Війна

Рокіровка чи рейдерство?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Поки в Тисмениці вирішують, яке підприємство має прибирати вулиці і хто ним керуватиме, люди не мають зарплати, а місто тоне у смітті

Працівники житлово?комунального управління Тисменицької міської ради страйкують. По-перше, їм уже два місяці не платять зарплату. По-друге, вони дізналися, що міська влада створила ще одне комунальне підприємство, яке виконуватиме їхню роботу. Крім того, люди не розуміють, чому ними одночасно керують три особи, а заступник міського голови з приватною охороною вривається на фірму і забирає техніку, печатку, статутні документи та трудові книжки працівників.

Двісті гривень на очі

«Тисменичани закидають нас сміттям, міська рада не вирішує наше питання, транспорт весь вкрали», — такими словами працівники тисменицького житлово?комунального управління (ЖКУ) зустріли «Репортер». «Тут була техніка, техніку всю забрали, залишили тільки сміття», — показують люди на смітникові кучугури біля ЖКУ.
Проблеми із виплатою зарплати почалися десь на початку літа, потім людям взагалі перестали її платити. Це призвело до того, що колектив управління на зборах 17 вересня утворив страйковий комітет і офіційно оголосив про страйк. Як розповідає голова страйкового комітету Володимир Василик, люди добросовісно виконували роботу, але зарплата не виплачувалася. Виконавчий комітет Тисменицької міськради пояснював таку ситуацію фінансовою кризою і недофінансуванням міського бюджету, але обіцяв вирішити це питання, просив людей піти їм назустріч. «Нам запропонували триденний робочий тиждень, тобто працювати на півставки. Люди погодилися, попрацювали так два місяці. Після того нам дали по 200 гривень, щоб закрити нам очі», — говорить Володимир Василик.
Страйк таки викликав реакцію влади. Але не на користь комунальників. На територію ЖКУ 23 вересня приїхала приватна охорона «Ажур», представники якої сказали, що за дорученням заступника міського голови Олега Шкромиди вони охоронятимуть підприємство. Люди їм не повірили і не пустили їх на територію.
Втім, назавтра туди увірвався сам Шкромида. Разом із озброєними автоматами охоронцями. Працівників відчутно налякали. Електрика просто за руки-ноги винесли з приміщення. У бухгалтера вилучили печатку. При цьому людям повідомили, що дехто з них працюватиме на новому комунальному підприємстві «Тисмениця». Іншим запропонували залишитися працювати в ЖКУ (яке от-от ліквідують) або стати на облік у центрі зайнятості. На хлопський розум пояснили, що КП «Тисмениця» створене для того, щоб витягнути з боргів ЖКУ.
Колектив управління 5 жовтня ініціював проведення зборів за участі керівників підприємства та того ж Олега Шкромиди. Після зборів вночі з території ЖКУ «силовим методом» вилучили вісім одиниць техніки, 8 жовтня — всі бухгалтерські документи та трудові книжки.
Працівники ЖКУ такі дії називають не чим іншим, як рейдерським захопленням. Та заступник мера Тисмениці у своїх діях нічого аморального і протизаконного не вбачає. «Техніка є комунальною власністю міста, — пояснює він. — І було рішення сесії від 30 квітня про передачу техніки, основних засобів з балансу міської ради на баланс комунального підприємства «Тисмениця». На запитання, чому люди не знали про таке рішення сесії, Шкромида відповів: «Керівником цього підприємства був Олексій Моняк. Він мав людей попередити та оформити їх на нове підприємство. Але він цього не зробив».

Три гетьмани

Хто кого мав попередити, до кінця не зрозуміло. Люди навіть не знають, хто зараз керує підприємством. Не без іронії кажуть, що у них зараз три начальники. Один із них — Микола Герула — був звільнений у лютому 2009 року. Після нього міська рада призначила ще одного керівника — Олексія Монюка. Натомість, суд поновив Герулу на посаді керівника підприємства, Монюк через це пішов «на лікарняний», а заступник міського голови у цей час сказав людям, що ними буде керувати вже третій — Ярослав Данилів.
Таку рокіровку Шкромида пояснює просто: «Монюк був призначений у зв’язку зі звільненням Герули. А третій керівник, він — «не третій керівник», він просто — новий керівник КП «Тисмениця». За словами Шкромиди, Герула надалі керуватиме ЖКУ, Монюка звільнять, а Данилів керуватиме КП «Тисмениця».
Крім того, виявилося, що Монюк якийсь час одночасно керував обома комунальними підприємствами. Бо міські чинов­ники аж через декілька місяців дочиталися у законодавстві, що один керівник не може керувати одночасно двома комунальними структурами…
На запитання, яка доля ЖКУ, Шкромида відповів: «Це вирішиться на найближчій сесії Тисменицької міської ради». Хоча силове вилучення техніки та бухгалтерських документів не додає віри в те, що підприємство буде функціонувати. Але Олег Шкромида запевнив «Репортер», що зарплату працівникам підприємства виплатять. А борги по зарплаті, за його словами, виникли з вини попередніх керівників — Герули та Монюка.

З ким говорити

Олексій Монюк, у свою чергу, каже, що борг ЖКУ накопичився з вини влади міста. При цьому дії заступника міського голови називає «грубим втручанням у господарську діяльність підприємства» та «рейдерською атакою».
Має своє бачення проблеми і Микола Герула. «Тут ласий шматок. Ця земля в центрі міста засвербіла цим же махінаторам з міської ради, — говорить Герула. — Вона готувалася під продаж. Техніку забирають в інше місце. Земля постоїть декілька днів, прийде інвестор, пообіцяє їм золоті гори. Гроші підуть на покриття їхніх кишенькових витрат, а люди лишаться без роботи та зарплати. Відколи я пішов, ця фірма не платила до Пенсійного фонду. Люди втратили вісім місяців стажу. Що їм далі робити, переробляти ці вісім місяців?».
Натомість, за словами начальника головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області Петра Данилюка, заборгованість ЖКУ перед фондом тягнеться з 2003 року і становить 506,5 тисячі гривень. А КП «Тисмениця» у фонді ще не зареєстроване. На думку Данилюка, цим питанням мала б зайнятися прокуратура. Адже людям з 2003 року не зарахується стаж, отже порушуються права людини: «Ми пропонували, що можна вийти із цієї ситуації різними методами, але то нема з ким говорити», — каже Данилюк. До речі, ще одна комунальна структура — Тисменицьке водоканалізаційне підприємство — заборгувало Пенсійному фонду 572,5 тисячі гривень.
Тож у Тисмениці виникло вже два підприємства, які мають прибирати вулиці міста. Фактично жодне з них не працює. Кажуть, що інколи територію прибирають приватні підприємці. Крім сміття, залишається ще одна проблема — невиплачена зарплата працівників ЖКУ. Хоча Олег Шкромида вважає: «Люди зрозуміють, що потрібно йти працювати у нове підприємство, бо у старому підприємстві вони не зможуть отримувати заробітну плату, не буде їм зараховуватися стаж. Тому що старе підприємство практично паралізоване».
Натомість самі люди, обурені силовим тиском Шкромиди на підприємство, звернулися до правоохоронних органів з відповідними заявами перевірити законність діяльності заступника міського голови та домогтися виплати зарплати. А судячи з фактів, для правоохоронців у Тисмениці — неоране поле роботи.

Від редакції

Як ми писали раніше, івано-франківська міська влада планує створити нові комунальні підприємства замість старих жеків. Перші мають крокувати у світле майбутнє із якісними послугами та вчасними проплатами за них. Другим залишать борги. «Тисменицька історія» при цьому виглядає чи не полігоном для тестування. Можна переймати сумний досвід.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.