Війна

Студентів «порізали»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Міносвіти не припиняє шокувати своїми нововведеннями. Залишивши ненадовго у спокої студентів, міністерство взялося за тих, хто про цей статус тільки мріє. І зробило так, аби далеко не кожна така мрія стала реальністю. МОН вимагає від вишів зменшити кількість цьогорічних державників майже вдвічі.

Сказали – треба

Міністр освіти України Дмитро Табачник вчергове вийшов до громадськості зі сміливою заявою – кількість місць державного замовлення в вишах для цьогорічних вступників необхідно скоротити на 42%. Мовляв, винна у всьому демографічна ситуація – саме на такий відсоток зменшилася кількість випускників середніх шкіл. Якщо у 2010 році школи закінчили 340 тисяч випускників, то у 2011 їх буде лише 191 тисяча.

Тож, зробивши елементарні підрахунки, у МОНі дійшло таких висновків – якщо цього року залишиться стільки ж державних місць, то чи не кожен другий випускник зможе отримати освіту безкоштовну. А це вже нікуди не годиться.

Міністерство 6 січня цього року відправило ректорам ВНЗ різдвяного подарунка – лист з рекомендаціями: при підготовці пропозицій щодо обсягів прийому за держзамовленням передбачити скорочення цих обсягів на підготовку бакалаврів на 42%.

Отримали такого листа і прикарпатські ВНЗ. І вже навіть відіслали відповіді. На 42% зменшити кількість державників вони не згодні, та все ж деякими спеціальностями пожертвувати змушені. Далі – пряма мова.

Ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Євстахій Крижанівський:

Пропозиція: Ми запропонували зменшити для нашого ВНЗ кількість державників на 19,5%.

Аргументи: У різних областях України кількість випускників шкіл зменшилася по-різному. Для прикладу, у Чернівецькій – на 50%, у Луганській, казали, навіть на 70%. У нас же орієнтовно на 26%. Тому ми зменшили план набору на 19,5%.

Крім того, голова ради технічних університетів Михайло Згуровський звернувся до ректорів техуніверситетів з листом – виступити з єдиною пропозицією, аби на технічні спеціальності план державного замовлення не зменшувати взагалі. Такий лист отримало й міністерство. Буде це враховано чи ні, поки що невідомо.

Що скоротять: Ми зберегли набір на базові технологічні спеціальності – випускники яких не мають проблем з розподіленням на роботу. Скоротили набір за рахунок непрофільних напрямків. Пожертвували місцями за напрямком «технічний переклад», з економіки зробили держзамовлення тільки на одну спеціальність, у нас є три. Тобто скорочували набір на ці 19,5% за рахунок економічних та гуманітарних спеціальностей.

Втрати ВНЗ: У законі «Про вищу освіту» прописано, що кількість зарахованих на перший курс державників має становити 51%, а платників – 49%. У новій редакції закону ця норма – 50% на 50%. Тож, якщо ми зменшуємо державне замовлення, ясно, що зменшуємо і кількість платників. На ті самі 19,5%. Звідси, якщо падає контингент студентів, то зменшується і штат викладачів. Буде маленьке скорочення. Але кожен університет має свої хитрощі, аби вціліти. Отже, будемо вирішувати своє питання комбіновано, залучаючи випускників технікумів, коледжів, і трохи розширювати набір іноземних студентів.

Результат: Чи прислухається міністерство до наших аргументів – чекаємо відповіді. Та все одно матимемо менший набір. Можливо, на 20%, а, може, на 10%. Поки важко сказати.

Проректор з навчальної роботи Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Володимир Чобанюк:

Пропозиція: Ми звернулися до МОНу з пропозиціями для нашого закладу зменшити кількість державного замовлення не на 42%, а на 29%.

Аргументи: Таку пропозицію ми зробили, виходячи із демографічної ситуації на Прикарпатті. Навели конкретні цифри, що випускників 11 класів в області цього року буде менше на 20 із чимось відсотків. Ще один аргумент, в цьому нас підтримала ОДА та особисто губернатор, – студентів, які вчаться у закладах III-IV рівнів акредитації, на Прикарпатті менше, ніж по Україні загалом. Ми і так від-стаємо від загальноукраїнських показників.

Що скорочують: Міністерство у своєму листі заявило зменшення держзамовлення на бакалаврат, не уточнюючи при цьому, якої форми навчання. Ми скористалися цим моментом і суттєво скоротили обсяги державного замовлення на заочну форму. Якщо минулого року це було 93 особи, то цьогоріч ми запропонували тільки 17.

На 22% ми скоротили замовлення на денну форму навчання. Жертвували всім потихеньку. Для прикладу, на психологію було 25 осіб, ми виставили 15, на правознавство було 30 осіб, знову ж таки зменшили до 15. Жертвували тими спеціальностями, на які є попит серед абітурієнтів, але із працевлаштуванням важко.

Та разом з тим, у нас були спеціальності взагалі без держзамовлення. Ми вирішили їх підтримати та виставили там мінімальний обсяг державних місць – 15 осіб. Це менеджмент, економічна кібернетика, маркетинг тощо.

Втрати ВНЗ: Зменшення кількості вступників відіб’ється тільки на першому курсі, а це – одна п’ята від усіх студентів. Якщо це і вплине на кадровий склад, то не значно. У нас є певний запас за рахунок викладачів, які працюють за сумісництвом.

Щодо платників, сподіваємося, що до початку нового навчального року Верховна Рада прийме нову редакцію закону про вищу освіту. І при цьому відкладе або взагалі зніме норму про співвідношення 50% на 50% платників і державників. Навчальним закладам треба виживати у якийсь спосіб, і це додаткове джерело доходів до університету.

Результат: Чекаємо, наскільки прислухається міністерство до наших аргументів.

Тож дорогі одинадцятиклас-ники! Вам «пощастило» жити у час змін. Боротьба за державні місця цього року обіцяє бути як ніколи запеклою. Беріться за науку. Або ж шукайте батькам більш високооплачувану роботу. Навчання нині недешеве.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.