Війна

Коломия вчить шляхетності

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Славне місто Коломия добре відоме своєю історією. Але як і у все інше, час таки вніс свої корективи і в обличчя міста, і у манери його мешканців. Коломиянки взялися відроджувати традиції – у місті відкривають «Школу шляхетних українок».

Ми не з шоу!

Ініціатор проекту пані Марія Гнатюк призначила нам зустріч на подвір’ї тутешнього дяківського коледжу. Саме тут Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ виділила місцевій організації Союзу Українок, яку очолює пані Марія, невеликий кабінет.


Марія Гнатюк поспішає із занять у ліцеї, де викладає. Запрошує до кабінету. Старі меблі, повно книжок про славних українок, стенди з фотографіями видатних землячок і… два трохи поламаних манекени. Жінка сміється, каже, то їм подарували, тепер думають, як їх підлатати, для роботи пригодяться.

«То звідки задумка школи? – запитуємо. – Вона часом не буде схожою на «Школу справжніх пані», як у телешоу». «У мене всі про це питають, – сміється Марія Гнатюк. – Ні, не буде. У нас зовсім інший формат. Ми не збираємося когось перевиховувати. Та й узагалі я не ставлюся до того шоу серйозно, не думаю, що там є багато справжнього».

Насправді за ідеєю далеко не ходили. Школи шляхетних українок уже давно існують у багатьох містах країни. На Прикарпатті така була в Болехові, та, на жаль, закрилася. У Львові нині успішно працюють дві такі школи. Звідти й узяли програму для коломийської. «Ту програму розробила заступниця голови Союзу Українок пані Ростислава Федак, а ми її трохи змінили під наше місто», – каже Марія Гнатюк.

З того часу, як загорілися ідеєю, пройшло не мало й не багато – цілий рік. «Довелося пройти всі кола – і виконком, і міську раду, – розказує пані Марія. – Депутати наші питали, а чого то не для всіх дівчат міста робите? Я й кажу: «От, ваша жінка вдома сидить? То хай бере та робить для решти!». Тоді їм уже охота до тих балачок відпала».

Врешті, місто програму прий­няло. Хоча від влади школа багато не чекає. Приміщення мають своє, працюють на засадах благодійності. Сподіваються, що місто хоча б профінансує екскурсії, які заплановані для майбутніх пані.

З усього світу

Основна мета школи – це виростити з дівчинки активну громадянку, добру дружину, маму, подругу і, звісно, доброго фахівця.

«Хочемо виховати у дівчат повагу до себе, – запевняє пані Марія. – Бо те, що бачимо зараз, ніяк не тішить. Випадок з життя – їду в автобусі, там стоїть запасне колесо, і хлопчина влаштувався на сидінні, а дівчині пропонує сісти на те колесо. Я до нього – чи не пасувало б їм помінятися місцями? А дівчина каже, що їй і так добре. І де ж та гордість?».

Самоповага – це тільки мала частка того, чого вчитимуть у школі. Викладачів запрошують якомога цікавіших. Пані Марія нараховує у своєму списку 27 імен – це люди не тільки з Коломиї, а й з інших міст та навіть країн.

«От до нас із Львівського католицького університету приїде пан Юрій Підлісний, кандидат теологічних наук, читатиме лекції про родину, – розповідає Марія Гнатюк. – Вчити етикету буде пані, яка в нас у Коломиї організовує конкурси краси. Косметику та візаж – пані з Житомира. Хочемо, аби лекцію про шкідливість алкоголю прочитала американка Ен Лінден, яка вже багато років успішно займається такою пропагандою».

Багато часу відведуть підготовці дівчат до життя в сім’ї: як планувати сімейний бюджет, як організувати побут, облаштувати інтер’єр. Косметологія, візаж, кулінарія, хореографія. Поруч з тим – етика, естетика, історія мистецтва. Звісно, краєзнавство та історія Коломийщини. Аби їхні випускниці могли гідно презентувати свою малу батьківщину. Перелічити усе – нам не вистачить і шпальти.

Планують також навчити дівчаток як правильно й згідно з традиціями накрити Різдвяний та Великодній столи. А також дуже хочуть відвезти своїх учениць в оперний театр, скоріш за все – до Львова.

Куратором цієї школи буде Ростислава Федак, заступниця голови Союзу Українок. Сама ж Марія Гнатюк очолить наглядову раду. Жартує, хтось же має приймати у свій бік каміння, яке у разі чого полетить у школу.

А пані хто?

Сьогодні триває набір майбутніх шляхтянок. Від кожної міської школи візьмуть по дві десятиклас­ниці. «То є не так просто, – каже Марія Гнатюк. – Ми хочемо, аби не було так – тебе назначили, то ти й ходи. Дитина має того справді хотіти».

Загалом же чекають 18-20 дівчат, побоюються, що на початках з більшою кількістю не дадуть собі ради. Пані Марія показує запрошення, які вже готують для школярок. До речі, оцінок у школі не ставитимуть. «Їх життя саме ставить», – каже жінка. По закінченні дівчатка отримають сертифікати за переліком предметів, які їм викладали. Заняття будуть кожної суботи – по чотири години. І так до кінця навчального року, без канікул. Ну, хіба на Різд­вяні свята.

Урочисте відкриття школи планують зробити якщо не цієї суботи, то на наступну вже точно. Запросять і батьків. Без них – нікуди.

«Батьки теж мають хотіти, аби їхні діти ходили у цю школу, – запевняє Марія Гнатюк. – А не так – ми відправили, а ви там собі робіть, що хочете». На жаль, саме через таку позицію батьків найчастіше і закривають подібні школи. «Вони мають розуміти, що ми працюємо на добровільній основі, ніхто зарплату за це не отримує, про все, що можливо домовитися, ми домовляємося. Але треба буде дечим і помогти», – каже пані Марія.

Коломийська «Школа шляхет­них українок» на сьогодні буде єдиною на все Прикарпаття. Там дуже сподіваються, що цього року все пройде успішно і на наступний можна буде збільшити набір дівчат. Бо яка ж Коломия без справжніх шляхтянок?

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.