Війна

Пластуни збирають гроші на кіно

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Другі совіти» прийшли до Станіслава 27 липня 1944 року. Перед штурмом командування пообіцяло, що командир частини, яка першою увірветься до міста, буде його комендантом. Це вдалося 569‑му стрілецькому полку, і першим станіславським комендантом став полковник Василь Федотов.


Під час урочистого святкування 30‑ї річниці визволення генерал-майор запасу Федотов повернувся до Франківська і зробив місту цікавий подарунок. Він передав кіноплівку, відзняту у перші дні після звільнення. Фільм зберігався у краєзнавчому музеї, останній раз його демонстрували у 1994 році. Потім сліди кінострічки загубилися.

 

Віднайшов її, вже в наш час, краєзнавець Сергій Петрицький. Виявляється, копія фільму (а може, оригінал?) є у Російському державному архіві кінофотодокументів у місті Красногорську, що біля Москви. Робоча назва — «Город Станислав», обліковий номер — 8913, дата випуску — 1944 рік, звук — німий, колір — чорно-білий, метраж — 414,2 м, що становить близько 15 хвилин. Фільм складається із двох частин, оператори — Ейберг і Кацман.

…Майже рік тому станиця Івано-Франківськ Національної скаутської організації України «Пласт» приступила до зйомок фільму «Історія Пласту у Станиславові». Для цього були потрібні кадри старого міста. Найдавнішим відео виявився подарунок генерала Федотова. Один із ініціаторів фільму, пластун Тарас Зень, звернувся із запитом до російського архіву. За копіювання стрічки установа зажадала 14 370 рублів (приблизно 3 800 грн.). Таких грошей пластуни не мають. Тому знімальна група звертається до всіх шанувальників історії нашого міста із проханням докластися до збору коштів. Перша кінохроніка Станіслава має повернутися до Франківська. Сума не така вже й велика і разом ми її обов’язково назбираємо.

Кошти можна перераховувати на картку ПриватБанку №6762468312478443 (Зень Тарас Богданович) або передати при особистій зустрічі (Тарас Зень 097 7964979, Іван Бондарев 0667036280). Усі, хто докладеться до збору коштів, обов’язково отримають це архівне відео на диску.

Фото з музею «Герої Дніпра»

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.