Івано-Франківськ відзначає день народження Тетяна Соболик Нині місто святкує 347 річницю від дня свого заснування. За останні роки це свято набуло окремої значущості. Щороку молодь чекає нових сюрпризів з боку влади у вигляді розкішних та пафосних святкувань, а старше покоління трохи побоюється, аби, бува, щось не трапилося з їхніми дітьми-внуками. В будь-якому разі, мало хто має чітке окреслення, навіщо проводиться святкування. І як його треба робити.
Колишній міський голова Зіновій Шкутяк за останні роки свого керування встиг зробити багато різних концертів. Щороку він запрошував високооплачуваних виконавців і тішив тим молодь, можливо, навіть «піднімав» електорат. Але торік Віктор Анушкевичус за один раз «переплюнув» свого попередника. Бо хто міг сподіватися аж на концерт Кріса Нормана? Минулорічне видовище сумістили ще й з «хлібом» у вигляді великого торта, який почав розтоплюватися на сонці ще до початку частування. І таке буває.
Цьогоріч міська влада наголошує: святкування буде скромним. А ми б додали: навіть трохи кумедним. Ну, наприклад, урочиста хода шкільних, студентських, молодіжних, мистецьких та трудових колективів від пам’ятника Франка до площі Ринок 7 травня підпахує радянською показухою. Щоправда, є й добротні ідеї: 9 травня на стадіоні «Рух» відбудеться матч між командою зірок української естради «Маестро» та збірною Івано-Франківська «Ратуша». Однак щодо конкретики — як і коли святкувати — досі є різні думки.
Франко та ямковий ремонт
В 1662 році місто Станіслав (нині Івано-Франківськ) заснував польський шляхтич Андрій Потоцький. Назвав на честь свого сина Станіслава. Магдебурзьке право місто отримало 7 травня — звідти й дата. Натомість, на думку депутата Івано-Франківської міськради Володимира Стасюка, краще було б святкувати, до прикладу, на день народження Івана Франка — 27 серпня.
«Це свято йде поряд із Днем незалежності, — говорить Стасюк. — Тому ми б могли і популяризацію імені Франка зробити, і провести цілий ряд конференцій, і премію Франкову вручити. Хай би той рік лишався, коли нам дали Магдебурзьке право, а дату можна було б змінити. Це було б мудро, бо до того часу і клумби, і травичка виросла. Я про це й з Степаном Пушиком говорив, він теж вважає, що нам Франка треба популяризувати. Може більше навіть, ніж Бандеру чи когось іншого, бо це б об’єднувало нашу державу, яка роз’єднана на дві частини. Але в нас не люблять Франка, бо він казав «Ти, брате, любиш Русь як хліб і кусень сала, я ж гавкаю як пес, щоби вона не спала».
А якщо вже влада й приурочила святкування до Магдебурзького права і до самоврядування, каже Стасюк, то самоврядні функції мають бути помітними. На його думку, іванофранківці щороку мають бачити результати роботи влади. Однак, нічого не змінилося. Дороги, затори, сміття — все на місці. Відтак депутат вважає, що найкраще відзначення Дня міста було б тоді, коли людина помітить кращі дороги, чистіші будинки, більше зелених насаджень, квітників, кращі сміттєві контейнери, наявність заводу для утилізації сміття тощо.
Слід зазначити, що міська влада теж так вважає. Принаймні, робить до цього якісь кроки — чи то помітні, чи то ні. Наприклад, до 6 травня мали завершити ямковий ремонт на 83?х вулицях Івано-Франківська. Крім того, дорожні розмітки та переходи, фарбування парканів, лавочок, ліквідація стихійної торгівлі тощо. Щоправда є традиційні сумніви у доцільності ямкового ремонту. Так, депутат міської ради Богдан Федьків зазначає, що такі дії є бутафорією. «Пройде дощ, проїдуть машини і все це за колесами винесуть. Даремна трата коштів. Це робиться щороку, і це показуха до дня міста. А всі знають, що дороги треба робити, і не обов’язково до свята. І дороги можна було давно налагодити, щоб люди не кляли, коли їздять у громадському транспорті, і щоб автомобілі не виходили з ладу», — наголошує Федьків.
Без алкоголю
Богдан Федьків зауважує, що свято для влади має бути у праці. І місто має бути красивим та доглянутим. А помпезні дійства та артисти — то антураж. «Я зранку бігаю. І після тих свят бачу, що там відбувається. Це просто жах: потоптані газони, поламані дерева, сміття і в озері, і на подвір’ї — це не нормально. Я думаю, що споювання молоді і уособлення Дня міста разом якось не виглядають», — каже він.
Схожі думки має голова «Громадського форуму» Юрій Соловей. Він зазначає: позитивом є те, що міська влада зробила висновки в порівнянні з минулим роком, коли під час святкування Дня міста рекламували горілку. Адже цього року не буде реклами алкоголю і тютюну.
На думку Солов’я, це святкування мало б включати в себе заходи, в яких би брали участь усі мешканці. До прикладу, спортивні змагання «Веселі старти», які торік організовував «Громадський форум». «Добре, що гратимуть у футбол. Я таке підтримую», — зазначає голова Форуму.
За словами Богдана Федьківа, депутати навіть не обговорюють організацію святкування. На минулій сесії міськради мер просто зробив оголошення та сказав, де що відбуватиметься, і запросив туди депутатів. На думку Федьківа, видовища людям потрібні, але треба підібрати відповідний репертуар, виконавців, організаторів і місце проведення. А не робити так, аби просто поставити галочку та після того прозвітуватися. «Якби нас запитали, то, я думаю, що депутати внесли би якісь конструктивні думки. Треба й громадян запитати, громадські слухання провести: яким би громада хотіла бачити своє свято, що хотіла б побачити і почути. А не просто списати кошти», — каже Богдан Федьків.
Немодні спонсори
За словами депутата міськради Андрія Рязанцева, цьогорічне свято буде менш обтяжливим для міської казни. Із бюджету спрямовується приблизно 300 тис. грн. (в минулому році витратили близько 430 тис. грн.). При цьому Рязанцев зазначає, що значна кількість коштів направлена на впорядкування самого міста. «Якби деякі мешканці дбайливіше ставилися до свого оточення, наприклад, не нищили лавки, не обписували стіни, то ці статті витрат можна було би скоротити. На цьому треба наголосити, адже кожен іванофранківець має думати про місто як про власну домівку, а не про вулицю, на якій можна щось знищити, зламати чи вкрасти», — каже депутат.
Андрій Рязанцев говорить, що протягом святкування з 4 по 15 травня передбачено понад 25 різноманітних масових заходів: від конкурсу краси до фестивалю екстремальних видів спорту, від рок-концерту до концерту органної музики та багато іншого.
Безумовно, що разом із впорядкуванням міста провести таку кількість заходів лише за бюджетні гроші неможливо. Тож залучаються спонсори.
Правда, на думку Володимира Стасюка, спонсорські гроші — не дуже добра річ. Бо спонсор завжди щось захоче навзаєм, а про таке влада не говорить. Інша справа, що цього року немає великої моди на спонсорів. Навіть якщо брати у масштабі держави — всі інтенсивно ухиляються від податків, імітують відсутність коштів.
Так чи інакше, а в місті залишається безліч проблем. А ми розважаємось.
З днем народження, іванофранківці!
Comments are closed.