Війна

Дихаємо автобусами

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Не секрет, що багато маршрутних автобусів нині є застарілими не тільки морально. І до свого поважного віку вони додають ще й страшний чорний вихлопний дим. До того ж, видається, що ці «освіжувачі повітря» ще довго їздитимуть вулицями Франківська.

То ламається, то не гріється

Чорний дим із дизельних двигунів — це сажа — переважно маленькі частинки вугілля. Науковці кажуть, що вони достатньо малі, аби проникати глибоко в легені.

Наймасивніші маршрутні автобуси в Івано-Франківську нині має КП «Електроавтотранс». Вони обслуговують два маршрути і відчутно грішать чорним димом із вихлопної труби. На підприємстві не заперечують, що їхні автобуси можуть коптити чорним. Головний інженер Василь Бойчук говорить, що проблема — у віці транспорту.

«Чорний вихлоп буває, коли виходить з ладу турбіна, коли масло потрап­ляє до вихлопних газів або ж двигун просто недостатньо прогрітий, — розповідає Бойчук. — Можливо, в нас таке й буває, але це точно не є системою. Усі автобуси раз на півроку проходять повну діагностику, водії самі слідкують за їхнім станом. Ми й без того їх ремонтуємо, бо то вже доволі старі машини».

Більше газів — тепер норма

Насправді дизельні двигуни менше забруднюють повітря, ніж звичайні бензинові. У вихлопних газах дизелів значно менше оксидів вуглецю та азоту. Зате вони мають сажу.

У міській санепідемстанції (СЕС) кажуть, що наразі серйозних проблем із забрудненням повітря в Івано-Франківську немає. Хоча цьому є своє пояснення. Надія Мельник, завідувач відділу комунальної гігієни міської СЕС, каже, що кілька років тому в Україні збільшили гранично допустимі норми концентрації шкідливих речовин у повітрі. Так, нині нормою для міста є 0,2 Мг діоскиду азоту на кубічний метр, а раніше ця цифра була втричі меншою — 0,085.

Завідувач відділу комунальної гігіє­ни обласної СЕС Юрій Здоровий каже, що минулого року з 631 досліджень повітря лише у 45 їхні фахівці зафіксували незначні перевищення норм вмісту оксиду вуглецю, пилу та формальдегіду (токсичний газ, який використовують у виготовленні меблів, склопластику, клеїв, лаків і т. д.). За його словами, виміри здебільшого роблять біля шкіл, лікарень, тобто у місцях, де забруднене повітря є вкрай небажаним. Перевищення фіксували біля обласної дитячої лікарні на Коновальця, біля школи №13 на Галицькій, школи-ліцею №23 на Мазепи, пологового будинку на Сахарова-Чорновола тощо. Біля лікарень і шкіл для зручності людей нині обладнані зупинки громадського транспорту, і, за словами лікарів СЕС, саме у цих місцях повітря найбрудніше.

Міськрада планує

Як повідомили «Репортеру» в обласному ДАІ, нині в області зареєстровані 4133 автобуси. З них на пасажирських маршрутах використовують 1889. І на всю цю «братію» є лише 35 автотранспортних підприємств (АТП). В ідеалі щоранку ці АТП мали би перевірити кожен автобус перед тим, як він вирушить возити людей. Та перевіряють далеко не сумлінно.

На Прикарпатті нині є один мобільний діагностичний пункт, який контро­лює автобуси та вантажівки. Цей бус обладнаний усім необхідним, аби «просканувати» транспорт прямо на дорозі. Щоправда, як каже начальник техвідділу УДАІ в області Ігор Мохнацький, рейдові перевірки відбуваються вдосвіта, на виїзді з АТП, а не на маршруті, щоб не затримувати пасажирів. Переважно фіксують неполадки з шинами, системою керування, гальмами. Бувають і перевищення вмісту оксиду вуглецю у вихлопних газах. Несправні автобуси завертають назад до усунення неполадок, а на водія та механіка, який перевіряв автобус, складають протокол.

У грудні минулого року Івано-Франківська міська рада прийняла програму розвитку комунального транспорту міста на 2012-2016 роки. Серед її завдань — «покращення екологічного стану в місті». Її вартість — 115,5 млн. грн. За ці гроші мають закупити 30 нових тролейбусів і 10 автобусів, а ще розширити та реконструювати тролейбусні лінії, побудувати дві тягові підстанції. Це, звісно, добре, проте стосується лише «Електроавтотрансу».

А приватні маршрутки? Купувати нові їх точно не змусиш. Але хтось же має дивитися за їх нинішнім станом — або не допускати на маршрути, або карати за сморід. Може, не за горами той час, коли дочекаємося повного перекриття історичного центру та зміни схеми руху містом. Тоді, можливо, стане полегше.

А поки що — дихайте на здоров’я!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.