Історія Відео

Історію повертають по клаптику. У Франківську відновлюють документи ОУН (ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У бідоні з архівами Організації українських націоналістів дослідники виявили детальний суспільно-політичний звіт, виконаний підпільниками у 40-х роках минулого століття на теренах Рожнятівщини.

У документах – інформація про репресії радянської влади, створення колгоспів, настрої місцевого населення та навіть статистика відвідуваності шкіл. І всі ці дані оунівці збирали буквально під носом у ворога, пише Репортер з посиланням на канал 402.

«Дивує те, що в умовах тяжкої підпільної боротьби, перебуваючи в лісах, криївках, вони збирали цю інформацію, – каже Василь Тимків, директор КП «Пам’ять». – Мабуть, вже тоді вони усвідомлювали, що якщо діти не отримають освіту, то про майбутнє нації можна забути».

Бідон із архівами минулого літа відкопали мешканці села Козаківка та передали історикам. Під землею частина документів, надрукованих на тонкому цигарковому папері, пошкодилась. Тож нині фахівцям доводиться буквально по аркушу рятувати цінні матеріали.

І хоч на кожному аркуші майже третина тексту втрачена, документи все одно становлять величезну цінність для істориків. Адже такі звіти підпільників нині залишаються чи не єдиним джерелом інформації про період національно-визвольної боротьби.

Наразі дослідники опрацювали тільки 5% матеріалів зі знайденого бідона. Серед них – документи 1947-48 років. По завершенні реставраційних робіт їх передадуть до Музею національно-визвольної боротьби імені Степана Бандери.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні