Війна

Дорогі першачки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Усіх мам можна умовно поділити на дві категорії – ті, що вже мають (мали) дітей-школярів, і мам без цього досвіду. Другим важче, бо доводиться набивати гулі, себто витрачати зайві кошти. Але що поробиш? Завжди щось буває вперше.


Від і до…

Необхідний мінімум для першачка – це портфель, шкільна форма, спортивний одяг, і для початку – 10 зошитів. Ціни на канцтовари істотно різняться.
«Майже кожну річ можна придбати як дешевше, так і дорожче. Щоправда, і якість відповідна, – говорить продавець одного із магазинів обласного центру пані Галина. – Наприклад, є зошити на 12 сторінок, які коштують 1,25 грн., а є такі ж, але на 10 коп. дорожчі. Різниця ніби й невелика, але останні – кращої якості і затверджені Міносвіти».

Чорнильну ручку можна придбати як за 6 грн., так і за 20, ціна пеналу – від 5 грн. до 80 грн. («повний фарш» – з усім начинням), папка для зошитів – 10‑20 грн. Навіть гумку для стирання можна купити за гривню, якщо вона звичайна, і за вісім – якщо кольорова, зроблена у вигляді «мультяшного» героя, та ще й приємно пахне. Звичайні кольорові олівці, наприклад, коштують 6 грн., а модні, німецькі, у цікавій коробці – вже 40 грн. Словом, якщо в батьків є багато грошей, то втіленню дитячих мрій і забаганок немає меж.

Вчителька першого класу Католицької школи Олеся Доскоч цьогоріч уже вдруге набирає першачків. Каже, що сама закупила для діток зошити з друкованою основою і прописи, оскільки у всіх мають бути однакові. Батьки здали на це по 100 грн. Решта – чорнильні ручки, зошити у клітинку та лінійку, альбоми для малювання, інше – на розсуд батьків. «Оскільки наша школа платна (цього року місячне навчання – 600 грн.), то стараємось зайвий раз гроші не збирати, – говорить пані Олеся. – До того ж, адміністрація час від часу моніторить думки і побажання батьків стосовно фінансової частини».

Здоров’я за спиною

З портфеликами ситуація така: звичайнісінький можна придбати і за 100 грн. Проте, підбираючи перший ранець, здебільшого питають за тими, що з ортопедичною спинкою, кажуть продавці. Орієнтовна вартість таких портфелів від відомого німецького виробника – 400‑500 грн. Натомість, наш, не надто рекламований український, можна придбати і за 300. «Від ранця залежить здоров’я дитини, її постава. Тому тут точно не варто економити, – говорить продавець крамниці канцтоварів пані Надія. – Якщо портфелик із системою вентиляції, то в дитини не буде пітніти спина».

Мама шестирічного Захарчика Ірина ранець підбирала ретельно і довго. Каже, купила все ж таки польський фабрич­ний – за 160 грн. «Решту нам подарували, тому із цим простіше, – говорить пані Ірина. – Ще шукаю форму. Польська фабрична – приблизно 600 грн., українська – 400‑450. Звертаю увагу на якість тканини та легкість у пранні. Син навчатиметься у ЗШ № 5, там обумов­лений бордовий колір форми – поки що на таку не натрапила. Хоча крайній варіант – ательє. От лише на примірки ходити не дуже хочеться».

Пошиття якісного шкільного костюмчика у пристойному ательє обійдеться приблизно у 400 грн. Там є можливість замовити натуральний матеріал – віскозу, бавовну. Натомість, на базарі переважно синтетика: польська, українська…

Кожен рахує своє

Тож, якщо брати кращу форму і мешти, то це вже 1000 грн. Ранець з ортопедичною спинкою і канцтовари – ще 600‑700 грн. Кеди та спортивний одяг на фізкультуру – від 150 до 200. І ще: для дівчинки – бантики, колготки і носова хустинка, для хлопчика – шкарпетки і та ж таки хустинка! Словом, до двох тисяч.

Проте, кожен рахує своє. «Ми вирішили вкластися у півтори тисячі, – говорить Мар’яна, яка теж цього року має в сім’ї першачка. – Треба ще гарненько облаштувати навчальну кімнату сина. З наступного тижня йдемо купувати окреме дитяче ліжечко, замовляємо стінку».

«Цьогоріч тільки на ранець ми витратили 400 грн., не менше піде й на канцелярію, – говорить мама Тетяна. – Але це ще дрібниці порівняно з тим, скільки доведеться викласти в школі на всілякі ремонти». Жіночка каже, що її школярський досвід дозволяє про це говорити, бо вона веде до школи вже третю дитину.

Заступник директора з навчальної та виховної роботи школи № 19 Галина Бат із цього приводу каже так: «Держава недостатньо фінансує усю школу, то що вже казати про початкову. Підручники та гарячі сніданки – від держави, а про все інше, аж до облаштування класу, доводиться дбати батькам. Але якщо вчитель віддається дітям, то батьки це розуміють. Тоді і в класній кімнаті затишок».

Не про гроші

І ще: при підготовці до нового навчального року чомусь менше замислюються про психологічну готовність дитини до цієї події. А дарма, вважають психологи. Новий життєвий етап, набуття нової соціальної ролі – школяра – може навіть спричинити стрес. Далі бажання вчитися зростатиме разом із самооцінкою дитини, якщо навіть за найменші успіхи її хвалитимуть у школі вчителі, а вдома – батьки, кажуть психологи. Не варто перетворювати навчання дитини на змагання з однокласниками. І ще: пильнуйте, щоб дитина не стала вашим засобом самоствердження. Мовляв, треба ж похвалитися перед сусідами чи колегами, що вона вивчає три мови, займається музикою, танцями, спортом. Перевантаження ще нікому успіху не принесло.

І насамкінець, варто пам’ятати, що День знань – свято для всіх. Адже всі ми у цьому світі вчимося. Все життя.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.