Війна

Злодії живуть поруч

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Дощові решітки, каналізаційні люки, крани, електролічильники, ліфтові котушки, бордюри та колеса зі сміттєвих контейнерів – усе це іванофранківці крадуть у комунальників та навіть у себе самих. Уже доходить до абсурду: крадуть труби у власному підвалі, а потім жаліються, що немає тепла. А от розкриття таких злочинів, м’яко кажучи, бажає бути кращим.

Замок – не перешкода

Як каже начальник відділу експлуатації ЄРЦ Іван Коман, крадуть у них дуже часто, натомість знаходять злочинців значно рідше. На його пам’яті за останні два роки таке було двічі: один крав елект­ролічильники, інший – ліфтові котушки.

Нагадаємо, що затримання «лічильникового злодія» з будинку на Бандери, 10Б тоді взагалі перетворили чи то на спецоперацію, чи то на шоу. Їх там крали кілька разів поспіль. Тож минулої зими міський голова Віктор Анушкевичус попросив міліцію зайнятися цим питанням конкретніше. Навіть пообіцяв нагороду.

ЄРЦ також не залишився осторонь – наклеїв у будинку оголошення про те, що вартість наступного вкраденого лічильника мешканці відшкодовуватимуть самі. Звісно, пильність людей підвищилась, і вже на початку березня вони таки допомогли зловити злодія. Міліціонерів, які його затримали, нагородили на оперативній нараді – оплески, подяки, мер дав премії.

За словами Івана Комана, ЄРЦ слідкує за цією історією і надалі. Зараз справа у суді, зловмиснику «світить» 5-7 років.

Крадія ліфтових котушок спіймали без зайвої помпи.

Також у будинках крадуть каналізаційні труби. На вулиці Хоткевича цього року було три таких випадки, каже Коман. На Довгій вкрали кілька енергозберігаючих світильників. А недавно, під час благоустрою на Молодіжній, 40 та Івана Павла ІІ, 4 працівники мали необережність залишити без нагляду на ніч поребрики, бордюри та бруківку. Вкрали і їх.

Проте наймасовішою є крадіжка шарових кранів від центрального опалення. У мікрорайоні Хоткевича-Молодіжна їх цього року недорахувалися з півсотні. Це ускладнило увімкнення опалення для багатьох мешканців. Аби відновити роботу, треба було добре переплатити. Бо вартість кранів, зазначає Іван Комин, може бути від 300 до 1000 грн. «Старі крани, 20-30 років тому, виготовляли з бронзи або латуні, – говорить Коман, а це кольоровий метал, він дорожчий. А от удома їх не дуже застосуєш, тому крадуть скоріше, щоб перепродати».

Замки на горищі чи в підвалі не рятують, стверджує начальник відділу експлуатації ЄРЦ, вони є, але замок для злодія – не перешкода.

Куди «їдуть» колеса?

КП «Водоекотехпром» потерпає від крадіжок люків і дощоприймальних решіток. Як каже заступник керівника підприємства Михайло Ткачук, цьогоріч вони вже встановили 103 дерев’яні решітки, 109 залізобетонних і 78 чавунних люків. Із них лише 30 люків поставили через капремонт…

«Найбільше важать решітки,
– говорить Михайло Ткачук. – Бо вони чавунні, буває, зникають на одних і тих самих вулицях по другому разу. Тому ми ставимо дерев’яні, щоб не крали».

Загалом цього року водоканал уже витратив на відновлення решіток і люків 200 тис. грн. І навряд чи цим обійдеться, каже Ткачук.

А за словами заступника директора АТП-0928 Михайла Яцківа, у них крадуть металеві конструкції, якими вони загороджують контейнерні майданчики, та колеса від контейнерів. Колеса – масово. «Ми зверталися в міліцію, але ті розводять руками, – скаржиться Яцків. – Мало бути кілька рейдів, але міліція їх проігнорувала. Жодного колеса ще не знайшли».

За останні два роки – майже 800 коліс. При чому цього року крадуть більше. Нове колесо коштує від 100 грн. Але проблема не тільки в грошах, а й у тому, що їх не завжди знайдеш. Доводиться замовляти, втрачається час, а без коліс забирати сміття із контейнерів – складно.

АТП-0928 уже й фарбує кожне колесо та наварює «крапельки» – аби воно втратило товарний вигляд, і його неможливо було продати. Але злодії не гребують і такими. «Ми навіть ходили по «гуманітарці», шукали ті колеса, не знайшли, – каже Михайло Яцків. – Правда, продавці зізналися, що інколи їх приносять, але рідко».

А от директор КП «Івано-Франківськліфт» Ярослав Квас фіксує не так крадіжки, як вандалізм. Наприклад, на Симоненка,34 роками ламають ліфт у третьому під’їзді. «Нічого не крадуть, – зазначає Квас, – але коротять, ріжуть. У кабіні виривають контакти, ріжуть дроти, в шахті розрізають кабелі, а у машинному приміщенні виводять з ладу двигун. Таке трапляється десь тричі на рік».

Останній такий випадок, говорить він, був місяць тому. Щоразу після цього Квас пише заяву до міліції, доповідає міському голові. Міліція відписує, що працює, але безрезультатно. Відтак Квас навіть думає оснастити ліфти відеоспостереженням.

Одне одного варті

А от у малосімейці на Петлюри, 7А ситуація ще цікавіша. 12 вересня, під час випробування мережі опалення, мешканці довідалися про те, що в них зникли шарові крани, елеватор, теплообмінник і т. д. В результаті в них досі нема опалення. Аби його відновити, треба заплатити 14 800 грн. Але проблема, каже один із мешканців Микола Затварницький, навіть не в цьому.

Кілька років тому три малосімейки (Петлюри, 7А – один із цих будинків) були на балансі облспоживспілки, а потім об’єдналися в ОСББ «Коопжитло-3».

«Облспоживспілка не мала коштів нас утримувати, тому зробили ОСББ, нав’язали нам голову ОСББ, – розповідає Затварницький. – Кілька місяців тому, коли вдома були тільки жінки-пенсіонерки, цей голова вивіз із підвалу все те обладнання. А коли було випробовування мережі, люди почули шум у підвалі, відкрили його та побачили, що з труби б’є вода».

Теплопостачальна компанія СТЕК від’єднала будинок від опалення та гарячої води.

«Ми 23 вересня написали звернення в міліцію, навіть підписи зібрали, але реакції – жодної, – говорить Микола Затварницький. – Прийшов дільничний, щось записав і пішов».

Як кажуть люди, голова ОСББ повідомив їм, що усе то було несправне, потребувало заміни. «Минулого року все гріло, а тепер він усе зрізав, хоча ніхто ніякого висновку про те, що там були несправності, не давав, – обурюється Затварницький. – Деякі труби ми взагалі купували у 2011 році, вони ще не могли вийти з ладу».

На жаль, із головою того ОСББ Миколою Яворським нам поспілкуватися так і не вдалося. Але ситуацію прояснив начальник відповідного відділу департаменту комунального господарства Костянтин Пономаренко. Він спілкувався з обома сторонами конфлікту й каже: люди варті такого голову ОСББ.

За його словами, Микола Яворський усно домовився з мешканцями про те, що він ремонтуватиме несправне опалення, а люди зберуть на те гроші. Натомість тепер вони не хочуть давати йому кошти, бо не порозумілися між собою.

«Але це його не виправдовує, – говорить Пономаренко. – Адже старі труби зазвичай зрізають тільки перед вставленням нових. Куди він подів старі – теж невідомо. Каже, що вже навіть дещо з нових купив, і десь зберігає… Проте якщо вони кілька років його терпіли, то гідні такого».

Так чи інакше, підсумовує Пономаренко, зима на носі, й людей у таких умовах залишати не можна. А отже зараз опрацьовують питання відновлення мереж. Ймовірно зроблять реструктуризацію, люди платитимуть частково. А коли з мережами все буде гаразд, то мешканці планують замінити голову ОСББ. «Головне, – каже Костянтин Пономаренко, – щоб вони не перегоріли».

Не було би попиту…

Як бачимо, крадіжок дуже багато. Невже міліція нічого не робить? За їхньою статистикою – все навпаки. Як кажуть у прес-службі міського відділку міліції, цього року до них надійшло тільки три повідомлення про крадіжки каналізаційних люків, з них одне розкрили по гарячих слідах. Крадіжок дощоприймальних решіток зафіксували теж три, одну теж розкрили швидко.

Крім того, міліція розкрила дві крадіжки каналізаційних труб – із чотирьох зареєстрованих. Щодо крадіжок коліс і кришок контейнерів, то в міліції зареєстровано лише три повідомлення, правда, нічого й не знайшли. Ще є повідомлення про крадіжку однієї лавки. А щодо бордюрів – жодних заяв…

Як бачимо, замість витрачали кошти на реальне покращення міста, мешканці та комунальники змушені відновлювати вкрадене. При цьому міліція дивним чином навіть не має повідомлень про злочини. Або комунальники таки не сподіваються на допомогу звідти, або їхні заяви зникають не гірше за міське майно.

До речі, на останній оперативній нараді міський голова Віктор Анушкевичус попросив міліцію ретельніше слідкувати за пунктами прийому металобрухту. Каже, не було б попиту на крадене, не було б і пропозиції.

Мер не вперше дає доручення міліції. Міліція ніби працює. Комунальники скаржаться. Злодії (мешканці) крадуть. Інші мешканці мерзнуть, з острахом оминають відкриті люки, миються в холодній воді. Так і живемо…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.