Війна

Річки поза законом

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З 1 червня розпочинається купальний сезон. Правда, це для тих, кому для купання-пірнання обов’язково потрібне календарне літо. Адже багато іванофранківців не чекають офіційного початку сезону, прогрітої води та вже купалися в наших річках-озерах. Зрештою, є й моржі, які не припиняють купатися цілий рік. Але зараз не про них.

Людям дозволяють купатися. Та чи готові наші водойми до купального сезону? Особливо, якщо питань, які стосуються необладнаних пляжів, до міської влади щороку є достатньо. Днями у міського голови Віктора Анушкевичуса відбулася нарада, де вирішили по-простому: «не заморочуватися» та вивести береги річок із дозволених місць для купання. А чому б ні? Таким чином уже не треба переживати за встановлення туалетів, кабінок і т. д.

Без дозволу та заборони

Як говорить керівник управління з питань надзвичайних ситуацій міськвиконкому Юрій Щочкін, відповідно до постанови Кабміну, орган державної влади чи місцевого самоврядування зобов’язаний щороку визначати офіційні місця масового відпочинку на водних об’єктах та узаконювати це своїм розпорядженням. Оскільки місця на річках не відповідають нормам, то узаконювати їх не будуть.

«Дно не піщане, берег — теж, скрізь каміння, — каже Щочкін. — Тому, не обладнавши додатково місця відпочинку, лише розпорядженням міського голови, не можна надати офіційний доз­віл. Наразі він є тільки для одного місця — міського озера в парку Шевченка. Там і дно піщане, і берег нормальний, і жодної загрози людям немає. А інші території вважатимуться місцями стихійного відпочинку».

За словами Юрія Щочкіна, ця постанова діє вже не перший рік. Однак, раніше влада закривала на неї очі. Натомість зараз, коли відповідальність за порушення стає все ґрунтовнішою, керівництву міста немає змісту наражати себе на небезпеку.

Але ж люди не перестануть купатися — що з дозволом, що без нього? «Та правильно, люди все одно будуть відпочивати, — говорить Щочкін. — Але влада офіційно не дозволяє. Бо в разі, якщо хтось, вибачте, розіб’є собі голову, то прокурор у кого питатиме? У міського голови — чому дозволив. Зрештою, й заборонити ми не можемо. Але за купання в інших місцях влада відповідальності не несе».

А от що треба для того, аби як слід обладнати місця для купання, на нараді в мера так ніхто і не сказав. Навіть питання не піднімали. А навіщо? Легше просто заборонити.

Віктор Анушкевичус доручив міліції патрулювання на дамбах у літній сезон. Міліціонери слідкуватимуть за тим, аби мешканці не зловживали там алкоголем, не хуліганили й не смітили. За «незаконну» поведінку міліція планує штрафувати. Крім того, міський голова поставив завдання перед ДАІ — ці повинні слідкувати, щоб по дамбах не їздили машини.

Не заповідна територія

До речі, місця для купання в Івано-Франківську визначили, а от про вогнища на берегах річок зовсім не подумали. Відтак, мешканці палять багаття хто де хоче. І як з’ясував «Репортер», нічого при цьому не порушують. Лише лягти чи присісти скоро місця не знайдеться…

За словами начальника міського відділу МНС Василя Мацалака, у правилах протипожежної безпеки йдеться про те, що заборонено розводити багаття між спорудами чи будинками. Бо це загрожує мешканцям. Тому від споруд має бути мінімум 15 м. «Якщо ця відстань порушується, то екоінспекція накладає штрафи, — каже Мацалак. — Бо ми і тут не маємо права скласти протокол, навіть якщо бачимо, що хтось запалив багаття».

Ольга Біленька, завідувач сектору екоінспекції каже, що порушенням є спалювання відходів і сухої трави. Мовляв, такі речі вони фіксують і за це штрафують. А от розведення вогнищ у не відведених для цього місцях штрафу не підлягає.

«На природному довкіллі штрафувати людей за вогонь ми не маємо права, — говорить Біленька. — Хіба якщо це відбувається в заповіднику».
Важко не погодитись — заповідною зоною береги наших Бистриць назвати доволі складно.

Керівник інспекції з благоустрою Степан Кукула зізнається, що цього року вони по дамбах ще не ходили. Хоча планують — ходити й говорити з людьми, аби ті не смітили. Щодо вогню на березі — жодних заборон. «Люди ж не палять великі вогнища, — каже Кукула, — а просто зажарюють собі ковбаски чи м’ясо. Тому в правилах такого порушення немає. А якщо не забороняється, то, я так розумію, дозволено». Якщо нема благоустроєної зони відпочинку, то виставляти претензію якомусь мешканцю, мовляв, він щось зіпсував, інспекція не може, додав Кукула.

Цікаво, а чому за стільки років ніхто не подумав про благоустрій берегів? Зрештою, ті нещасні залишки ковбаскових і шашличних багать річка щовесни прибирає сама. І тішить, що серед людей також є відповідальні за прибирання берегів.

«Дамби річок перебувають у нас на балансі, — говорить керівник КП ДРЕУ Володимир Юсипів. — Передбачено, що ми косимо траву, прибираємо, встановлюємо контейнери, слідкуємо за роздягалками і т. д.».

Так, працівники ДРЕУ на Бистриці-Надвірнянській з боку «Словнафту» два тижні тому встановили три великі контейнери. А на дамбі Бистриці-Солотвинської, від вулиці Набережної, поставили ще сім. Відходи вивозять по мірі наповнюваності контейнерів. Крім того, Юсипів закріпив за дамбами двірників. Каже, щоранку дві людини прибирають дамбу одної річки, а ще двоє — іншої. На днях працівники ДРЕУ ще помалюють роздягалки та повісять правила поводження на річках, де попросять людей забирати власне сміття. На цьому підготовка річок, схоже, й завершиться.

Найбільша проблема

Керівник КП «Парк культури та відпочинку ім. Т. Шевченка» Володимир Ротару каже, що на міському озері є тільки один пляж довжиною до 200 м, який відповідає всім вимогам — справа від човникової станції. Решта місць, як і решта озер чи річок, — не відповідають.

«Цей пляж відмічений буями, — розповідає Ротару, — там проводилося обстеження води, замірялися глибини, там є відмічені правила поведінки та відкритий рятувальний пост. Безкоштовні туалети, постійно працює душ, роздягалки, спортивні (футбольний і волейбольний) і дитячий майданчики. Крім того, ми брали аналіз води – чи дозволяє її якість купатися. Вода була добра. Тому фактично жодних проблем із купанням у нас немає».

Озеро до сезону готове, говорить директор парку. Дитячий басейн вичистили, пляж покосили, чотири тіньові грибочки пофарбували, поставили кілька нових урн, привели до ладу лавочки. Докупили вісім рятувальних жилетів – тепер у парку їх є два десятки.

До речі, глибина на пляжі — до 1,8 м. Як скаржиться Володимир Ротару, відпочивальники не зав­жди дотримуються обмежень у відстані. А тому можуть запливати за буйки, а дехто взагалі перепливає озеро.

«Ми їх сваримо, а вони нас сварять… нецензурними словами, — продовжує керівник парку, — коли ми до них підпливаємо. Нема механізму впливу на людей, які порушують правила поведінки на воді. Хіба міліція могла би вважати це порушенням громадського прядку та впливати якось. Але навіть це сумнівно, бо такого ніколи не було».

А от купатися в інших озерах парку, каже Ротару, заборонено. Мовляв, вони є природоохоронним об’єктом, де навіть рибу ловити не можна. У місті є ще два озера: одне на Дорошенка, друге в Пасічній. Останнє, до речі, — відпочинкова зона. І там колись купалися. Колись. Зараз навряд чи хтось полізе. Та й води там не більше 30 см. Але поруч з озером люди зупиняються часто.

«Туди заїжджають машинами, — говорить Володимир Ротару, — не завжди прибирають за собою. Цього року ми вивезли три «камази» сміття після торішніх відпочивальників. Люди не хочуть за собою прибирати. Приїжджають, розкладають мангал, лишають сміття, а іноді навіть і вогонь, та й їдуть геть».

За словами Ротару, на озері такі ж проблеми із культурою відпочивальників, як і на річках. І тут хочеться додати: у нас взагалі з культурою — біда! Не лише відпочивальників, і не тільки влітку. І в під’їздах, і у дворах, і в кабінетах, високих і не дуже. І річка навесні тої проблеми не змиє. Її доведеться вирішувати самостійно.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.