Війна

Жек всемогутній

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Реформа комуналки дасть можливість ЖЕО заробляти «на стороні» та не дозволить їм халявити на основній роботі. Напевно.

Червень у Івано-Франківську обіцяє бути гарячим. І не тільки з точки зору погоди. Насувається комунальна реформа. По-перше, ще в березні депутати доручили міському голові Віктору Анушкевичусу до 30 червня переоформити контракти з керівниками комунальних підприємств. Кадри, розумієте, так? Усе серйозно. Мер має ще місяць. А по-друге, вже на наступну сесію міської ради, 2 червня, виноситься питання нових статутів для усіх дев’яти жеків міста. Невже, в їхній роботі стануться позитивні зрушення?

Жеки матимуть право

Задоволених напіврозваленими ЖЕО із мільйонними боргами нині практично немає. Якщо на вулиці чи в автобусі хтось захищає ЖЕО, то, як правило, це означає, що він сам або хтось із його родичів працює у цій галузі. Бо тільки їм відомі усі складнощі. Інші не пхаються у фінансово-гос­подарську проблематику. Адже вони бачать роботу свого жеку щодня. І саме за цим роблять свої, зазвичай негативні, висновки. Наші жеки, як старі валізи без ручки: і нести неможливо, і кинути шкода. З одного боку – борги, дуже складно й нікому не потрібно. З іншого – приміщення, майно, люди…

Реформування почалося з паперів, програм і доручень. На найближчій сесії депутати мають затвердити нову редакцію жеківських статутів. Як каже начальник міського УЖКГ Василь Білик, це треба було зробити вже давно. «Донині кожен жек мав свій статут: один – 1993 року, інший – 1995-го і т. д., – каже Білик. – А прийнявши програму з реформування ЖКГ, ми вирішили, що функції ЖЕО трохи мінятимуться. Тому ми й опрацювали нові статути».

То що ж нового? Багато. Дотепер в обов’язки жеків входили тільки обслуговування та утримання будинків і прибудинкової території. А новий універсальний для всіх статут передбачає розширення повноважень і послуг. Тепер ЖЕО зможуть виконувати поточні чи капітальні ремонти не тільки в комунальній сфері, а й по місту загалом. Наприклад, захоче якесь приватне підприємство, щоб ремонт його приміщення робили саме працівники жеку – без проблем. Правда, для цього ЖЕО ще доведеться виробити ліцензію. Але тепер жеки уже стануть «повноцінними» підприємствами, які не тільки надаватимуть послуги мешканцям, а і зможуть самотужки заробляти «на стороні».

Нині кожне ЖЕО надає 10 послуг для будинків без ліфтів і 12 – з ліфтами, усі вони входять у квартирну плату. Жек і надалі це робитиме. Правда, крім того, має право ще на «десяток» інших: утилізацію твердих побутових відходів, технічне обслуговування ліфтів, поливання клумб і газонів, повірку та ремонт лічильників, будівельно-монтажні роботи тощо.


Центр за все спитає

За словами Василя Білика, розширення повноважень у статуті говорить тільки про те, що усе це жек зможе робити теоретично. Тобто, наприклад, матиме право возити лічильники на повірку. Але чи він це робитиме – питання. Бо зараз мова йде про інше – про передачу житлового фонду Єдиному розрахунковому центру (ЄРЦ).

«Частину повноважень від жеків ми забираємо та передаємо ЄРЦу, – пояснює Білик. – Маю на увазі весь міський житловий фонд – 2,7 млн. м2. А вже центр укладає угоди з мешканцями та збирає квартплату. І саме ЄРЦ на конкурсній основі буде вибирати, хто саме надаватиме житлово-комунальні послуги та які саме. Хтозна, може станеться так, що десь ці функції буде виконувати ЖЕО, а десь – інші структури. Усе вирішить конкурс».

Отже, якщо жекам вдасться виграти конкурс, то вони й надалі будуть займатися обслуговуванням будинків. Тільки за якість комунальники вже не питатимуть самі в себе – їх спитає ЄРЦ. Натомість, якщо жек той конкурс програє, то він зможе виконувати іншу роботу. Про яку і йдеться у статуті. Правда, каже Білик, за бажанням мешканців усі ці послуги жеки їм надаватимуть.

От наприклад, треба людям раз на два роки носити лічильники на повірку до «Водоекотехпрому». А зробити це самотужки хтось не може, не вміє чи не хоче. Тепер він зможе замовити цю послугу в ЖЕО, укладе угоду, заплатить кошти і за нього все зроблять жеківські сантехніки. На таких самих умовах ці послуги зможуть отримувати і об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

До речі, передача житлового фонду в ЄРЦ – питання дуже дискусійне. Погоджуються далеко не всі. Наприклад, член міськвиконкому Василь Мельничук каже, що надання таких широких повноважень Єдиному розрахунковому центру він сприймає негативно. «Це підприємство повинно займатися зовсім іншою справою, – говорить Мельничук, – створенням єдиної бази в ЖКГ. Тут мова йде і про єдину базу платежів, і про автоматизовану систему нарахування. І я категорично проти цього рішення».

Крім того, Василь Мельничук вважає, що більше ніж 12 послуг жекові виконувати навряд чи доведеться. Мовляв, зараз питання не в розширенні кількість послуг, а в тому, щоб хоч тих десять виконувалися, але вчасно та якісно.

«Мешканцю та споживачу байдуже, чи жек прибутковий, – каже Мельничук. – Йому важливо, щоб були якісні житлово-комунальні послуги. І щоб при цьому тариф був економічно обґрунтований. А якби зараз підняли питання про те, щоб надавати всі 25 послуг, то треба під них розробляти новий тариф. І він був би дуже високим».

А заступник мера Микола Саєвич каже, що нові статути тільки дадуть можливість додатково заробити. Проте, по-перше, вони 100% не забезпечать покращення фінансового стану, а по-друге, жодним чином не виведуть жеки із боргової ями.

«Як на мене, ЖЕО вийдуть на нулі, тільки коли пройдуть віднов­лення платоспроможності, тобто процедуру банкрутства, – говорить віце-мер. – Іншого виходу я не бачу. Адже борги дуже великі і з кожним разом вони все зростають. Звісно, якби жекам дали можливість заробляти «з нуля», то при ефективному керівництві вони були б не збитковими, а навіть прибутковими».

Нових і достойних

Саме в ефективному керівництві нині і є основне питання. До 30 червня має відбутися переукладання угод з керівниками комунальних підприємств. І з положення про контракти видно, що мерові буде не так просто обрати нових і достойних.

Так, у поданні на призначення нового керівника слід представити інформацію про рівень його фахової підготовки, відомості про перебування його в кадровому резерві, ділові якості тощо. Також треба пройти погодження кандидатури з фінансовим управлінням, юридичним відділом, бюджетною комісією та комісією з питань ЖКГ. Відмова когось із них унеможливлює укладання контракту. Правда, і своє негативне рішення в такому разі будь-яка із цих установ має обґрунтувати письмово.

Микола Саєвич вважає, що керівників комунальних підприємств слід конче міняти. «Треба шукати ефективних начальників, і ми будемо це робити, – каже Саєвич, – Хтозна, може навіть конкурс оголосимо. Закон цього не забороняє. До нас у виконком зараз приходить багато нових людей. Я думаю, що хтось із них хотів би очолити, працювати та показати, на що він здатен».

Наразі найбільш ймовірно, що на своїх посадах залишаться начальники ЖЕО №1 і №2 – Мирослав Курчій та Олександра Петрик. Решта – під питанням.

«Будемо дивитися, – каже Саєвич. – Як на мене, то ще керівники ЖЕО №4 та 5 могли б залишитися. А решту, скоріш за все, будуть міняти. Бо не можна збирати 100% коштів квартплати, ні з ким не розраховуватися і продовжувати працювати на своїй посаді. Треба щось міняти».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.