Війна

Не податком єдиним

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Кабмін і Пенсійний фонд спробували трохи «потрусити» підприємців

Українські підприємці нарікають, що держава стягує з них великі податки, встановлює суворі закони та всілякими іншими способами гальмує розвиток малого та середнього бізнесу. Натомість, у розвинутих країнах навпаки — там і сприятливе законодавство, і поблажливе оподаткування. Бо розуміють, що ринкова економіка ґрунтується перш за все на приватному бізнесі. До того ж, за кордоном малий та середній бізнес підтримують численні неурядові організації.

 

Кабмін «подбав»

Черговим декларативним актом державної підтримки бізнесу стала постанова Кабміну «Про сплату внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування». Йшлося про платників єдиного та фіксованого податків. Кабмін про них «подбав».

За цією постановою, підприємці з 1 травня цього року почали платити додаткові внески до Пенсійного фонду (ПФ). Якщо ставка єдиного податку від 20 до 200 гривень, то до початку дії постанови до фонду йшло 42 %, тобто максимум — 84 гривні. З тієї самої суми єдиного податку. А вже з травня підприємці-фізичні особи мусили сплачувати у скарб-ничку пенсіонерів за загальною системою оподаткування, тобто 33,2 % від мінімальної заробітної плати. Отже, якщо мінімальна зарплата була 625 гривень, то до ПФ підприємців зобов’язували платити мінімум 207,5 грн. Плюс той же єдиний податок.

Така «державна підтримка» викликала немалий шквал критики з боку малого бізнесу. Тому, щоб якось їх приглушити, Кабмін 21 травня видав нову постанову «Про порядок сплати та зарахування сум внесків за загальнообов’язкове страхування, сплачених фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування». Тепер пенсіонерам та інвалідам, які не мають найманих працівників, Кабмін дозволив сплачувати ці додаткові внески за бажанням, тобто на добровільних засадах. А іншим підприємцям-фізособам постанова обіцяла, що Пенсійний фонд не буде їх перевіряти протягом трьох років.

Та це не дуже допомогло. Одні підприємці змирилися і надалі платили внески, другі перестали їх платити взагалі, а треті масово подали до суду. Врешті-решт Окружний адміністративний суд міста Києва повністю задовольнив позов підприємців, визнав постанову незаконною та зупинив її дію. Цей документ фактично припинив своє існування 28 вересня цього року.

Після того (як і слід було очікувати) Міністерство юстиції оскаржило рішення суду про скасування постанови Кабміну в апеляційному суді. Ніхто не знає, скільки триватиме судова тяганина. А деякі підприємці-фізичні особи зараз стурбовані іншим — чи поверне їм ПФ переплату за п’ять місяців.

 

Усі праві, грошей немає

Доки будуть йти судові процеси щодо законності чи незаконності сумнозвісної постанови, чиновники, юристи та представ-ники громадських організацій мають свою думку стосовно цієї справи.

За словами начальника відділу масово‑роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в області Михайла Королика, податкова не адмініструє внески до Пенсійного фонду. «Ми фактично до цього відношення не маємо, хоча потім виникають деякі спільні проблеми», — каже Королик. Спільними проблемами він називає те, що підприємці, які бажають перейти на єдиний податок з 2010 року, повинні до 16 грудня подати відповідні заяви. І однією з умов переходу на спрощену систему оподаткування є відсутність заборгованості зі сплати податків, в тому числі й заборгованості перед ПФ. Проте, коментувати доцільність чи недоцільність прийняття тієї постанови Михайло Королик не захотів. «Про це має говорити Пенсійний фонд», — сказав він.

Заступник начальника Івано-Франківського міського Пенсійного фонду Леся Лялька вважає, що прийняття постанови було доцільним доповненням до законодавства. «У зв’язку з тим, що зараз багато людей не працює, пенсії зараховуються від сплати страхових внесків», — говорить вона. Тобто, якщо ж раніше підприємці-фізособи платили добровільні внески до ПФ для зарахування стажу роботи, то після прийняття постанови стаж зараховувався автоматично, бо платник податку змушений був платити у Пенсійний фонд.

Крім того, якщо апеляційний суд підтвердить незаконність постанови, то, за словами Лесі Ляльки, ПФ не буде повертати підприємцям переплату. Бо всі кошти від фізичних осіб надходили на рахунок Державного казначейства, а звідти — на видатковий рахунок Пенсійного фонду: «Треба звертатися або в Пенсійний фонд України, або в Державне казначейство. Ці кошти повернути людям ми не можемо», — каже заступник міського ПФ.

Представник громадського центру «Ділові ініціативи» Олександра Гладій говорить, що зараз ця постанова є юридично незаконною. І не виключає, що внески, які надійшли до фонду від фізичних осіб, можуть повертатися. «Офіційної інформації поки що немає, — каже Гладій. — Може бути, що ці гроші будуть повертатися, або зарахуються в інші внески».

Провідний юрист громадської організації «Агентство з розвитку приватної ініціативи» Кирило Рубановський вважає, що прийняття постанови щодо збільшення внесків до Пенсійного фонду було абсолютно недоцільним: «Постанова не створює жодних зобов’язань для платників податку. Той, хто платить, не порушує закон, і той, хто не платить, також його не порушує». Крім того, за словами Рубановського, ця постанова суперечить статті 19 Конституції України.

Отже, кожен трактує постанову по‑своєму: законна-незаконна, доцільна-недоцільна. А все це разом свідчить про банальну недолугість нашої влади. І тут на думку приходить давній вислів: «Не поспішай виконувати накази керівництва — воно ще може передумати».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.