Війна

Ярослава Палійчук: «Тепер роботодавець порахує, чи вигідна йому зарплата у конвертах»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наразі готуються зміни до законів України, що регулюють трудові відносини. Роботодавцям грозять збільшенням штрафів за неоформлених працівників, а працівникам – штрафом за відмову казати правду про свою зарплату. Деталі – у розмові з начальником територіальної державної інспекції праці (ТДІП) в області Ярославою Палійчук.


— Пані Ярославо, які саме зміни готуються?

— Мінсоцполітики розробило три законопроекти, спрямовані на підвищення відповідальності підприємств і посадових осіб за порушення законодавства про працю. Практика показує, що сьогодні такі порушення є чи не всюди. Так, у першому кварталі цього року наша інспекція зробила 303 перевірки, і 98% випадків виявили порушення. Найчастіше – затримка зарплати. Багато роботодавців допускають заборгованість – на 1 квітня в області вона становить 5 млн. 197 тис. грн. Чимало підприємств не оформляють працівників, тобто є нелегальна зайнятість і зарплати в конвертах.

— То що пропонується?

— Є два напрямки. Перший – вводиться поняття гарантованої зарплати. Її пропонують встановлювати залежно від посад. Тобто начальник вже не зможе поставити собі зарплату на рівні прибиральниці.

— Якими будуть ці категорії?

— Схем ще не має. Визначено, що поділ має бути на вісім категорій. Коефіцієнт встановлюватиме Кабмін. Зараз це все опрацьовується. Зі свого боку вважаю, що це суттєво підвищить рівень зарплати, бо недотримання співвідношення в оплаті є дуже актуальним. От приходимо – покажіть штатний розпис, а там мінімальна зарплата у всіх працівників…

— Який другий напрямок?

— Посилення відповідальності – збільшення штрафів. Планується, що штраф для підприємства буде у розмірі 2 тис. неоподатковуваних мінімумів за кожну неоформлену людину. На сьогодні це – 34 тис. грн. Крім того, передбачаються штрафи за порушення термінів виплати зарплати або нарахування її не в повному обсязі – 150 неоподатковуваних мінімумів, 2550 грн. Також за встановлення зарплати, меншої, ніж мінімальна, – 700 мінімумів, 11 900 грн.

— А сьогодні які штрафи?

— Зараз за порушення штрафують керівника – мінімум на 510 грн., максимум 1700. Розподіл штрафів – це нововведення. Так само нововведенням є те, що відповідальність несе саме підприємство.

— Тобто зі змінами керівника вже не штрафуватимуть?

— Ні, відповідальність керівників теж посилюється. Проектом для них передбачено штраф – від 850 до 4250 грн. Тобто штраф накладатиметься і на підприємство, і на керівника.

— На якій стадії зараз ці законопроекти?

— Відбувається обговорення по областях. Нас зобов’язали проводити круглі столи, збирати пропозиції від роботодавців, профспілок, органів влади. Ми ці пропозиції направляємо в нашу територіальну інспекцію, а вони вже передають в міністерство соціальної політики.

— У нас був уже такий круг­лий стіл?

— Так, 19 квітня.

— Скільки ще триватиме обговорення?

— Ще десь з місяць.

— А чи можуть сьогодні просто до вас у кабінет прийти підприємці і сказати все, що вони про це думають?

— Була б дуже рада. Всі підприємці можуть висловити свої пропозиції, навіть під час перевірок. Ми можемо всіх вислухати і всі пропозиції донести.

— Такі штрафи просто доб’ють наш малий і середній бізнес…

— Я думаю, що миритися з тим станом справ, який є сьогодні, теж не можна. Треба щось робити. Але треба шукати компроміс. Можливо, зробити штрафи не такими аж великими. Треба працювати у напрямку стимулу роботодавців. Може, це якісь пільгові кредити. Але хочу вам сказати, що штрафи, які пропонуються, найнижчі серед країн Європи. І ситуація там краща. У нас, наприклад, 50% зарплати у тіні…

— Бо ж наші просто не можуть платити податки…

— Я б не погодилась. Не всі не можуть. Тому під час круглого столу навіть було питання, щоб ці штрафи зробити не однаковими до всіх. Ми знаємо, що є дуже прибуткові види діяльності, де, отримуючи надприбутки, роботодавець все ж іде по аналогії з тими, хто не має можливості. У нас такий принцип – чого я маю оформляти людей, якщо хтось має неоформлених. Маю великі прибутки, а матиму ще більші.

— Ну, збільшать штрафи. А на практиці – вистачить у вас інспекторів, аби це справді дало результат?

— Зараз у нас 20 осіб на область. Але має бути розширення.

— На якому рівні?

— Є напрацювання і зараз чисельність погоджується у Кабміні. Планують збільшити штат щонайменше удвічі.

— Хіба це багато?

— Для нас багато.

— Як виявляєте порушення?

— Перевіряємо кадрові та бухгалтерські документи. Кадрові – щодо працевлаштування, бухгалтерські – стосовно виплати зарплат. Знаєте, стикаємося з тим, що роботодавці згідні платити штраф і далі порушувати. Якщо уряд збільшить штрафи, то роботодавець вже порахує, що йому вигідніше.

— Перевіряючи документи, можна побачити розподіл зарплати – мінімалка офіційно, а решта у конверті?

— Це можемо виявити тільки з пояснення працівника. На жаль, вони, вважаю, чинять неправильно, коли прикривають керівника. І зараз у новому законопроекті теж передбачена відповідальність працівника за те, що він не хоче дати пояснення. Але під час обговорення усі були проти того штрафу. Оскільки Конституція захищає працівника від дачі пояснень. Є пропозиція виключити цей пункт із законопроектів.

— Які пропозиції ви, як начальник ТДІП в області, надішлете до Києва?

— Поки що передаю тільки ті, які ми зібрали під час обговорення, – і про диференціацію штрафів, і про їх зменшення. Зараз відбувається обговорення і я, як представник інспекції, остаточних висновків ще не робила.

— А особисто ви за ті зміни?

— Так. Бо стільки років із тим боремося, а віз і нині там. Пройшла перевірка – той місяць роботодавець намагається не порушувати. А потім – кіт з хати, миші у танець.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.