Війна

Швидкість поза законом

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Майже два тижні тому в Івано-Франківську загинув мотоцикліст. Трагедія сталася приблизно о четвертій ранку на вулиці Чорновола (біля ТЦ «Вопак»). Від удару 27-річний Олег* загинув на місці. Пасажирці — 21-річній Ірині пощастило більше — вона отримала травми, але вижила. Уже назавтра в місті заговорили про те, що смерть сталася внаслідок перегонів.

А ми тоді куди дивимося?

Як того можна було чекати, ДАІ та міліція інформацію про перегони не підтвердили. За словами старшого інспектора з профілактичної роботи обласної ДАІ Мирослави Белдик, водій мотоцикла BMW без реєстраційного номера, рухаючись по Чорновола у напрямку вулиці Довженка, не впорався із керуванням, виїхав на тротуар і вчинив наїзд на бетонний стовп лінії електропередач. Внаслідок ДТП він загинув на місці події. А пасажирка із тілесними ушкод­женнями потрапила до обласної лікарні. За інформацією головного лікаря обласної клінічної лікарні Остапа Грищука, стан її стабільний. У вівторок, 2 липня, вранці вона вже перебувала в загальному відділенні, її життю нічого не загрожувало.

 

«Які ще гонки? — знітилася Мирослава Белдик. — А ми тоді куди дивимося, якщо гонки є? Якщо вночі тиша, їде мотоцикл, а вихлопна система в нього дуже гучна, то як цей мотоцикл має їхати? Питання піднімали вже й на обласній раді, один депутат сказав, що його внучка народжує, а байкери їдуть і лякають. Але ми ж не можемо вночі перекрити дороги?!».

Те, що хтось собі їздить з перевищенням швидкості, акцентує Белдик, не можна назвати перегонами. Але, каже, вони роблять усе, що можуть: влаштовують рейди, проводять операції «Мотоцикліст», «Скутер» тощо. Оскільки біля кожного стовпа даішника не виставиш і кожного мотоцикліста не вислідкуєш, то уникнути ДТП буває неможливо…

Звинувачувати у такій смерті можна самого ж водія. От, не справився з керуванням, влетів у слуп, накоїв біди й сам загинув. А якщо подивитися ширше? Хоче молодь швидко поїздити, може, позмагатися з кимось, підвищити в крові адреналін, а де вони мають це робити? Отже, вихід шукають самі — ганяють містом. Вночі, щоб нікому не зашкодити й не потрапити під «пильне око» правоохоронців.

Приїхати й порулити

Насправді проблема з місцем для перегонів є не тільки у мотоциклістів, а й в автомобілістів. Як каже іванофранківець Володимир, який займається гонками на прискорення вже вісім років, йому просто нема де тренуватися.

 

«Щоб поїхати на чемпіонат України, мені треба готуватись, — каже водій. — Раніше нас допускали в аеропорт, але тепер заборонили, тому нема де практикуватись. Аеропорт — це ліпше, ніж ганяти по місту».

За словами Володимира, в Івано-Франківську є лише кілька «прямих» при виїзді з міста, де можна попробувати свою машину.

«Я це роблю для себе, а не для нелегальних гонок, — підкреслює він. — Щоб приїхати, порулити, спробувати себе, а потім поїхати на змагання. Буває, навіть прошу міліцію, що от, проїдуся тут, аби спробувати машину, бо більше нема де. У кожному місті влада виділяє такі місця для по тренування. Тільки в нас немає».

От і ганяють просто по місту. Адже від відсутності офіційного місця для перегонів попит на це не зменшується. Він є. Як серед учасників, так і серед глядачів. Варто лише згадати відкритий чемпіонат міста з драг-рейсингу, який відбувався 1 травня 2011 року на військовому аеродромі. Тоді зібралася майже сотня автомобілів і дві з половиною тисячі глядачів. Але, як бачимо, з того часу минуло вже два роки, а заходів такого масштабу в місті більше не відбувалось.

Без ставок і призових

Що ж маємо натомість? Майже щотижня в Івано-Франківську на одній із вулиць відбуваються нічні перегони, які влаштовують автолюбителі. Сюди приїжджають машини різного класу, як з салону, так і перероблені у боксах.

Мотори та ходові тих машин, які беруть участь у драг-рейсингу, спеціально перебудовують. Адже для цього виду гонок потрібні авто із потужним двигуном і легким корпусом. Відтак гонщики максимально облегшують корпус, навіть витягають зайві сидіння. А мотори розкручують, розточують, роблять ще купу всього. Моделі машин можуть бути різними — від жигулівської «копійки» до BMW, Mercedes, Opel, Ford і т. д.

…Минулої п’ятниці «Репортер» пішов подивитися на такі перегони. Десь після одинадцятої вечора. Машин — понад десяток, ще кілька мотоциклів. Але трохи накрапав дощ, тож про серйозні гонки мови не було. На мокрій дорозі це надто небезпечно.
Водії розбилися на кілька компаній, теревенять, жартують, щось згадують. Ближче до дванадцятої починають ганяти, здебільшого по черзі.

Якщо засікати час, то їзда триває секунди, вже скоро гонщики повертаються на місце, стартують інші. Жодних ставок чи призових місць тут немає, все це хлопці роб­лять виключно для власного задоволення. Інших машин в той час не було. Дякувати Богу… Представників ДАІ ми теж не бачили. Кажуть, що з їх появою все швидко завершується.

За словами Наталії, яка має п’ять років водійського стажу, доза адреналіну в неї «викидається» щоразу, коли вона бере участь у перегонах. Відтак не важливо, зай­маєшся ти цим уперше чи вдвадцяте. Каже, що більше їздиш, то більше отримуєш задоволення. Бо це затягує. Їздить із Наталею і її чоловік — і на тренування, і на перегони, завжди підтримує, усіляко сприяє. Батьки теж — лише пишаються донькою.

Молода жінка акцентує: ані летальних випадків, ані просто аварій за ці роки на перегонах вона не бачила. Та небезпека є завжди.

«Головне, — зауважує Наталя, — щоб водії тримали себе у межах і відчували нормальну якість машини, щоб були впевнені в ній. Інакше краще взагалі не брати участі».

Мотоцикли у підпіллі

За словами президента Прикарпатського автомобільного клубу Олександри Кодак, вона в автоспорті з 1998 року, сьогодні займається організацією змагань і шукає місце, де б можна було їх проводити. «Була єдина площа, де нам дозволяли заїзди з автослалому — біля магазину «Турист» на Північному Бульварі, — каже Кодак. — Але вже не дозволяють, бо мешканці написали листа, що їм заважають відпочивати».

Були часи, коли вони ганялися на аеродромі. Однак це режимний об’єкт, відтак проводити змагання тут не можна. Ще, пригадує, займалися на автодромі «Микитинецьке кільце». «Там є територія АТП таксомоторного парку, — говорить Олександра Кодак. — Але вони — приватна організація, орендарі захотіли надто високу плату. Півроку ми там проводили змагання, а потім усе затихло. Тепер співпрацюємо з магазином «Арсен», вони нам надавали свою парковку, там ми й проводили змагання».

Як каже керівник міського спорткомітету Віталій Матешко, у всіх країнах Європи та світу передбачені місця для автомобільного та мотоциклетного спорту. А в містах пострадянських країн здебільшого використовують місця загальновживані, тобто на час змагань просто перекривають основні магістралі чи вулиці. Франківськ — не виняток. Відтак, наголошує Матешко, якби від якихось громадських організацій за 30 днів до початку заходу були звернення про потребу перекрити певну вулицю, то це було б зроблено. Правда, тільки в разі проведення офіційного заходу, а не якихось «невідомих» перегонів.

«Кожне місто має традиції, — зауважує Віталій Матешко. — Якщо про автомобільний чи мотоциклетний спорт, то не можна сказати, що в Івано-Франківську його нема. Але й не можна говорити, що він добре розвивається. У першу чергу тому, що нема де тренуватися. І другий момент — це не є олімпійський вид спорту, тому їх розвиток у нашій державі відбувається за рахунок меценатів і спонсорів».

Отже, каже Матешко, автомобілістам вони допомагають, чим можуть, от з мотоциклістами все трохи гірше. Адже цей вид спорту в Івано-Франківську взагалі не зареєстрований.

«Ані управління, ані спорткомітет не мають інформації про те, що в місті є організація, яка займається мотоциклетним спортом, — підсумовує керівник спорткомітету. — Він у нас розвивається підпільно. Натомість, дуже важливим є момент оприлюднення. Їм треба сказати: от, нас є шість, вісім, дванадцять чи п’ятдесят і ми займаємося цим спортом. На початках вони можуть бути юридично неоформлені, але вони мають бути».

*прізвища учасників ДТП і деяких коментаторів не згадуємо з етичних міркувань

До теми

З початку 2013 року на дорогах Прикарпаття з вини водіїв мототранспорту сталися 10 дорожньо-транспортних пригод, у яких загинули дві людини, а дев’ять травмувалися. Аварії трапилися через перевищення швидкості, порушення правил маневрування, обгону.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.