Війна

Вам пишуть аферисти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Хто з нас не мріяв отримати багато-пребагато грошей? Аби вистачило на все життя. І дітям, і внукам… І раптом несподіване «щастя» – десь там далеко помирає зовсім незнайомий родич-багатій, а ви – один зі спадкоємців. Чи вірити у диво?

Долари для пенсіонерки

Пані Катерина вже 60 років живе в Івано-Франківську. Її чоловік помер 18 років тому, син – у Калуші, йому вже 70, онуки роз’їхалися по світах. Та й сама вона невдовзі святкуватиме 94-й день народження.

Та за своє некоротке життя жінка такого ще не зустрічала. Під самий Новий рік до неї прийшов лист. На конверті, у графі «Одержувач» – ім`я її покійного чоловіка. А всередині: «Поспішаємо повідомити Вас, що Ви – один зі спадкоємців нашого нині покійного клієнта. За умовами, вказаними в заповіті, Ви власник частини акцій Тульської енергетичної компанії та грошової суми у розмірі 258 тисяч американських доларів».

Разом з цим, та юридична компанія попереджала – ім`я покійного родича-багатія поки що назвати не має права. Та й про сам лист нікому говорити не слід – кілька разів наголошувалось у листі, «інформація конфіденційна».

Яке щастя, чи не так? Тільки от покійний клієнт, залишивши немалі гроші, чомусь забув оплатити послуги самої юридичної компанії. Тож, аби отримати спадок, заплатити фірмі мав сам клієнт – 130 євро або 1050 гривень. Просто відправити на платіжну картку. Але ж хіба це гроші у порівнянні з 258 тисячами доларів?!

Пані Катерину такий сюрприз не втішив, а обурив. «Як тільки прочитала того листа, то зразу зрозуміла, що то «туфта», – каже вона. – Нащо мені ті 250 тисяч, якщо я кожен день смерті жду. Як яку копійку зекономлю, то на смерть відкладаю. А хтось думав, що я їм 1000 гривень вишлю. І хто може подумати, що я віддам останню копійку, бо поженуся за тими тисячами? Вони мені не потрібні».

Той лист-щастя хіба попсував нерви старенькій жінці з і так підірваним здоров’ям. Але щоб упевнитися, що це афера, пані Катерина попросила журналістів розібратись.

Ні слова правди

Ідемо до юристів. Руслан Попадинець, головний партнер адвокатського об’єднання «Західноукраїнська правнича компанія» сказав просто – афера. Розглянувши листа більш детально, виявив дуже багато «але». Видно ті, хто його писав, таки не дуже досвідчені в юридичних тонкощах.

Помилка перша – жодних юридичних фірм. Згідно із Цивільним кодексом Російської Федерації (ЦК РФ) до нашого спадкоємця мав звернутися російський нотаріус. Оформлення вступу в спадщину юридичними компаніями закони РФ не передбачають.

Помилка друга – ніякої анонімності. Загальні правила спадкування відповідно до ЦК РФ говорять про внесення відомостей щодо відкриття спадщини в єдину інформаційну базу. Доступ до неї для отримання інформації на запити юридичних та фізичних осіб мають нотаріальні установи Росії. Тож ця інформація не може бути конфіденційною.

Помилка третя – гроші на карточку. Суб’єкти господарювання, у тому числі і в галузі надання юридичних послуг, надають їх (послуги) на підставі договору. В ньому має бути вказано – характер, об’єм робіт, строки, ціна. У листі ж пропонувалася оплата без належної правової підстави. Надані банківські реквізити не містили інформації про особу одержувача. А призначення платежу – поповнення карткового рахунку, а не надання послуг.

Помилки четверта і п’ята – контрольні. Що за юридична компанія? В єдиному державному реєстрі інформації про неї немає. А печатка на листі просто зроблена за допомогою копіювальної техніки.

Зауважує Руслан Попадинець і те, що у тексті листа немає згадки про ім’я та прізвище спадкоємця. А це свідчить про шаблонність документа.

Отже, цілком можливо, що такі листи отримав не один з нас. Не виключено, що хтось таки і спокусився…

Засоби захисту

Як розповідає психолог Наталія Чаплинська, автори цього листа роблять ставку на бідності та довірливості людей.

«Попрацювали вони з текстом непогано, – каже психолог. – Хтось таки зловиться».

Аби не бути одним із тих, хто зачепиться на цей гачок, психолог радить, на що треба звернути увагу, навіть якщо ви не є знавцем права чи психології.

«По-перше, це анонімність, – каже Чаплинська. – Це має одразу насторожити. Якщо у тексті є згадка про анонімність і застереження нікого нічому не говорити, забудьте про цей лист – це просто папір».

По-друге, цілий час відслід-ковується повторення одних і тих же фраз в різних модифікаціях. Тож, коли прочитали в одному абзаці якусь фразу, потім зустріли схожу в іншому, просто візьміть червоний маркер і відмітьте їх. Ви побачите, що використовується системи НЛП – нейролінгвістичного програмування – аби зачепити людину, щоб вона виплатила ті гроші. У найкращому випадку ви позбудетеся тільки тих 130 євро, в гіршому – історія матиме продовження. Вас занесуть до бази «лохів» і регулярно проситимуть за щось платити.

Пані Наталія пригадує випадок, який стався з її знайомою: «Вона отримала схожого листа, мовляв, якщо заплатите 100 гривень, то виграєте великий холодильник. Коли заплатила, кажуть, маєте шанс виграти щось більше. Дійшло до того, що їй запропонували виграти машину. Коли жінка врешті усвідомила, що виклала величезну суму, а досі нічого не отримала, забажала хоча б холодильник. Та вже не було ні холодильника, ні самої фірми. А як попросила когось зі знайомих перевірити вказану на листі київську адресу, то виявилося, що там склади. А місцевий сторож розповів – не ви перші сюди приходите і, певно, не останні».

Зазвичай, спіймавши людину на гачок, аферисти її просто так не відпускають. До речі, ми не раз намагалися зателефонували за вказаним у листі номером директора представництва компанії у Києві. На жаль, номер відключений. Можливо, розрахунок був на дуже довірливих. А, можливо, цей «директор» вже комусь потрапив під гарячу руку…

Психолог пригадує, що сплески «листів щастя» були у 2000-2001 роках, потім 2005-2006, і от стара схема знову набирає обертів. До речі, навіть якщо ви з тим листом підете в міліцію, то там вам не допоможуть. Бо працюють тільки по факту. А для цього ви маєте втратити гроші.

Але чи варто обпектися, аби зрозуміти, що перед вами окріп? Достатньо лише уважно придивитись. Головне – аби зір не затуманювала гора омріяних зелених папірців…

До теми

Нігерійські листи чи Афера 419

Нігерійська схема – таку назву використовують для цілого ряду афер. Зустрітися з шахраями ви можете в Інтернеті, отримати листа звичайною поштою, дзвінок по телефону чи навіть особисто. Нігерійську схему ще часто називають «Аферою 419» за номером статті кримінального кодексу Нігерії. Першими такі листи стали отримувати саме громадяни цієї країни.

У 1960 роках «листи щастя» розповсюдилися на паперових носіях звичайною поштою і вже тоді набрали популярності по всьому світу.

Схема багатоваріантна, але можна виділити деякі загальні риси. По-перше, вам обіцяють гроші, багато грошей. Таку кількість, що вам ніколи не заробити. По-друге, просять спочатку вкласти свої.

Смішно? Але схема успішно працює вже більше 50 років.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.