До виборів про це воліють не згадувати, щоб не дратувати електорат. Бо підйом комунальних тарифів — надто гостре питання. Втім, тепер, коли думка виборців уже не така важлива, влада може згадати про наболіле.
Уже через три дні після «виборчої» неділі, 31 жовтня, міністр регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк заявив на брифінгу, що рано чи пізно треба піднімати тарифи.
«Репортер» звернувся до підприємств, які надають комунальні послуги в Івано-Франківську, із запитанням: як воно буде насправді, чи плануються здорожчання, чи ні, і якщо так, то наскільки?
ЄРЦ економить витрати
За словами заступника керівника КП «Єдиний розрахунковий центр» Миколи Вітенка, піднімати тарифи вони взагалі не планують. Востаннє тарифи корегували водночас із запровадженням комунальної реформи, яка почалася в Івано-Франківську 1 січня цього року.
Тоді тариф був затверджений за новою методикою: для одних він виріс, для інших знизився. Крім цього, каже Вітенко, у серпні цього року для 200 франківських будинків рішенням виконкому тарифи були ще раз скореговані у бік зменшення.
Правда, це не означає, що тарифи відповідають економічній доцільності. «Для кращого та ефективнішого утримання житлового фонду тарифи мали б бути вищими, — підсумовує Микола Вітенко. — Адже наразі наші тарифи є другими знизу по Україні. Проте за рахунок економії витрат ми справляємося й так. Тому найближчим часом не плануємо піднімати це питання».
Про газ не говорять
Тарифи на природний газ затверджені ще раніше — 13 липня 2010 року. Згідно з постановою Національної комісії регулювання енергетики, вони є єдиними по цілій Україні. І хоча з того часу минуло понад два роки, начальник управління розрахунків ПАТ «Івано-Франківськгаз» Оксана Крамаренко запевняє — про їх підняття наразі ніхто не говорить.
Нагадаємо, сьогодні оплату за газ рахують від обсягів споживання. Якщо споживання не перевищує 2500 м3 на рік, то мешканці платять по 72 коп. / м3. Далі — більше: до 6000 м3 — 1,09 грн., до 12 000 м3 — 2,24 грн., понад 12 000 м3 — по 2,68 грн. / м3.
Правда, усі згадані тарифи застосовуються тільки до тих, хто має лічильник. Помешкання без приладів обліку платять трохи по-іншому, але в будь-якому разі газ їм обходиться дорожче.
Електрику перекриває промисловість
Тариф на електропостачання теж нараховується блоками. І хоч наразі він не відповідає дійсності і є збитковим, про його підняття теж сьогодні мовчать.
Так, за словами начальника відділу з регуляторних питань ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Оксани Семеген, розрахунковий тариф для населення сьогодні дорівнює 1,1 грн. за 1кВт. Проте, він значно нижчий і також нараховується поблочно.
Перший блок — найнижчий, для людей, які споживають до 150 кВт на місяць. Тут тариф становить 0,28 грн. / 1 кВт. Другий — середній, 150 800 кВт — 0,36 грн. / 1 кВт. І третій — високий: понад 800 кВт — по 0,95 грн.
«По ідеї, ті, хто споживає найбільше, мали би перекривати тих, що споживають мало, — говорить Оксана Семеген. — Та оскільки їх небагато, то основний «вантаж» забирає на себе промисловість. До речі, промисловість теж має два класи — 0,74 грн. і 0,94. грн.».
Якби кожен просто платив за те, що споживає, то ціна для всіх була б однаковою — 1 грн., каже начальник відділу обленерго. Натомість промисловість платить більше, і це дозволяє не піднімати тариф для мешканців.
Крім цього, є ще таке поняття, як дотація з державного бюджету. «Ми беремо різницю між розрахунковим тарифом і тим, який платить населення, і все це складається в дотаційні борги, — розповідає Оксана Семеген. — Бо раніше держава нам це завжди відшкодовувала, натомість, цьогоріч борги по дотації становлять приблизно 22 млн. грн.».
Тепловикам рахують уже півроку
На відміну від попередніх підприємств, ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ІФТКЕ) вже давно планує підніми тариф. Як каже заступник директора підприємства Ігор Угриновський, останні півроку триває процес розрахунку нових цін.
«Розрахунки знаходяться у національній комісії з врегулювання ринку комунальних послуг (НКРКП), — говорить Угриновський. — Адже зараз докорінно змінилася система розрахунку. Колись тариф перевірявся на місцях «ціновою» інспекцією. Натомість тепер перевірку правильності тарифу взяла на себе НКРКП. Так, згідно з новою методикою, відбувається повна перевірка усіх даних, і це стосується не лише Івано-Франківська, а й інших підприємств по Україні».
Ця комісія докорінно та скрупульозно перевіряє кожну статтю витрат, стверджує Угриновський. І якщо з’ясовують, що є понаднормові чи просто не передбачені необхідністю виробництва витрати, то їх виключають із формування тарифу.
«Різне буває, — продовжує заступник директора ІФТКЕ. — Наприклад купуємо матеріали чи комплектуючі, усе це маємо доводити відтепер необхідністю. Є статті, які нам суттєво врізали. Наприклад, у попередніх розрахунках тарифу ми включали втрати, а тепер ми їх не включаємо. Натомість тепер у тариф дозволять ввести й інвестиційну складову, а раніше такого не було».
Слід нагадати, сьогодні одноставковий тариф для населення становить 270 грн. / Гкал, а двоставковий — 165 грн. / Гкал (плюс щомісячна абонплата). Бюджетні організації платять 870 грн., а інші юридичні особи — 890 грн. / Гкал.
Нинішні тарифи себе покривають тільки частково. Юридичні особи платять майже повну собівартість — 92,5% , а от населення — лише 59% . Відтак, за словами Угриновського, тепловики своїми розрахунками пропонують зростання приблизно на 20% . «Правда, ми конкретної цифри не маємо, — підсумовує він. — Бо комісія півроку здійснює процес розрахунків, відбувається перегляд статей, різноманітні перевірки тощо. Але скоріше за все, тариф мав би бути піднятий приблизно на 20% ».
Вода й каналізація — щонайменше на 20%
Схожа ситуація і з тарифом на воду та водовідведення. Як каже головний економіст КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Михайло Брустурняк, свої розрахунки до Києва (НКРКП) вони подають ще з 2011 року, востаннє — зо два тижні тому. У столиці тариф і досі опрацьовують.
Нагадаємо, вода для населення сьогодні коштує 2,74 грн. за куб, а водовідведення — 1,79 грн. Цей тариф відшкодовує витрати лише на 70% . Натомість, тарифи для юридичних осіб відшкодовують 100% , правда, вони й суттєво вищі — 3,74 і 2,51 грн. відповідно.
«Востаннє ми робили корегування тарифу за рахунок росту ціни на електроенергію у березні цього року, — говорить Брустурняк. — Тоді з 2,66 підняли до 2,74 грн. Тепер чекаємо, щоб комісія затвердила інший тариф, зараз вони вивчають технологію».
Так чи інакше тариф для населення має зрости мінімум на 20% , а може й більше. Усе залежить від того, як його сформує комісія. Бо сьогодні у місті є три категорії споживачів: населення, бюджет та «інші». Якщо залишать як є, то тариф зросте на меншу цифру, якщо ж виведуть одну, середньозважену категорію, то підйом буде суттєвішим. Скоріше за все, так і буде, підсумовує Михайло Брустурняк.
Отже, квартплата, газ, електрика — кажуть, без змін. Тепло, вода, каналізація — чекаємо зростання. Зарплата якщо й підвищиться, то хіба мінімальна. І де те «покращення»?
Comments are closed.