Війна

Псячий порядок

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нещодавно виконавчий комітет затвердив правила утримання собак і котів в Івано-Франківську.

На засіданні виникли зауваження на тему: чому тільки собаки та коти, адже є й інші — на кшталт в’єтнамських свиней? Вирішили внести зміни і додати «інших тварин». Отже, тепер усі, в кого вдома чи на роботі живе пес, змушені його зареєструвати та дотримуватися певних правил. Власники ж інших домашніх улюбленців можуть реєструвати їх тільки за власним бажанням.

Уночі гавкати заборонено

Спочатку планували затвердити правила на сесії міськради. Проте потім вирішили, що цілком достатньо й виконкому. Отже, рішення прийняте, настав час для виконання.

Правила, як того вимагається, прописані до деталей, але, якщо хочеш знайти, до чого причепитися, то жодних проблем. Наприклад, у випадку смерті тварини власник зобов’язаний поховати її згідно із діючим законодавством. Викидати трупи у контейнери не дозволяється — тут усе зрозуміло. А от що означає «ховати згідно із діючим законодавством» — невідомо. Принаймні поки що.

Отже, згідно з правилами, всі собаки, які живуть у Івано-Франківську, мусять бути зареєстровані. А майбутні їхні власники тепер мають добре подумати, перш ніж брати тварину. Бо обов’язків більше, ніж виглядає на перший погляд.

У документі навіть йдеться про те, що у квартирах, де проживає кілька сімей, псів можна заводити тільки за письмової згоди всіх пов­нолітніх мешканців. Або ж таке: у кожному дворі, де є собака, має бути попереджувальна про це таб­личка. Похвально, що хоча б цю норму багато наших мешканців виконує.

Власники тварин, які проживають у багатоквартирних будинках, повинні попереджувати гавкіт собак і дотримуватися тиші з 22:00 до 6:00. Ще вони зобов’язані регулювати приплід домашніх улюбленців. А якщо не здатні утримувати чи влаштувати майбутнє потомство, то не мають права розводити тварин.

Крім того, господарям не доз­воляють купати тварин на міських пляжах, у фонтанах, на річках і т. д. І що дуже важливо — забороняється залишати неприбраними екскременти тварин при вигулі. Діти до 14 років або особи в алкогольному чи наркотичному сп’янінні не мають права супроводжувати тварин.

 

Як каже заступник керівника департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак, він розуміє, що всіх собак зареєструвати буде неможливо. Відтак питання може «виконуватися рік, два чи десять». Але буде плюс у тому, що зареєструється хоча б певна частина тварин. Адже дотепер в Івано-Франківську собак узагалі ніхто ніколи не рахував.

«Йдемо до Європи, — переконаний Смушак, — там усі собаки зареєстровані. Це робиться для відповідальності. Бо в нас люди беруть собак, а потім викидають. Тепер, якщо вони візьмуть і зареєструють, то можна буде спитати: де собака? Будуть добре думати, відчувати відповідальність. І усвідомлювати, що собакам треба робити щеплення, лікувати, оглядати і т. д.».

Єврогроші на готель

За словами начальника міського управління економічного та інтеграційного розвитку Богдана Білика, вже два роки існує транскордонна співпраця Польща-Білорусь-Україна. Проект називається «S. О. S. — безпека життя людей та тварин на польсько-українському кордоні Львів-Люблін-Луцьк-Івано-Франківськ». Завдяки цьому проекту маємо можливість отримати фінансування на «псяче впорядкування».

Загальна сума для нашого міста — 12 350 євро. Сюди входить купівля комп’ютера і встановлення програми для КП «Полігон ТПВ» (підприємство, яке буде реєструвати псів), машинки та фарби для татуювання собак, медикаменти для стерилізації. Крім цього, передбачене навчання волонтерів у Любліні, конференції, переговори, бухгалтерські розрахунки, опитування мешканців і т. д.

А найбільша сума передбачена на розробку проектно-кошторисної документації притулку — 6670 євро. До 1 червня вже треба визначитися з фірмою, яка має виготовити папери. Однак проблема у тому, що досі не визначене місце, де мав би бути той притулок. Адже не так просто знайти відповідну земельну ділянку, бо то не багатоповерхівка і є відповідні критерії.

«Коли така документація буде, — акцентує Богдан Білик, — і ми будемо знати, що треба 500 чи 600 тис. грн., то будемо шукати кошти вже на будівництво. Як Львів зробив. Вони мали проект­но-кошторисну документацію, а зараз отримали кошти на будівництво притулку».

Крім того, Білик додає: у світі домашні тварини дуже пов’язані з безпритульними. Адже притулки там виконують функцію ще й готелів для домашніх улюбленців. Мовляв, там можна здати собаку на період відпочинку чи відряд­ження. Також саме у притулках волонтери вимивають, відчищають та приводять до нормального вигляду тварин, а потім шукають їм власників. Це щоб не було зай­вого навантаження на притулок і вистачало місць для нових собак.

Щепити та зареєструвати

Згідно із правилами, реєструвати собак має «Полігон ТПВ». Правда, тварини туди мають приходити уже ті, які мають паспорт. Виготовити цей документ, каже керівник управління ветеринарної медицини у Івано-Франківську Микола Сендецький, просто й безкоштовно. Головне — бажання.

«Паспорти є двох видів, — говорить Сендецький. — Перший — для тварин, які їдуть за межі міста, беруть участь у виставках і т. д. Відповідно до законодавства, це адміністративна послуга, яка коштує 51 грн., гроші одразу йдуть у держбюджет. А от другий паспорт — це так зване орієнтаційне посвідчення з відміткою про те, що тварина прищеплена від сказу. Він є безкоштовним, як зрештою і саме щеплення».

Сендерський зауважує: згідно із державним замовленням, щеп­лення проти сказу має робитися раз на рік. Шприци у них є, вакцина — теж. Усім усього вистачить. Єдине — вакцинацію можна робити із трьохмісячного віку. «Прийшли у клініку, — описує Микола Сендецький, — лікар оглянув, якщо тварина клінічно здорова, немає ніяких поганих показів, то лікар зробив укол, заповнив карточку, і людина з твариною пішла. Це якщо ми говоримо про щеплення проти сказу. А от якщо людина хоче зробити щеплення проти чумки чи ще чогось, то тут уже має купити вакцину, щоб ми щепили».

Головний державний ветеринарний лікар додав, що програма є добре продуманою і дуже потрібною. А процес реєстрації не створюватиме жодних проблем ані мешканцям, ані лікарям. Мовляв, вони з радістю дадуть собі раду з тваринами за адресою: вул. Каховська, 15. Там і має працювати собачий «паспортний стіл».

Отже, отримавши паспорт, тварину треба буде зареєструвати у КП «Полігон ТПВ» (вул. Військових ветеранів, 10А). Правда, директор підприємства Богдан Тимочко зараз на лікарняному, а його заступник — Олександр Прегон про це рішення нічого не знає. Мовляв, чув що щось має бути, але переконаний у тому, що то буде нескоро…

«Нам купили комп’ютер за європейські кошти і поставили програму для реєстрації, — говорить він. — Але вона на польській мові. Тому зараз польські програмісти її перекладають, щоб скинути нам українською».

Крім цього, Прегон зізнається, що сама по собі програма складна. Бо розрахована не тільки на домашніх, а й на бездомних собак. Каже, у неї нібито має вноситися інформація щодо власника, породи, віку, щеплень, ліків і т. д. Відтак, припускає, що ймовірно реєструватимуть собак у якійсь іншій програмі, щоб хоч трохи спростити процедуру.

Після того, як тварину зареєструють, їй присвоять код. І всю інформацію потім можна буде діз­натись уже по коду.

Тричі заплатиш – сам прийдеш

«Кожна зареєстрована собака матиме медальйончик із реєстраційним номером, — говорить заступник керівника департаменту комунального господарства Михайло Смушак. — Якщо ви не зареєструєте, то чи інспекція з благоустрою, чи міліція зможуть спитати: ваша собачка зареєстрована? Якщо ні, то значить, ви вигулюєте її незаконно, а отже на вас можна накласти штраф від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів. Звісно, 51 грн. — невелика сума, але якщо вас один раз оштрафують, другий, то далі ви самі прийдете та схочете зареєструвати свою собаку».

Як каже керівник муніципальної інспекції із благоустрою Степан Кукула, вони займатимуться тільки тими тваринами, які живуть на територіях підприємств та організацій, яких утримують колективи. І почнуть уже після Великодніх свят — скоріше за все із гаражних кооперативів, де в охороні використовують немало собак.

Заступник начальника міського управління МВС Валентин Данилюк теж підтримує нові правила. І нагадує, що насправді вони є тільки продовженням попередніх рішень, які приймалися раніше. «Правильно зробили, що затвердили такі правила, — говорить він. — А якщо вашу дитину собака покусає?».

Він підкреслив, що у нас тварини зазвичай гуляють без намордників, як малі, так і великі. А отже нерідко буває таке, що кусають мирних мешканців Івано-Франківська. «Треба реєструвати, так, як це робиться у всьому світі, — підсумовує він. — І міліція буде слідкувати, згідно з чинним законодавством».

От і подивимось.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.