз волонтерить і вчителює — викладає фізкультуру та військову справу. Зараз саме урок. Діти на швидкість збирають та розбирають автомат, готуються до військово-патріотичної гри «Джура», яка має пройти в районі 21 квітня. Не заважаємо.

Директор школи та вчитель історії Федір Кухарчук показує альбом, який зібрали про всіх бійців АТО з села. Тут фото з короткими біографіями. Може, згодом і книжку видадуть, бо варто. Найстарший боєць — з 1961 року, а наймолодший з 1996 року. З них семеро вже демобілізовані, а 20 ще служать. Є добровольці, мобілізовані, контрактники з 30, 24, 128, 53, 93, 28 бригад. Місця дислокації: Зайцево, Кримське, Луганськ, Щастя, шахта Бутовка, Піски. Усі на передовій.

«Патріотизм завжди був властивим для краснян, — говорить Федір Кухарчук. — От, 1 листопада 1918 року, коли у Львові був Листопадовий зрив, проголошення ЗУНР – семеро краснян були в перших рядах. Багато воювало у рядах УГА, УПА, ОУН».

Директор розповідає, що в селі та навколо в лісах було чимало боїв повстанців з енкаведистами. Нині там пам’ятні хрести, могили. Люди не забувають. Організовують факельну ходи від гори Клива, що на початку села, де був великий бій, до околиці — у присілок Лаз. Там була облава, живцем спалили багато партизан.

У роки національно-визвольних змагань загинули 110 краснян, 57 родин вивезли до Сибіру. Майже ніхто не повернувся.

2
Серед Січових Стрільців семеро краснян, які брали участь у Листопадовому зриві. 1918 рік.

 До хлопців, до служби

20-річний Іван Тимків — високий, кремезний хлопака — наймолодший атошник села. Контрактник та один із перших в АТО. У нього батько в Югославії воював і сам Іван змалку мріяв про армію. 21 березня 2014 року підписав контракт, а назавтра оголосили мобілізацію. За два роки пройшов чимало. Розмовляє суворо й лаконічно, як справжній вояка. Зараз він у відпустці, прийшов на 12 днів. Скоро вже на передову — у Кримське, де стоїть його 24 бригада.

«У відпустку вже вп’яте приходжу, — говорить Іван. — Кілька днів побуду, ніби нічого, а потім така нудьга находить… Тут усе інше й не те. Дуже звик до того життя, до хлопців, до служби».

Він уже збирає торби з гостинцями, каже, має замовлення від побратимів — багато сала й цигарок. Сам не курить.

Пригадує, вперше з полігону виїхали в АТО — під Солнцево. І в перший же день накрило «градом». Тоді поранили товариша, до речі, односельця — осколки посікли ноги. Перед тим обстрілом Іван дав йому бронежилет, який передали з дому. Каже, якби не той бронежилет…

«Накривало «градами» й під Трьохізбенкою, — пригадує боєць. — Лазили різні диверсійні групи. «Найвеселіше» було на 29 блокпості — щодня мінометні обстріли. Там я був старшим позиції, треба було позивний, то згадав про піщану гадюку — гюрзу. Тепер маю таке псевдо».

 Рік після війни

Для Юрія Марчинського 16 травня буде рівно рік, як він зняв військову форму. Також один із перших добровольців. Як і Данилюк, спершу був у 5 батальйоні, потім у 128 бригаді. Героєм себе не вважає, каже, інші герої, бо якби не було того загального запалу — ніхто б не пішов.

Юрій — столяр, фах дуже згодився під час служби в інженерно-будівельному батальйоні — будували фортифікаційні споруди. До мирного життя, каже, адаптувався легко через свою спокійну натуру, просто не брав близько до серця, хоч було багато: Амвросіївка, Кумачове, Артемівськ, Дебальцеве.

«Діти, дружина, ліс навколо, то мені й на реабілітацію не треба — все тут, — сміється боєць. — Городи так захопили, що зайві думки відпадають. З хлопцями зустрічаюся часто. От, у Надвірній водійські курси для атошників з підвищення категорії закінчив».

На червоній машині під школу під’їздить Василь Бойко. Демобілізований у вересні минулого року. Служив у 72 бригаді. Страшенно говіркий, багато жартує. Каже, не шкодує, що пішов служити. Сміється, мовляв, якби там інакше ставились, можна було б лишатись.

Але посерйознішав, коли ми відійшли. Між своїми хлопцями щось говорив про проблеми на біржі праці. Не може знайти роботи.

 Діти не винні

«Неправильно забивати дітям голови своїми спогадами і болями, — каже вчитель Дмитро Данилюк. — Я вчу їх правильної військової справи. Ту програму, яка є зараз, треба міняти, бо радянська, неефективна. Маємо переходити на натівські стандарти. З учнями працюю на живих прикладах. Вчу, як однією рукою зібрати й розібрати автомат, якщо поранений, як витягти з поля бою побратима. Діти мають велике бажання вчитися, але дай Боже, аби їм то не пригодилося».

До речі, Дмитро Данилюк — кандидат у майстри спорту з пішохідного туризму. Обійшов усі Карпати, Кавказ. Дружба з картою дуже помагала на війні. Про те він не дуже хоче говорити, особливо важко згадувати вихід з Дебальцевого.

Вчитель більше розказує про Чорнухинську середню школу. Його підрозділ базувався саме там. Як освітянину цікаво було дізнатися, як то у школах сходу України, багато спілкувався з дітьми, їздив по селу, роздавав малим солодощі, які привозили волонтери.

«Наші діти мають усе, — каже Дмитро. — Вони живуть іншим життям, ніж ті, що там. До речі, багато тамтешніх дітей розмовляють українською, хоч це й найвіддаленіша частина Луганщини. Вони тижнями не бачать денного світла. Проїжджаєш і бачиш, як дитина ледь витягає голову з підвалу, аби хоч трошки вдихнути свіжого повітря. Їдеш і думаєш собі: «Не дай Боже, аби воно пішло до нас». Там також наша територія і я вірю, що ми її повернемо. Але ті діти… Це боляче… Вони не винні».

Розповідає, як одного разу сидів на позиції — на териконі (штучний насип з відходів виробництва) — і бачив, як по дорозі в їхньому напрямку йшли два хлопчики, років з 8-10. А за дітьми з лісосмуги підкрадалися сепаратисти.

«Вони тими дітьми прикривались! — підвищує голос Данилюк. — Зразу по рації хлопцям повідомив: «Там діти — не стріляти». У тих терористів — нічого святого».

Три тижні тому Дмитро повернувся зі Сходу. Вже вдруге їздив на передову, в кожен підрозділ, де служать односельці, возив їм допомогу.

«Хто побував там, знає, що помагати треба багато, — каже Дмитро Данилюк. — Приємно було побачити моїх хлопців, до речі, моїх учнів. Із 27-ми я у 12-ти викладав «Захист вітчизни».

 Усі дочекаються

З дня на день свого героя виглядає Марія Микитин. Її син Василь уже рік і місяць служить у 53 бригаді.

1

Жінка мешкає через дорогу від школи. Сидить під хатою, на лавці, у тіні. Показує через город на хату, оббиту пластиком, — там сина вже діждались. А він пішов в один день з її Василем. Показує на наступну хату, що й там сина дочекались, правда, був поранений.

«Як сину прийшла повістка, то одразу пішов. Сказав: «Мамо, я не можу не піти. Якби якась біда, якби не дай Боже, когось із хлопців привезли, як я буду людям в очі дивитись?» — переповідає мати слова сина. — Щодня мені дзвонить. Ще такого не було, аби не віддзвонив і не сказав, що все добре, аби не переживала. З нашого села найбільше хлопців у районі служить. Всі були в армії і повинні були йти, я так думаю. Ті, що ховаються, – то не мужське».

З церкви, бо Благовіщення, йде невисокий чоловік у вишиванці — Орест Козар. Не стримує радості, бо син повернувся.

«Якраз мамі на день народження подарок зробив, — посміхається пан Орест. — Щасливі, що дочекались єдиного сина. Рік і два місяці відслужив. Зараз до дружини поїхав — до Львова. Ми запросто могли його відкупити, але сказав: «Навіть не пробуйте!». Андрій служив у 30 бригаді. Нам з дружиною було дуже тяжко, але Бог добрий. Всі дочекаються. З нашого села майже цілий взвод служить. Пишаюся, що син теж».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.