Війна

Епідемія непотребу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Екологічно шкідливе сміття може стати хворобою для Прикарпаття Микола Волков   На смітниках Івано-Франківська часто можна бачити побутову техніку, будівельні відходи. Та мало хто задумується про шкоду, яку вони завдають навколишньому середовищу.

 

Сміттєлюкс

Українські звалища займають площу близько 160 тисяч гектарів — приблизно таку ж, як держава Люксембург. Туди звозиться усе: від картопляного лушпиння до поламаних мікросхем, батарейок і відходів від будівництва та ремонтів.

У законодавстві України сказано багато красивих слів про відходи. Так, у законі «Про відходи» читаємо, що до державної політики щодо відходів входить «дотримання правил екологічної безпеки при поводженні з ними, зменшення їх небезпечності, сприяння максимально можливій утилізації відходів шляхом прямого повторного чи альтернативного використання ресурсно-цінних відходів». Проте, як це часто нині буває, все так і закінчується словами.

Екологи в Україні найбільше слідкують за сміттям та відходами з підприємств. Укладаються спеціальні акти, паспорти, за якими підприємства й вивозять свої відходи. А от за те, що викидає населення, за вивіз та сортування сміття у населених пунктах несуть відповідальність органи місцевого самоврядування. Принаймні так розповіли «Репортеру» у Державній екологічній інспекції в Івано-Фран-ківській області.

Ще у 2004 році в обласному центрі починали сортувати сміття. Такі експерименти за гроші Євросоюзу час від часу відновлювались. У центральній частині міста встановили спеціальні урни з декількома відділеннями для різних видів непотребу. Але виявилось, що свідомість франківців та гостей міста дещо переоцінили. І гроші європейців так і пішли. У сміття…

 

На полігон

Нині сміття в Івано-Франківську фактично не сортується. Тільки нещодавно з’явилися залізні клітки, куди іванофранківці на диво справно викидають пластикові пляшки. Це єдине, що робиться у цьому напрямку державними службами.

Та воно й не дивно. Важко говорити про сортування сміття, коли нещодавно керівник Муніципальної інспекції з благоустрою Степан Кукула заявив, що за рік експлуатації у місті вийшли з ладу 90 євроконтейнерів. Комунальники їх попросту неправильно перевертають у сміттєвози. Уявляєте, що було б із сучасними контейнерами, які мають окремі місткості для різного виду сміття? А минулого тижня міський голова Віктор Анушкевичус просив комунальників прибирати контейнерні майданчики, бо роблять вони це вкрай незадовільно.

Наразі у місті з твердими побутовими відходами працюють декілька фірм: «КАТП-0928», Автоколона-2222, приватний підприємець Гуменюк. Але єдиним підприємством, яке займається більш ретельним сортуванням сміття, є «ГрінКо-Франківськ». Щоденно фірма вивозить на полігон в середньому 170 м3 твердих побутових відходів. При цьому «ГрінКо» сортує відходи та пропонує на продаж вторинну сировину з них: скло, ПЕТ, алюмінієві банки, метал та макулатуру.

На жаль, у сміттєвих тонкощах міська влада обрала позицію спостерігача. За словами заступника міського голови Олександра Дерев’янка, питання електро-побутових відходів досі взагалі не підіймалось в обласному центрі. А дарма, бо в побутовій техніці знаходяться сполуки важких металів, ртуті, особливо шкідливих для навколишнього середовища.

Щодо пет-пляшки, то вона пресується і час від часу відвозиться у Львів. Звідти її везуть до Польщі. Що з нею стається далі, дізнатися непросто. Кажуть, що її везуть у Німеччину, а звідти великими партіями доправляють у Китай, де переробляють на черепицю.

Габаритну побутову техніку, меблі, навіть будівельні відходи люди часом виносять прямо до контейнерів у своєму дворі. Якщо ж хочете, щоб у вас їх забрали, доведеться питати поради у сусідів чи знайомих. Єдиною організацією, яка приймає замовлення на вивіз габаритного сміття, є той же «ГрінКо-Франківськ». Інший варіант — винести у свій двір, звідки його заберуть «небайдужі» люди, або ж ЖЕО — власним транспортом. Хоча, тут є шанс отримати цілком логічні претензії від сусідів, двірника, перевізника, жеку тощо.

Як би там не було, все це відправляється на сміттєвий полігон у селі Рибне під Івано-Франківськом. Там на кільканадцяти гектарах звалища все, що люди викидають у баки, захороняється в землю.

 

Закордон нам допоможе

Можливо саме найближчим часом за сміття в містах Прикарпаття хоч якось візьмуться. Заступ-ник голови ОДА Тарас Парфан розповів про те, що вже незабаром у області буде створено чотири пункти для сортування та перероб-ки сміття. Проте більшу частину роботи знову зроблять іноземці.

Цього року влада краю неодноразово говорила про сміттєпереробку. Першою в області сміттєпереробний завод отримає Коломия. Там під це діло вже виділили 15 га землі. Розробляється технічна документація.

У травні в Івано-Франківську Олександр Дерев’янко та начальник управління економічного та інтеграційного розвитку міськвиконкому Богдан Білик зустрічалися з керівниками англійської компанії EWS. Йшлося про будівництво в обласному центрі сміттєпереробки. Англійці планують таким чином виробляти електроенергію і продавати її іванофранківцям. Наразі все завершилося тим, що представ-ники міськвиконкому пообіцяли вивчити пропозицію.

 

А як там?

У країнах Західної і Центральної Європи вже давно серйозно взялися за переробку сміття. Так, у представ-ництвах виробників мобільних телефонів можна здати акумулятори до них чи інші деталі.

У супермаркетах, магазинах електроніки встановлені навіть спеціальні невеличкі контейнери для батарейок, мікросхем. Наприклад, від переробки батарейок отримують кобальт і нікель, які йдуть знову на батарейки. Те саме й з мікросхемами, комп’ютерами, телевізорами тощо.

На жаль, виглядає на те, що Україна до такого дійде не скоро. І в черговий раз все можна буде списати на менталітет.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.