Війна

А що після декрету?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вийти на роботу після декретної відпустки сьогодні проблематично через скорочення посад, а то й закриття підприємств. Отже, доволі часто після декрету жінки потрапляють до лав безробітних. Як молодим мамам не втратити роботу чи швидко знайти іншу?

Стимул народжувати

Ще у вересні минулого року у Верховній Раді голосували за те, щоб не зачисляти період декрету в трудовий стаж. Слава Богу, минулося. Згодом, прем’єр-міністр Микола Азаров пообіцяв, що жінкам, які знаходяться в декрет­ній відпустці, стаж таки зарахують. Ще й наголосив, що не треба знижувати мотивацію до народжування. Але її таки занижують, особливо тоді, коли жінка хоче влаштуватися на роботу. Не дуже беруть, бояться, що пропрацює півроку – і в декрет. Та й після декретної відпустки можна залишитися без роботи – через кризу, скорочення, закриття самих підприємств. Але трапляються й випадки, коли жінок звільняють просто на рівному місці.

«Коли я вийшла на роботу після декрету, – розповідає молода мама Наталя Магас, – мені повідомили, що відбулося скорочення, під яке потрапила і моя посада. Дівчину, яка працювала на моєму місці, перевели на іншу посаду, а я залишилася без роботи». Таких випадків знайдеться дуже багато.

«Коли йде скорочення штату чи й самого підприємства, то це правомірно, – каже юрист Івано-Франківської правничої агенції Андрій Іванович. – Але в будь-якому разі, за законом, вони мусять запропонувати жінці іншу посаду. Тоді людина вибирає, може погодитись або ні. Але у пропозиції не повинно бути погіршення умов».

А ось інший випадок. Одну жінку (назвемо її Іриною) попросили «безболісно» написати заяву на звільнення за власним бажанням. У декреті вона пробула лише два роки, але вдома не сиділось, тому вийшла на роботу. Працювала в одному з відділень банку.

«Це є неправомірно, – говорить юрист. – Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу, а тим більше у звільненні з підстав, що вона є вагітною з дитиною до трьох років. Жінка має діяти таким чином: попросити роботодавця в офіційній письмовій формі написати пояснення, вказати чітку причину того, за що її звільняють. Ця жінка може легко виграти суд».

І будь-яка зможе, якщо знатиме свої права.

Працювати за будь-що

Повернімося назад, до періоду декретної відпустки. Жінку не можна звільнити з роботи через вагітність, але дуже часто роботодавці, аби уникнути декретної відпустки, шукають якихось інших нюансів для звільнення. Наприклад, за прогул, за невиконання завдань, за низький професійний рівень. Чи навіть тиснуть морально, щоб та згодом і сама звільнилась. Від цього не застрахуєшся.

Крім того, деякі підприємства неохоче беруть на роботу жінок, мотивуючи тим, що через деякий час вони все одно підуть у декрет. Або ж і через те, що в анкеті вказано, що у жінки є маленькі діти. Маленькі діти – великі клопоти, які заважатимуть роботі.

Проте, з іншого боку, деякі роботодавці саме жінок після декрету і беруть. Адже ті згодні працювати за будь-яку зарплату і неофіційно. Хоча, звісно, це незаконно. Тут жінка не претендує на декретну відпустку, також не може мати жодних компенсацій.

Психологія повернення

Якщо все ж таки після декретної відпустки за вами зберег­лося місце роботи, то випливає інший бік проблеми – психологічний. Максимум три роки вас не було. Ви не в курсі справ і подій у ваших колег.

«На моє місце взяли дочку нашої старшої бухгалтерки, – розповідає бухгалтер Наталя Іванюк. – Коли я вийшла на роботу після декрету, то відчувала якусь ворожість колективу. У них були якісь спільні теми для обговорення, вони сміялися. В один момент мені навіть здалося, що сміються саме з мене. Дуже важко було. Крім того, дитина ніяк не могла звикнути до садочка. Переживала. Але якось з часом минулося чи просто перестала звертати увагу. Робила свою роботу та йшла додому».

«Найперше жінці треба самій собі відповісти: чи потрібна їй та робота? – говорить психолог Ірина Тищенко. – Адже виховання дитини – це велика відповідальність. Коли ж за нею збереглося місце роботи, то, щоб адаптуватися до соціуму, їй слід видзвонити колишніх колег, поцікавитися керівництвом, змінами та новинками на роботі. Одним словом, бути в курсі всіх подій. Треба поставити собі завдання – бути хазяйкою на своїй посаді, впевнено поводитись, адже це її законне місце».

Також, за словами психолога, для впевненості можна відвідати курси підвищення кваліфікації, багато читати, цікавитись усіма новинами. В жодному разі не можна опускати рук. Адже у вас вже є маленький-величезний стимул – ваша дитина, заради якої ви обов’язково звернете гори.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.