Війна

Народовладдя без народу?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У мить, коли впала завіса і «прості смертні» отримали можливість зайти в Івано-Франківську ОДА, людям здалося, що вони перемогли. «Я звідси нікуди не піду!» – горлала невідома жіночка, сидячи у кабінеті голови ОДА Василя Чуднова. Але ейфорія закінчилася, жіночці пригрозили, що в кабінеті є цінні речі, а їй нема чого там сидіти.

Одні пішли, інші прийшли. Відмінили одні правила, завели інші. Червоною ниткою упродовж цього тижня постає одне-єдине питання – що концептуально змінилося в місті, області, країні?

Політикам не вистачає…

А справді – що далі? Захопили ОДА, зробили революційний штаб, і… Зо два десятки людей радилися. Нараду вів депутат міськ­ради Юрій Соловей, він і роздавав обов’язки. Але не довго. Дуже скоро його «присадив» колега-депутат Роман Онуфріїв: сказав, що два місяці тут усе нормально працювало й без Солов’я (який весь цей час був у Києві) і так би мало залишатися. То було перше змагання між місцевими політиками за «нову» владу. Потім цього щастя стало більше, а про людей, звісно, всі взагалі забули.

Вже через дві години після захоплення революціонерами франківський Білий будинок перетворився на післявоєнну споруду: биті вікна та двері, скручені килими у вікнах, розтрощені сервери і т. д. На дверях – охорона, вхід у приміщення за посвідченнями. Статус посвідчень: волонтер, народна самооборона, преса, штаб.

Медики організували медпункт, нанесли ліків. Жінки організували їдальню, понаносили закруток, продуктів на канапки, навіть почали варити борщ. Несподіванкою стало те, з якою швидкістю збудували барикади – десь за дві години. Як буде штурм, кажуть, можна буде підпалити й так протриматися кілька годин, якраз до ґрунтовної підмоги.

Уже наступного дня зібралися депутати облради, аби прий­няти стратегічні рішення. Але, як завжди, не обійшлося без емоційно-ліричних відступів. Багато хто з майданівців того дня чи не вперше дізнався, що рада вміє так багато говорити і так мало прий­мати конкретних рішень.

Якби наша влада – чи стара, чи нова – працювала так, як ці жінки в їдальні ОДА…

Заступника голови ОДА, депутата облради Зінаїду Болюк цікавило, як буде функціонувати область: інтернати, лікарні тощо. Вона наказувала, що блокування роботи не може звільняти від обов’язків, а отже треба добре думати. «Зіно Андріївно, ви вже написали заяву на звільнення?» – спитав її колега-депутат Микола Палійчук.

Зал аплодував і мав на це право. Хоча насправді Болюк була далеко не єдиною, яка б мала відійти в бік. Особливо, якщо далі піде мова про народовладдя. Адже саме це слово означає, що радитися (радити) має народ, а не провладні чиновники, які були, є й будуть у різних партіях. І не варто закидати, що вони професіонали, бо якщо так, то нехай фахівцями і залишаються, без політики.

Перезавантаження не в законі

Головне питання сесії – створення народної ради, яка б мала керувати областю. Як її створювати? Відрізати провладні партії та працювати без них у вужчому складі чи набирати на їхнє місце представників громади? Звісно, що депутати підтримують перший варіант, а громада – другий.

Чого хочуть депутати, того хоче закон. Так вирішили створити міжфракційне об’єднання «Народна Рада», до якого увійшли усі охочі депутати (наразі їх є 87 із 114) і констатували, що будь-який інший спосіб – незаконний. Кількість дійсно вразила, адже не так давно у раді розглядали питання про відставку голови ОДА й тоді у таємному режимі змогли назбирати лише 54 голоси.

Оскільки в об’єднання брали не тих, хто вартує, а тих, хто хоче, то вчорашні обличчя знову утвердилися. З’явився там і керівник «Просвіти» Степан Волковецький – депутат, який місяць тому взяв 15 тис. грн. від Партії регіонів на музей Шевченка. І не повернув назад навіть тоді, коли йому сказали, що музей не можна паплюжити їхніми грошима.

Але навіть такі факти не дають підстав перезавантажувати раду. Це можуть зробити тільки вибори, переконують політики. «Давайте приймемо якомога ближче рішення до законодавства, – сказав 27 січня представникам громадських організацій голова облради Василь Скрипничук. – Якщо порушимо одну кому чи крапку, то це може стати підставою, щоб скасувати будь-яке наше рішення».

Аби громада не напирала, що їх відсунули й забули, обласні обранці запропонували створити громадсько-консультативну раду. Обіцяють затвердити положення й постановити, що без погодження з нею народна рада не прийматиме жодних рішень. Далі планують за пропозиціями народної та громадської ради сформувати й виконавчий комітет.

Крім цього, на сесії депутати рекомендували колегам, які зай­мають керівні посади у структурних підрозділах ОДА, визначитися із перебуванням у Партії регіонів. Отже наступного разу розглянуть питання про дострокове припинення повноважень провладних депутатів обласної ради, які систематично не виконують обов’язки і не відвідують засідання сесій та комісій. Як каже Скрипничук, таких депутатів може бути до 20.

Крім цього, на сесії облради прийняли рішення рекомендувати сільським, селищним, районним, міським радам невідкладно розглянути питання «про визнання Народної Ради колегіальним органом, уповноваженим представляти інтереси народу України, та самостійного виконання делегованих повноважень місцевих органів державної влади».

Без чиновників і депутатів

Як з’ясувалося, і це рішення не стало остаточним. Уже 28 січня ідею народовладдя знову переформатували. Як пояснив на віче Василь Скрипничук, справу довели до абсурду. Адже майже вся облрада терміново стала народною радою. Відтак нема змісту приймати одні й ті ж рішення на однотипних радах.

«Підходять окремі люди і дивуються активності, – сказав він, – говорять про непотрібність дуб­лювати. Тому ми вирішили створювати громадську раду виключно з громадськості. Ніяких чиновників чи депутатів. Бо не можуть існувати два однакові органи з однаковими функціями».

А громадський діяч Ростислав Микитюк нагадав, що все почалося ще до взяття ОДА. Коли місяць тому почали заснування громадської організації «Майдан». Навіть статут недавно написали, а коли планували йти реєструвати, то громада пішла штурмувати обл­держадміністрацію. Тепер, каже Микитюк, слід забрати з «Майдану» усіх депутатів облради, от вам і буде та громадськість, яка матиме право наглядати за рішеннями сесії.

«У нас є повний перелік людей, які відвідували усі три засідання «Майдану», – сказав Ростислав Микитюк. – Тож маємо список, які хочуть працювати. «Майдан» працюватиме як виконавчий комітет. Там мають бути фахівці від містобудування, комунальної сфери, медики, освітяни, молодь і решта структур».

Назвати цю структуру планують ОГО (обласна громадська організація) «Майдан». Саме вона начебто буде контролювати рішення влади та кошти й розглядатиме рішення перед тим, як їх прийматиме облрада.

Але все це знову ж таки станом на 28 січня. Оскільки у стінах ОДА кожні кілька годин щось змінюється, як, зрештою, і в державі, то не факт, що рішення остаточне. Через кілька днів відбудеться сесія облради. Невже відмінятимуть свої ж рішення?

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.