З 1 липня проїзд в івано-франківських автобусах зріс до 2,75 грн. Містяни зціпили зуби і стали вишукувати копійки, а найбільш оптимістичніші завмерли в очікуванні комфортніших умов перевезення. Коли ж вони будуть і чи будуть взагалі?
А ви чого чекали?
Коли у червні виконком таки погодився підняти тариф з 2 грн. до 2,75 (хоча перевізники просили 3 грн.), то робив це з основною вимогою – має піднятись і якість обслуговування. Квитки, навігатори, відеорестратори, що мають ту саму якість контролювати, відклали до вересня.
До теми. Пасажирські перевізники Івано-Франківська страйкують (ФОТО)
А поки що вимагали у перевізників дотримання хоча б елементарних, давно обов’язкових правил, – не курити в салоні, не говорити по телефону, не з’їжджати, коли заманеться з маршруту, мити машини.
Послухалися? «Нічого, крім тарифу, не змінилося. Далі курять, брудно, везуть як худобу» – такими повідомленнями рясніють соцмережі.
Шукати порушників вирушив і «Репортер». На жаль чи на щастя, з цигаркою чи мобілкою за кермом нікого не побачили. А от чистота в салоні – якою була такою і лишилася.
До теми. Проїзд у коломийських маршрутках тепер по 3 грн
Надворі – спека під 40, маршрутка № 86 через затори ледве повзе по Дністровській. Жіночка поруч терпляче витирає хустинкою піт і тихо скаржиться: «Ну скажіть, хіба виглядає, що зранку ту маршрутку мили – дихати нема чим». «А ви чистіші бачили?». Жінка сумно знизує плечима.
А от кого нам на 100 % вдалося підловити, так це «прогульників». Недільного вечора з половини дев’ятої до десятої просиділи на зупинці на Галицькій, біля універмагу «Прикарпаття». Нотували – яка маршрутка й коли проїхала.
Про кого можна з точністю сказати, що зник з маршруту, так це про № 85. Згідно з графіком, що нам дали у департаменті комунального господарства міськвиконкому, після 19:00 він має їздити з інтервалом у 12 хвилин, а припиняти роботу о 22:33. Та вже з 20:40 повз цю зупинку не проїхала жодна 85 маршрутка.
Вже у понеділок ми запитали Сергія Павлюка, перевізника, який обслуговує цей маршрут, що це все означає. Той спочатку розгубився, далі визнав, що машини таки мали бути, а наприкінці пообіцяв розібратися з водіями.
А скільки таких ще є?
До теми. Ціну на проїзд у маршуртках Калуша піднімуть до 3 гривень
Покращення – на осінь
У департаменті комунального господарства, транспорту і зв’язку запевняють, що вони маршрутки теж перевіряють. Як каже його директор Михайло Смушак, є спеціальна комісія: у визначені дні перевіряють, як зберігаються автобуси, в якому вони стані і т. д.
Смушак навіть показує результат однієї з таких перевірок. У списку – з десяток порушників, основні претензії – технічний або санітарний стан автобуса. Каже, всім їм дали час на усунення недоліків.
«Звісно, поки що ця робота не є помітною, – визнає Смушак. – Але ж не може за день-два змінитися те, що у нас тут було роками. Зараз ще готуємо на громадські слухання правила етикету для водіїв – як вони мають себе поводити, бути вдягнені і т. д. Маючи ці правила, будемо контролювати їхню роботу ще й по цих пунктах».
Та докорінно ситуація має змінитися на краще з 1 вересня, кажуть у департаменті. Саме тоді у маршрутках повинні запровадити систему обілечування пасажирів, встановити компостери, GPS-навігатори та відеореєстратори. Тобто буде повний контроль за кількістю пасажирів та поведінкою водія, кожне порушення чітко фіксуватиме техніка, а далі – санкції.
До теми. Маршрутки поділять зупинки
На папері усе те виглядає доволі райдужно, але чи реально втілити його в життя? По-перше, всю техніку перевізники мають купувати за свої гроші. Якою вона має бути і в кого брати – питання не просте й поки що відрите.
Візьмемо, для прикладу, навігатори. В інтернеті такі можна знайти і за 700 грн. і за 10 тис. Як каже Михайло Смушак, щодо системи навігації департамент уже оголосив конкурс на компанію-виконавця. «Ця фірма повинна облаштувати нам диспетчерський пульт, куди буде находити інформація з усіх навігаторів на маршрутках, – пояснює він. – Відповідно, перевізники мають в неї купувати прилади. Хоче купити в іншої – може і в іншої, але прилад має відповідати тим параметрам, які дозволять підключити його до системи та контролювати роботу маршрутки».
Станом на понеділок, 7 липня, жодної фірми-претендента на участь у конкурсі ще не було.
Подібна ситуація і з квитками. Їх теж мають забезпечити самі перевізники. Де брати? Смушак каже, що спочатку думали створити окреме комунальне підприємство чи навантажити цією роботою якесь із теперішніх КП.
«Але щоб нам знову не казали, що влада хоче заробити, пішли іншим шляхом, – говорить він. – Зараз працюємо над тим, як має виглядати квиток. І скажемо перевізникам – має бути от такий, а замовити його можна в тій чи у тій фірмі».
Квитки на кожен маршрут матимуть свою серію та номери. Перевізник має зареєструвати їх у відділі транспорту й кожен місяць подавати звітність – скільки квитків продав, з якого й по який номер.
У скільки це обійдеться? Смушак каже, що недорого – собівартість одного близько 3 коп. У п’ятницю обіцяє зібрати перевізників і повідомити їх про ті всі нюанси.
Далі – громадські туалети на кінцевих зупинках, аби водії не справляли нужду в кущах. Згідно з рішенням виконкому, вони також мають бути до 1 вересня. І таких треба п’ять. У скільки це обійдеться місту, поки що також невідомо.
«Ми зараз працюємо над проектом, – каже Михайло Смушак. – Хочемо зробити якісно, але якомога дешевше. В нас поки що немає ні грошей, нічого, порахуємо той мінімум, а потім будемо йти до депутатів».
Директор департаменту запевняє, що вони встигнуть усе зробити за півтора місяці.
До слова, якості тим же перевезенням мають додати ще й інформаційні табло на кожній зупинці. Їх треба встановити до 1 січня 2015 року. А таких зупинок у місті більше 230. Скільки це коштуватиме і де брати гроші? Відповідь аналогічна – ми над цим працюємо.
Перевізники не в темі
А от в Асоціації приватних перевізників Івано-Франківська тим новаціям не дуже раді, і навіть збільшення тарифу їх уже не дуже тішить.
«Я сама їхала по маршруту, – каже заступник голови асоціації Ольга Костів. – Через решту у 25 коп. постійні проблеми. Це не робота – це постійні нерви. Мені здається, що ці 25 копійок влада навмисно кинула, щоб іще збільшився конфлікт між перевізниками і пасажирами».
У скільки перевізникам обійдуться навігатори, реєстратори і т. д. в асоціації ще не рахували. Бо не знають навіть, з якого боку братися. «Є в нас голова, є ініціативна група, то мали б зустрітися з відділом транспорту, сісти за круглий стіл і те все обговорити. Але нині нічого немає», – говорить Ольга Костів.
Щодо системи навігації, то Костів каже – складається враження, що це чергове відмивання грошей. «Ще на початку була розмова, що всі перевізники мають купувати їх в однієї фірми, а потім ще й платити їй за обслуговування, – ділиться заступник голови асоціації. – Але зараз ми нічого не знаємо. Я за те, аби контролювалися графіки, але щоб їх дотримуватися, треба навести елементарний порядок у місті. Ви самі бачите, по яких дорогах ми їздимо, які затори в години пік, а кишені на зупинках – заповнені автомобілями».
Тож нині обіцяний мешканцям комфорт лишається справою майбутнього. Чиновники обіцяють – воно настане 1 вересня. А ви як думаєте?
Comments are closed.