Війна

На сміття чекають реформи

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Одна із основних проблем Івано-Франківська – вивіз сміття. Саме з нею міський голова Віктор Анушкевичус обіцяв боротися дев’ять років тому – перед тим, як став мером. І що за ці роки тільки не робили – і перевізників різних на ринок пускали, і відходи намагалися сортувати, і вартість сміття із тарифу загального виводили. Та й з самим тарифом експериментували – збільшували, зменшували. Справились? Ні.

Напевно, саме тому останній рік Анушкевичус все частіше почав погрожувати перевізникам. Мовляв, за погану роботу розірвуть угоду та оголосять новий конкурс на вивіз відходів. Аргументував тим, що виграний конкурс не дає підстав п’ять років працювати абияк. Перевізники мера не боялися.

Однак наприкінці минулого року департамент комунального господарства показово таки розірвав угоду на двох лотах із восьми. Під приціл потрапили обидва перевізники з тих, які є на ринку: «Автоколона 2222» і АТП-0928. Але потім міська влада трохи подумала й рішенням міськвиконкому продов­жила дію старих договорів – поки не буде результатів нового конкурсу. Бо конкурс вимагає часу, а сміття треба возити вже.

«Були скарги від мешканців – як до нас, так і в службу оперативного реагування, – пояснює директор департаменту комунального господарства Михайло Смушак. Зрештою, й на кожній нараді мер піднімає питання сміття. А ще прокуратура провела розслідування та звернула увагу на неякісний вивіз відходів, найбільше це стосувалося негабаритів. Прокуратура дала припис, одна з їхніх рекомендацій – розір­вати угоду. Тож департамент створив комісію, яка обстежувала, яким чином вивозиться сміття».

Вирішили, що найдієвішим способом стане розірвати угоду на найгірших територіях. Відтак, згідно з договором, зробили два попередження. А потім, як каже заступник директора департаменту містобудування та архітектури Ігор Сенчук, договір з АТП-0928 по лоту № 7 (частина колишнього ЖЕО № 6 та ЖЕО № 8) і з «Автоколоною 2222» по лоту № 4 (колишній ЖЕО № 4) розірвали в односторонньому порядку та оголосили про новий конкурс. АТП оскаржило розірвання угоди по лоту № 7 у суді. І господарський суд 8 січня цього року «з метою забезпечення позову до вирішення спору по суті» заборонив проводити конкурс на визначення виконавців з вивезення сміття. Мало того – дивно, але рішення суду стосується не тільки території сьомого лоту, тобто самого предмету скарги, а й четвертого. Ймовірно тому, що, за інформацією «Репортера», АТП-0928 працює у субпідряді в «Автоколони 2222», яка торік виграла тут конкурс через надзвичайно низький тариф…

Тепер, якщо 20 січня відбудеться заплановане чергове засідання суду й буде рішення, то так чи інакше залишаться незадоволені. Тоді – апеляція. Отже про новий конкурс зараз говорити дуже рано.

«Ми на свята проводили контроль за перевезенням, – продовжує Ігор Сенчук, – і помітили, що розірвання угоди дало позитивний ефект. Ситуація покращилася суттєво, майже не було претензій. Комісія, яка перевіряла перевізників на свята, зауважень не висловила».

Михайло Смушак інформацію підтверджує. Каже, зараз перевізники навіть залучають додаткові машини, аби працювати краще й мати більше аргументів у суді.

Отже, питання частково й тимчасово вирішили. Саме цього й добивався департамент, коли розривав угоду. Адже їм не важливо, який перевізник працюватиме, головне – якість. Проте Смушак погоджується, що проблеми виникатимуть і далі, бо потрібні реформи.

Нагадаємо, кілька років тому, збільшуючи тариф за вивіз твердих побутових відходів (ТПВ), виконком зобов’язав перевізників вивозити ще й негабаритні та ремонтні відходи. Ті погодилися. Але потім зрозуміли, що не завжди ці відходи викидають мешканці. Досить часто цим зловживають підприємства, які мали б возити свої відходи на сміттєзвалище. Вони економлять на паливі та захороненні. Боротись із цим непросто. Вирішили створити спеціальні місця для викидання сміття. Так тепер на більшості контейнерних майданчиків є оголошення про те, що тут можна викидати тільки ТПВ. Решту відходів – на окремі майданчики. Їх у місті є п’ять.

«Треба вивести це з тарифу взагалі й заборонити мешканцям викидати негабарити на контейнерні майданчики, – каже Смушак. – Особливо це стосується будівельного та великогабаритного сміття. Адже є люди, які по 20 років такого не викидають, а змушені платити. А є люди, які роблять ремонт і викидають по 40 мішків цегли, бо валять стіни. Це неправильно. Має бути послуга на замовлення».

Звісно, що це непросто. Аби вивести із послуги її частину, треба переглянути норми накопичення побутових відходів. А для цього слід замовити наукове дослідження, що обійдеться владі в копієчку.

«Проблему треба вирішувати системно, – підсумовує Михайло Смушак. – Якщо ми побудуємо правила гри й перевізники, влада, балансоутримувач, мешканці та контролюючі органи будуть їх бачити, то буде порядок. А якщо в нас одні на інших перекладають відповідальність, то й виходить, що ми називаємо себе європейським містом, а зі сміттям не можемо дати собі раду».

Отже, до наступної реформи?

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.